Mistä tietää että ihminen on Luojan luoma?

Jyrkijugend

No siitä että ihmisillä on synnynnäinen universaali moraalitaju. Siis se meihin luotu.

Nimittäin kaikkialla maailmassa, siis jopa syvimmissä pakanamaailmoissa Jakartan viidakoissa kaikkina historian aikoina ihmiset pääasiassa, siis ylivoimaisesti useimmiten muodostivat kestävän parisuhteen ja "avioliittoa" kunnioitettiin käytännössä lähes poikkeuksetta kaikkialla.

Mitenkäs evoluutioteoria tämän selittää? Heheheh

9

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viksumpi

      Pätevästi. Lue enemmän niin luulet vähemmän.

    • Ihmiskunnalla on perhemalleja useammanlaisia kuin luuletkaan, ja Jakarta taitaa olla muslimivaltainen miljoonakaupunki, ei varsinainen viidakko.

    • Moraalitaju on todellakin ihmisillä jo synnynnäinen. Se on Jumalan luomistyön ansiota. Apostoli Paavali kirjoittaakin:
      "Sillä kun pakanat, joilla ei lakia ole, luonnostansa tekevät, mitä laki vaatii, niin he, vaikka heillä ei lakia ole, ovat itsellensä laki ja osoittavat, että lain teot ovat kirjoitetut heidän sydämiinsä, kun heidän omatuntonsa myötä todistaa ja heidän ajatuksensa keskenään syyttävät tai myös puolustavat heitä." (Room.2:14-15)

    • DRHouse

      Entäs ne ihmiset joilla ei ole moraalitajua? Kuten psykopaatit. Heitä on noin prosentti koko maapallon väestöstä ja silloinhan he todistavat jyrbän väitteen vääräksi. Taas kerran.

    • Severus1

      Siis hetkinen. Tällä kertaa Jyrpän mielestä moraalin jumalaisesta alkuperästä todistaa se, että sellaisillakin ihmisillä on moraalikäsityksiä, jotka eivät ole kristinuskosta konsaan kuulleetkaan? Koska "Jumalan" ansiosta ovat saaneet sen myötäsyntyisenä?

      Saako kysyä, miten Jyrin maailmankuva olisi falsifioitavissa? Kristinuskon tuntevissa kulttuureissa moraali tulee Jumalalta. Pakanakulttuureissa se on valmiina olemassa myöskin Jumalalta tulleena. Ateistina olen heikoilla - koska minulla on moraalikäsitys, olen huono ateisti.

      Lyhennettynä: koska moraali tulee Jumalalta, se, että ihmisillä on moraalikäsitys, on todiste siitä, että ihminen on Jumalan luoma.

      Puhumattakaan siitä, että avioliitosta on ja on ollut valtavasti erilaisia käsityksiä.
      Ei pukkelispökkelis sentään, Jyrki. Idiootti olet ollut aina, mutta nyt sinulla on ihan jumalainen inspiraatio.

      • loppuuhantämäsanoijyri

        Sinun moraalikäsityksesi, siis sikäli kun siinä on jotakin hyvää, tulee Luojaltasi syntymälahjana, mutta ympäristö, siis meillä lähinnä evoluutiopakkosyöttöaivopesukouluopetus tuppaa turmelemaan tuon moraalitajun ja siksi useimmat ateistievokit sössivät elämänsä pilalle.

        Eikä avioliitosta ole kovin monenlaisia kädityksiä. Lähinnä vikaan on menty moniavioisuudessa ja nyt kun maailma on turmeltuneimmillaan niin toki löytyy vinoumakirjoa homoliitoista alkaen. Niitä ei ole koskaan aiemmin ollut ihmiskunnan historiassa. Eikä tule.

        Nimittäin eiköhän se ala olla jo kaikille vähitellen selvää että ei tämä maailma tästä parane, joten loppu häämöttää.

        Siis kun maailman menoa tarkkailee joka kantilta niin eikö se ole aika lailla selvää että Allah on saanut tarpeekseen omiensa törttöilyistä kun ne ovat pilanneet hänen maineensa maailmanlaajuisella terroriraiskausmanialla ja toisaalta kyllä hindujenkin jumaluus on varmasti kiukuissaan kun hindut joukkoraiskaavat ja tappavat ihmisiä joka päivä ja vieläpä keskellä päivää busseissa kesken matkan, ja tuskin se kristittyjenkään jumaluus hyvällä katdoo mäkispiispan homoaviolittopyrkimysten ylistämisiä.


      • Epäjumalienkieltäjä

        Minusta ei mitenkään yllättävää, että uskonto vammauttaa luonnollista moraalikäsitystä jo lapsilla.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Tämän "logiikan" mukaan siis ne eläinlajit, joilla ei pyrkimystä muodostaa pysyvä pari eivät ole Jumalan luomia? Pyy on, mutta teeri ei? Noin esimerkkinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1036
    2. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      338
      996
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      822
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      55
      723
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      97
      644
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      631
    7. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      25
      622
    8. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      68
      610
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      600
    10. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      14
      598
    Aihe