Hillatiellä liikkuu nuuskaa ja tupakkaa

äitihuolissaan

Huhut on näin että siellä isommat pojat jakelee minä ainakin pidän poikani kurissa

59

931

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töihin_asia_kuntoon

      eikö rehtori tee mitään? hänelle sanottu?

      • Voi_voi_voi

        tiettäkö hän vieläkään koulun maineen tahriintumisesta?


    • ketjutus

      eikös tästä ole monta keskusteluketjua.

    • totta_onko

      hirveeeeeeeeeeeeeetä

    • tehkääjotain

      niin ja energiajuomia saa alaikäiset s-marketista

      • vitunkaanväliä

        Energiajuomia saa myydä alle 18 vuotiaille... Kauppa saa päättää myykö vaikka 5 vuotiaille


    • hillankukkia

      Äitihuolissaan!

      Opettele suomen kieltä, ennen kuin rupeat palparoimaan. Löysin 4 alkeellista virhettä - hukkaan ovat kansakouluopit menneet.

      Mutta asiaan! Miten siellä rehtori joutaa kaikkien nuuskamuikkusten perään katsomaan? Liikaa on annettu kaitsettavia yhdelle ihmiselle. Kotiväki, opettajat ja kaverit ovat ne primääriryhmät, joista kaikki hyvä tai paha lähtee. En tiedä eksakstisti, miten hallinto toimii rehtorin jälkeen hierarkiassa alaspäin. Miten se toimii paperilla, miten käytännössä? Ala-, yläkoulun ja lukion kombinaatti ei välttämättä ole optimaalinen pohja ihmisen kasvulle ja kehitykselle. Oppiakin pitäisi.

      Silloin kun lapseni oli yläkoulussa, levotonta oli tunnista toiseen. Mikään ei oikein auttanut. Tein sähkömiehen töitä: vedin johtopäätöksiä.

    • jollainonhätä

      Kielipoliiseja piisaa. Hyökkäus on paras puolustus.

    • kkwkkw

      jos vanhemmat pitäisivät kullannuput kurissa, ei olis tätäkään ongelmaa.

    • löäsö

      Kotua se kasvatus lähtee. Olis aika jutella sen kullan nupun kanssa ja tehdä selvät rajat.

    • anteeksi_antamatonta

      mä teen piru vie ihan tahallaan kielioppivirheitä, niin että joku kahheli repäisee pelihousunsa tai joutuu hakkaamaan päätä seinään, sääliksi ei käy (sääli olisikin sairautta ja pelko veren heikkoutta)

      koululla on jotain pahasti vialla jos nuuskaa ja tupakkia liikkuu

      jos noin on, rehtoria on turha puolustella, vaihtoon vain
      asiat ei ole kyllä reilassa jos noin on

      me vanhemmat voimme olla oikeasti huolissa jos väite pitää paikkansa

    • Ei_mitään_uutta

      Yläkouluissa on aina liikkunu nuuskaa ja tupakkaa, mitä uutta tässä on? Osa käyttää osa ei, koti on tässä avainasemassa, osalla vanhemmista kiinnostaa, osalla ei.

      Enemmän oisin huolissani näistä tietyistä kullanmuruista jotka saa tehdä koulussa ihan mitä vaan ilman että opettajat, rehtorit, vanhemmat tai sossut puuttuvat. Kai sitten aikanaan poliisi puuttuu, kun on jo myöhäistä...

      • En-halua_uskoa

        Ei mitään uutta? Uskomatonta!


    • Pikaisesti

      Tosi ikävä viesti. Sivistyslautakunnan pitäisi pyytää asiasta selvitys, onko väite totta vai ei.

    • energiajuomia

      Kuten tuossa joku edellä kirjoitti niin S-Market on kyllä uskomaton myydessään energiajuomia lapsille. Jopa 8-vuotias on sieltä saanut energiajuomaa ostettua.

    • Eipä_olisi_totta

      Miten ikävää on kuulla tällaista!

    • KIRJOITETTAVAA-RIITTÄÄ
    • Rukoilen_suorastaan
    • Ikävä_kirjoitus

      Koulut on tauolla.

    • Vastustetaan
    • Tyhty.jotain.onko
    • Toimimaton_koulu

      Koulun pitää olla aina valpaana.

    • ikävää_ää

      joko ongelma poistunut?

    • vieläkö_puheissa

      seuratkaapa

    • valvokaa

      uskomatonta!

    • kuriton8585

      Miten meinaat pitää poikasi kurissa? Mahdoton tehtävä. Et voi muuta kuin luottaa ja keskustella aiheesta poikasi kanssa.

    • isä44v

      Itse olen 9.lk käyvää pojalleni luvan nuuskan käyttöön antanut. Itsekkin käytän ja kyllä 16-v osaa sen verran päätään käyttää että jos nuuskaa haluaa käyttää niin siinäpähän käyttäköön.

      • hä_hä_hä

        hä?


      • tämäkö_totta

        mitä? hä?


      • Suu_on_ammollaan
        tämäkö_totta kirjoitti:

        mitä? hä?

        hä? mitä? hä?


      • hallooo

        Eipä ole ihme että nuorille vanhemmat ostaa tupakkaa ja alkoholia. Herätys vanhemmat. Pitäskö hieman kurkata peiliin onko kaikki ruuvit tallella. Kyse on kuitenkin lasten terveydestä ja tulevaisuudesta. Eikö vanhemmilla ole enään kanttia pitää omia kullan nuppuja ojennuksessa. vai onko omat tekemiset ja menemiset tärkeämpiä.


    • uskoisin.niin

      varmaan jo asia korjaanunut

    • vielä_vai

      vieläkin?

      • TollotKemijärvenTorilla

        Nuuskaa vielä näille kemijärveläisrunkkareille. Tuppivyötä ja luunappeja ne tarvitsevat aina pariinkymppiin asti.

        Muuten niistä tulee samanlaisia torilla maleksivia tyhmiä rasisteja ja mitä vittua -lehteä tavaavia tolloja!


    • mätätie
    • drhytrs6t

      Jaa!
      Missäpä ei liikuisi niitä nuuskia, ja tupakeita..
      Että onko se Kempassa isokin juttu?

      • gggggggggggggl

        Ei näitä tartte pikku penskoille antaa. Se on rikos jos alaikäsille antaa. Kotona otettava jämäkämpi ote kasvatukseen eikä päätä silitellä.


    • Kauppa_kannattaa

      Jaahas. Siellä liikkuu kuule myös piriä, hashista, maria, herskaa, subuja ja monen laatuisia huumaavia lääkkeitä. Rovaniemeltä roudaavat niitä teille.

    • Kaikkia_ne_ottavatkin

      viis koko koulusta
      taso laskenut niin että kaikki huomaa

    • Näin_kai_on

      Ei liiku!

    • ei_yksin_hillatiellä

      nuuska pusseja on löydetty toiseltakin koululta

      • nuuskkaollutjoiätjaajat

        Isollakylällä tais olla viimetalvena ainakin . Ei taida nykynuorille riittää enään tupakit ja kaljat. pää pitää saada sekaisin hinnalla millä hyvänsä. Osa ei taida olla niin sanotusti "puhtaat jauhot pussissa."Olis syytä vanhemmilla seurailla jälkikasvun menemisiä ja tekemisiä. Jos huumeruiskuja löytyy pitkin kaupunkia niin olis syytä olla huolissaan.Alku syksystä uimahallin kulmilta oli hajotettu jotain ja löydetty ruiskuja. Olisko vanhemmilla miettimisen paikka, päästääkö perjantai iltana alakoulu ikäisiä pörräämään kaupungille. Jos lasta rakastaa, niin sitä kyllä asettaa rajat jota noudattaa.


      • Voivoi
        nuuskkaollutjoiätjaajat kirjoitti:

        Isollakylällä tais olla viimetalvena ainakin . Ei taida nykynuorille riittää enään tupakit ja kaljat. pää pitää saada sekaisin hinnalla millä hyvänsä. Osa ei taida olla niin sanotusti "puhtaat jauhot pussissa."Olis syytä vanhemmilla seurailla jälkikasvun menemisiä ja tekemisiä. Jos huumeruiskuja löytyy pitkin kaupunkia niin olis syytä olla huolissaan.Alku syksystä uimahallin kulmilta oli hajotettu jotain ja löydetty ruiskuja. Olisko vanhemmilla miettimisen paikka, päästääkö perjantai iltana alakoulu ikäisiä pörräämään kaupungille. Jos lasta rakastaa, niin sitä kyllä asettaa rajat jota noudattaa.

        Tuskinpa uskon että Kemijärvellä nuoret mitään piikkejä käyttää taitaa olla kuule ihan muuta porukkaa kuin nuoret jotka niitä piikkejä täällä käyttää


    • uskomatonta_menoa
      • hjkjkk

        Taitaa olla joka koululta jos huhuun perää.


    • nuori_voi_pahoin
    • pilven-veikko

      Parhaimmat kuulemma kasvattavat cannabista ja sitten pölläyttelevät pilveä,
      Kiljua ja mömmöjäkin on kuulemma saatavilla.

    • HeiPilviVeke

      Tiedän missä asut pilven-veikko..

    • ei_osoiteta_yhtä_koulua

      kyllä on kuulemma tupakoitu Särkelän koulussakin

      • uiooio

        Joka koululla se on ongelma. Vanhemmat ei tunnu olevann huolissaan lastensa tekemisistä. Jos ongelmia kotona niin malli on jo siellä. Isollakylällä näyttää välillä meno olevan melkoista. Lapsilta kuulee kaikenlaista mitä välitunneilla tapahtuu.


      • fuyghui

        Tuntuu olevan vaikka minkä sortin hörhöä. Jos välitunnilla esittelee paljasta takalistoa kaikille niin eipä taida olla aivan normaalia touhua. Näyttää nykyään lapsilla olevan kännykkä kasvanut käteen kiinni. Eivät ilmeisesti enään seurustella normaalisti kun joka toinen sana on karvanen. Miten sitä jaksaa hokea päivästä toiseen.Taitaa olla psykiatrilla asiakkaita täällä. Luvassa on varmaan vielä hubaa kun kaikki koulut yhdistetään. Eipä käy kateeksi opettajia.


      • 496849684968
        fuyghui kirjoitti:

        Tuntuu olevan vaikka minkä sortin hörhöä. Jos välitunnilla esittelee paljasta takalistoa kaikille niin eipä taida olla aivan normaalia touhua. Näyttää nykyään lapsilla olevan kännykkä kasvanut käteen kiinni. Eivät ilmeisesti enään seurustella normaalisti kun joka toinen sana on karvanen. Miten sitä jaksaa hokea päivästä toiseen.Taitaa olla psykiatrilla asiakkaita täällä. Luvassa on varmaan vielä hubaa kun kaikki koulut yhdistetään. Eipä käy kateeksi opettajia.

        Hui kauhia mitä juttuja, mitä siellä oikein vanhemmat puuhaa Isokylillä. Onko ilmoituksia tehty ?...!! Omituinen kylä! Omituisia ihmisiä.


    • Sivustaseurannut

      No tupakan ostajat mitäs saada kuriin S-Marketin joku rullaattorilla potkiskeleva mummo myi nuorelle pojalle tupakkiaskin mustasta laukusta kaupan pihalla nostoautomaatin vieressä näyttää potivan kiettotieltä tai jostain läheltä

      • myymeliiiiiii

        Vanhemmista on turha tehdä rikosilmoitusta jos ostaa omalle penskalle. Ei kuulemma johda mihinkään kun ei ole myynyt, ei ilmeisesti varotusta pahempaa tule. Lastenhuolto on puukattu täyteen ilmoituksista ettei siellä tapahdu mitään useaan kuukauteen, kun eivät kerkeä hoitaa kaikkia. Nuorison ongelmat räjähtävät käsiin kempassa. Poliisit sais olla katukuvassa useammin. Miksei kouluilla ole minkäänlaista valistusta esim. huumeista, alkoholista, nuuskasta yms. olis tarpeen kun seuraa näitä juttuja.


    • Muikkkkkunem

      Olen taas huomenna ajelemassa haaparantaan jotta saa hyvät tuotot kun myyn nuuskaa koululaisille. Maksavat huomattavasti paremmin kuin aikuiset

    • lainrikkojalle

      onkohan tuollainen kirjoittelu laillista?
      tarkoitan tätä:
      Muikkkkkunem
      25.9.2018 2:41

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8268
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5687
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4711
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      215
      4600
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      36
      4519
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4023
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3890
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3772
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3710
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      97
      3558
    Aihe