Mark5:" Tietoisuus saa aikaan liikettä ja toimintaa aivoissa, eikä päinvastoin! Olet kääntänyt kaikki tosiasiat päälaelleen, väärin päin. Kaikki kemialliset reaktiot ihmisessä ovat seurausta elämästä, eikä päinvastoin!"
Huh huh. Sanattomaksi vetää.
Nosto: Mark5:n väite toisessa ketjussa
12
68
Vastaukset
- heh-heh-heh-
No tuulihan johtuu siitä, että puut alkavat heilutella itseään:D
- Nimi_Ja_Merkki
Ja kaikki kemialliset reaktiot polttomoottorissa ovat seurausta auton liikkumisesta, eikä päinvastoin!
Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:
Ja kaikki kemialliset reaktiot polttomoottorissa ovat seurausta auton liikkumisesta, eikä päinvastoin!
Ja junien myöhästyminen todistaa kellojen käyvän väärin. (Kaveri oli tänä aamuna kovin närkästynyt siitä, että juuri hänen käyttmänsä juna oli neljä minuuttia myöhässä.)
"No tuulihan johtuu siitä, että puut alkavat heilutella itseään:D"
Väärä rinnastus! Kyse ei ole tietoisuuden ja ei-tietoisuuden välisestä suhteesta. Sekä tuuli että puut ovat molemmat ei-tietoisia.Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:
Ja kaikki kemialliset reaktiot polttomoottorissa ovat seurausta auton liikkumisesta, eikä päinvastoin!
"Ja kaikki kemialliset reaktiot polttomoottorissa ovat seurausta auton liikkumisesta, eikä päinvastoin"
Väärä rinnastus! Sekä moottori että auton liikkuminen ovat kumpikin ei-tietoisia.marsunkiillottaja kirjoitti:
Ja junien myöhästyminen todistaa kellojen käyvän väärin. (Kaveri oli tänä aamuna kovin närkästynyt siitä, että juuri hänen käyttmänsä juna oli neljä minuuttia myöhässä.)
"Ja junien myöhästyminen todistaa kellojen käyvän väärin. "
Väärä rinnastus! Sekä junat että kellot ovat kummatkin ei-tietoisia.Lakkaapa höpisemästä tyhjiä ja esitä todisteet väitteellesi "Tietoisuus saa aikaan liikettä ja toimintaa aivoissa, eikä päinvastoin! Olet kääntänyt kaikki tosiasiat päälaelleen, väärin päin. Kaikki kemialliset reaktiot ihmisessä ovat seurausta elämästä, eikä päinvastoin!"
- Puiden_tietoisuus
Mark5 kirjoitti:
"No tuulihan johtuu siitä, että puut alkavat heilutella itseään:D"
Väärä rinnastus! Kyse ei ole tietoisuuden ja ei-tietoisuuden välisestä suhteesta. Sekä tuuli että puut ovat molemmat ei-tietoisia."Sekä tuuli että puut ovat molemmat ei-tietoisia."
Puut kuitenkin ovat elollisia olentoja, toisin kuin nuo muut esimerkit. Ei ole ollenkaan varmaa, että puilla ei olisi jonkinlaista tietoisuutta. Tietoisuuden tai sen puutteen todentaminen on tunnetusti hyvin vaikea ongelma. Lisäksi jokaisella tuntuu olevan oma määritelmänsä tietoisuudelle. Kallistuisin kuitenkin sille kannalle, että elottomilla asioilla tuskin on tietoisuutta. Tuokin tosin on lähinnä vain jonkinlainen käsitteen määrittely-yritys, koska subjektiivista kokemuksellisuutta ei voida mitata objektiivisesti.
Mark-Jaakob on esittänyt väitteen. Nyt hänen tarvitsee vain todistaa se - tämän periaatteen kreationistitkin ilmeisesti hyväksyvät.
Lisäksi todistukselle täytyy Jaakopin (ja kreationistien) kriteereitten mukaan olla silminnäkijätodistajat.
Hän ilmeisesti kannattaa vitalismia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vitalismi- Nimi_Ja_Merkki
Tuollainen elämänvoima olisi tietenkin tutkittavissa ja havaittavissa oleva asia, jos se olisi olemassa. Elävien solujen toiminnassa pystyttäisiin mittaamaan jostain tyhjästä tulevaa taikaenergiaa, joka aikaansaisi ja vaadittaisiin solukemian toimintaan. Mark-lapsukaisemme taitaa pitää siitä todisteena sitä, että hänen iänikuista vaadettaan elävän solun keinotekoisesta rakentamisesta ei täytetä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?44595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t219513- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492