Ruotsalainen koira oli vähällä joutua susien suuhun.
http://yle.fi/uutiset/susien_hyokkays_koiran_kimppuun_tallentui_videolle_-_klara_selvisi_10_minuutin_taistelusta_hengissa/8405211
Kertokaahan kreationistit, millaista susipolitiikkaa pohjoismaissa pitäisi harjoittaa ja miksi susi pitää hävittää (kuten kreationistit menneinä vuosisatoinen halusivat ja melkein onnistuivatkin)!
Koira oli joutua susien suuhun
9
74
Vastaukset
- Fiksu_Kreationisti
"Kertokaahan kreationistit, millaista susipolitiikkaa pohjoismaissa pitäisi harjoittaa ja miksi susi pitää hävittää (kuten kreationistit menneinä vuosisatoinen halusivat ja melkein onnistuivatkin)!"
Kerrohan, miksi verenhimoisia ja toisia, viattomia metsä ja karjaeläimiäkin ahnaasti syömään pyrkivät pedot pitäisi säästää? Ainoastaan ystävällisillä eläimillä pitäisi olla oikeus elää maailmassamme.
Itse olen ainakin palstalla aiemminkin sanonut, että pedot pitäisi hävittää. Ei niistä ole hyötyä kenellekään, tekevät metsässä vaeltamisen vaaralliseksi, ja aiheuttavat ylimääräisiä kustannuksia valtion pussiin.Etkö kuitenkin ensin yrittäisi käännyttää niitä kilteiksi kasvissyöjiksi, toisessa kädessä porkkana, toisessa Raamattu?
- sudetkinkuuluvtaluontoon
Öööh, laitoin keskusteluun hakusanaksi "susi", koska halusin kommentoida tuota ruotsalaista koira-susi -videota. Ja päädyin tällaiselle keskustelupalstalle!!!???
Pakko kommentoida nyt kuitenkin tämän "Fiksun kreationistin" kirjoitusta. Häneltä puuttuu täysin ymmärrys ekologisen systeemin toiminnasta. Bakteereista lähtien kaikilla on siinä oma tärkeä roolinsa, ja ravintoketjun ylimpänä siinä ovat petoeläimet. Asia kyllä opetetaan jo alakoulussa, mutta joillakin on näköjään vakavia aukkoja sivityksessään. Eli sudella, karhulla yms. isoilla suomalaisilla pedoilla on oma paikkansa luonnossa - huolimatta siitä, uskooko kreationismiin vai johonkin muuhin selitykseen maailman synnystä.
Erityisen huolestuttavaksi "Fiksun kreationistin" kommentti on kuitenkin tältä osaltaan: "Ei niistä ole hyötyä kenellekään, tekevät metsässä vaeltamisen vaaralliseksi, ja aiheuttavat ylimääräisiä kustannuksia valtion pussiin." Hän ei näe elävän olennolla olevan minkäänlaista arvoa, jos siitä ei ole ihmisen kannalta ns. suoraa hyötyä. Mahdollisesti hän ajattelee vielä hyödyn kapeasti tarkoittavan vain rahallista hyötyä.
Aika ristiriitaista ajattelua siinäkin mielessä, että kyseinen nimimerkki tietenkin uskoo jumalaan kun kerran on kreationisti. Eikö tämä jumala ole sitten luonut joka ikistä petoakin kaikessa viisaudessaan? Jos uskoo jumalaan, niin minun ymmärtääkseni pitäisi sitten kunnioittaa kaikkea mitä kuvittelee ja uskoo jumalan luomaksikin? Muutenhan sitä kyseenalaistaa jumalansa teot....
Joka tapauskessa faktaahan on se, että jokainen elävä olento on sinänsä arvokas ja sillä on paikka ekologisessa systeemissään. Jos joku laji kuolee sukupuuttoon, siitä koituu suurta haittaa systeemin muille osille. PAITSI ihmistä ei kukaan jäisi kaipaamaan. Ihmisen sukupuutton kuoleminen olisi koko maapallon muille eliöille suuri helpotus. (Lukuun ottamatta kesyjä eläimiä, joista iso osa kuolisi ensin, koska ihminen on jalostanut niistä luonnottomia ja kyvyttömiä selviytymään luonnossa itsekseen. Toisaalta joakisesta lampaasta, naudasta, koirasta jne. lajista jäisi tarpeeksi jäseniä eloon jatkamaan sukua sellaisilla geeneillä, joilal on selviytymisen mahdollisuus.)- gfhgfhfgh
Hänen tyhmyyttä ei kannata ihmetellä sillä hän on kretu.
Nostetaanpa tätä ylemmäs jotta JC:kin huomaa. :-)
"Kertokaahan kreationistit, millaista susipolitiikkaa pohjoismaissa pitäisi harjoittaa ja miksi susi pitää hävittää (kuten kreationistit menneinä vuosisatoinen halusivat ja melkein onnistuivatkin)!"
Todellinen ongelma ei ole susissa, vaan ihmisissä, jotka elävät synnissä ja erossa Jumalasta. Ensin siis ihmisten täytyy ottaa vastaan pelastus Jeesuksen kautta ja tulla uskoon. Sitten voit kuunnella, mitä neuvoja Jumala antaa susien suhteen.- IlkimyksenSusiPunahilkka
Kysäisehän Jumalalta millaista susipolitiikkaa hän haluaisi meidän noudattavan, kun tunnut olevan välilöissä hänen kanssaan.
Jumala ilmeisesti sitten haluaa että sudet hävitetään, kuten kristityt menneinä vuosisatoina tekivät. Ongelma on siinä, että jos sudet hävitetään, ekosysteemille käy huonosti. Tätä ei kannata selittää syntiinlankeemuksella, koska susien hävittäminen saattaa ihmisten sijasta viattomat eläimet kärsimään. Eläimethän eivät ole langenneet syntiin (paitsi se kärmes jonka Jumala vasiten kyseiseen tarkoitukseen teki), joten miksi niiden pitää kärsiä (syyntakeettoman) ihmisen erehdyksestä?
Tässä yksi esimerkki susipolitiikasta: http://www.yellowstonepark.com/2011/06/wolf-reintroduction-changes-ecosystem/
Mitä sinä Jaakob haluaisit susille tehtävän? Kerrohan aivan oma henkilökohtainen mielipiteesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505599Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444342Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1443766Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913630Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii702854Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1052497Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561816Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2261646Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut361521Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä311418