Uutiset kertoo että Syyria tyhjenee. Panee miettimään Jumalan lupausta Israelin rajoiksi välimereltä Eufratille.
Mitäs mieltä muut keskustelijat ovat?
No niin....
17
<50
Vastaukset
- juuhhh
herrarodulle suur-israelia,
sitähän ne fasistit on touhuamassa... - ghgjkjdfdf
Raamatussa alue on selkeästi määritelty. Se tapahtuu enemmin tai myöhemmin. Miten se tapahtuu, on tietysti arvoitus. Israelissa on toki erilaisia koulukuntia: toisten mielestä J antaa, toisten mielestä on itse toimittava jne.
- KTSEiKirj
Syyria mitään tyhjene. Siellä on 23 miljoonaa asukasta joista 4 on lähtenyt pakolaisiksi ja suurin osa lähialueille.
Vetäkää te laitalahkolaiset foliohattu syvälle korviin. Syyrian kristityt ovat siellä Assadin puolella.
- KTSEiKirj
Eikä mikään ihme. Assadin Syyriassa heillä oli hyvä asema. Isisin Syyriassa pää kainalossa.
- Päitä_on
kainalossa paljon enemmän Assadin hallinnon toimien seurauksena. Siihen verrattuna Isis on ryhmä pyhäkoulupoikia. Myös tämä vuonna Assadin hallinto on teurastanut ihmisiä paljon enemmän kuin Isis.
Mitenkä sinä valitset puolesi? Assadin hallinto on höykyttänyt myös palestiinalaisleirejä, jonka seurauksena satoja tuhansia palestiinalaisia on lähtenyt pakoon. Sinä olet jutellut itse jumalan kanssa, jolloin sait tehtäväksesi ajaa palestiinalaisdten asiaa. Sinun on siis vastustettava Assadin hallintoa.
Miten sinusta pitää suhtautua Suomeen päätyviin Syyrian palstiinalaispakolaisiin? YK on vuosikymmeniä estänyt heidän kokouttamisen Syyriaan, jotta heidän palestiinalainen identiteettinsä ei katoaisi. Onko heidät mös Suomessa eristettävä ja jätettävä kokuttamatta?
Ja kapinalliset tulevat tänne.
- KTSEiKirj
Lähinnä Isisiä pakenevat tulevat.
Assad sanoo, että vaarallisimmat ISIS johtajat ovat skandinaaveja.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1429235101430- KTSEiKirj
Hänellä on omat syynsä sanoa näin. Osa voi toki ollakin.
" Isisiä pakenevat".....
Kyllä nämä ovat Assadin vastustajia, eli kapinallisia.
Irakilaisista en tiedä, ovat ilmeisesti kuulleet että täällä paratiisi, ei tarvitse tehdä mitään ja mannaa sataa taivaasta.- KTSEiKirj
Assadia vastustaa moni muukin kuin Isis.
- yhteensattuikin
Mitä tarkoitat? Se on vain yhteensattuma.
- Jeesuksen.tulemuksessa
Uuden Jerusalemin mitat tulevat olemaan maan päällä, noin 2000 km kanttiinsa, ja Jerusalemin temppelivuori siinä keskellä, Jeesuksen valtaistuimen sijaintipaikkana.
Uuden Jerusalemin lounaisnurkka on Egyptin lounaisnurkka, ja Syyria koillisessa, ja Israel ja Jerusalem siinä keskellä, kuten on kirjoitettu.
Autuas se ihminen, joka Jeesuksessa pelastuu, eikä loukkaannu Israelin Herraan.
Laittomuuden ihminen ja Jeesuksen vastustaja kyllä hyökkää Jerusalemiin ja asettaa sinne hävityksen kauhistuksen, ja kolme ja puoli vuotta kestää aikansa ja Jerusalemia kutsutaan silloin Sodomaksi ja Egyptiksi, näin on kirjoitettu, ja pian alkavat tapahtua nämä asiat myös tältä osin.
Israelin juutalaisten uskollisella osalla ei hätää mitään, sillä arkkienkeli Miikael on suojanaan ja Jeesus huolehtii omasta kansastaan, ainakin sen jäännöksestä, kun nämä ajat koittaa, ja Eufrat kuivuu idästä tulevien kuninkaiden tehdessä omansa.
Jeesus on edeltä juutalaisissa pyhissä kirjoituksissa kaikilla ihmisille koko maailmassa antanut kaiken tarvittavan tiedon näistä asioista, ja ihminen, joka ei sitä ymmärrä, voi vain itseään tästä syyttää, ettei välitä Jumalan pyhistä sanoista Raamatussa, ja Jeesuksen suhteen myös juutalaisten tärkeä tehdä parannusta.- KTSEiKirj
"Uuden Jerusalemin lounaisnurkka on Egyptin lounaisnurkka, ja Syyria koillisessa, ja Israel ja Jerusalem siinä keskellä, kuten on kirjoitettu."
Jestas. Raamatussa ei ainakaan ole kirjoitettu mutta aika paska tikki alueen asukkaille kun joku helevetin järkäle pimentää auringonpaisteen joka jumalainen päivä...
Ei kertonut islamista mitään.
- hngbfvdcfv
Miksi kertoisi velipuolen asioista ( Ismael,Israel).
Ihmiset on todellisia mutta Raamattu on juutalaisten kirjoittama eikä siinä ole tietystikkään haluttu antaa esikoispoika Ismaelille länttiäkään, varsinkaan kun hänelle vanhimpana poikana kuuluisi esikoisoikeus vaikka onkin Israelin velipuoli.
Juuri tästä syystä juutalaiset väänsivät kierot ja katalat juutalaiset niin että juutalaisuus periytyy vain äidin kautta, HEH! Yhteinen isähän veljeksillä on mutta eri äiti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5011439- 641156
- 61862
- 61835
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18797Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101746- 72714
- 30687
- 63685
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49681