Indonesiasta löytyi vanhoja työkaluja, joiden valmistajaa ei vielä tiedetä.
http://yle.fi/uutiset/yli_100_000_vuoden_takaisia_tyokaluja_loytyi__tekija_on_mysteeri/8593715
Onko kysymys vääristä ajoitusmenetelmistä? Ovatko kalut ulkoavaruudesta tulleiden vieraiden roskia? Onko muita mielikuvituksellisia selitysehdotuksia?
Työkaluja yli 100.000 vuoden takaa
17
86
Vastaukset
Sanoisiko Mark5, että koska työkalujen tekijästä ei ole silminnäkijähavaintoja, ne ovat luodut luomiskertomuksen mukaisesti n. 6000 v.s.
Varmaan on silminnäkijähavaintojakin, mutta syystä tai toisesta silminnäkijät kuolivat ja veivät havaintonsa mennessään.
- Maranaata
Kyseessä on rakkaan Taivaan Isän, Kaiken Luojan, Jumalamme asettama koettelemus, jolla erotetaan jyvät akanoista.
Jos uskot, että nuo ovat 100 000 vuotta vanhoja, Taivaan ovi on sulkeutunut edestäsi ja Ikuisuuselämä on enää vain haave.
Jos et usko, vaan pidät totena Rakkaan Taivaan Isän, Luojamme, Elämämme Auringon ilmoitusta jonka voit lukea Pyhästä Raamatusta, niin silloin Taivaselämä on sinulle totta!
Ne eivät ole 100 000 vuoden takaa, vaan ne ovat luodut ihan hiljakkoin koettelmuksena Jumalan lapsille ja tämäkin koettelemus on merkki siitä, että Herran Päivä on yhä lähempänä.
Maranata ja Tule Herra Jeesus, Hallelujaa, Amen!- epiphaniuseikirj
Näinkö sanoo Herra, vai puhutko omiasi?
- epiphaniuseikirj
epiphaniuseikirj kirjoitti:
Näinkö sanoo Herra, vai puhutko omiasi?
"Jos uskot, että nuo ovat 100 000 vuotta vanhoja, Taivaan ovi on sulkeutunut edestäsi ja Ikuisuuselämä on enää vain haave."
Siis tuohon liittyen
- Tietävä._Kreationisti
Nuo eivät ole 100,000 vuoden ikäisiä. Etkös ole Raamatusta höpsö lukenut, että universumi on vasta n. 6000v vanha. Tämä on kreationismipalsta, mitään todisteita yli 6000 vuoden ikäisestä maapallosta ei ole, lopetapa valehtelu siihen paikkaan!
- halha
Missä kohtaa siellä Raamatussa sanotaan miten vanha maailmankaikkeus on?
Vähän karkeatekoisia nuo työkalut ovat, tuskin ainakaan japanilaisesta tehtaasta kotoisin. Liekö jotain halpatuontikamaa Venäjältä tai Kiinasta.
- tieteenharrastaja
Tyypilinen mediamyynnin temppu:
"yli_100_000_vuoden_takaisia_tyokaluja_loytyi__tekija_on_mysteeri/8593715"
Pitää levikin tueksi nimittää mysteeriksi sitä, ettei jotakin vielä tiedetä.1950- ja 60-lukujen ilmatilassa vaikutti sellainen ranskalainen rynnäkkökone kuin Mystére. Ei se silti varmaan työkaluja tehnyt, eikä ainakaan noin Pirun vanhoja.
- ei_työkaluja
Joku näkee työkaluja vaikka ne eivät ole edes työkaluja. Ette kai kuvittele kaikkien kivi- tai metallipalasten olevan työkaluja?
Tutkijan pitäisi keskittyä tuttuihin työkaluihin. Menisi nyt edes rautakaupan työkaluosastolle tutustumaan työkaluihin.- kyllä_se_hoituu
marsunkiillottaja kirjoitti:
Määrittele työkalu.
Mene rautakaupan työkaluosastolle. Kyllä myyjät neuvovat sinuakin. Voisit ensin kysyä mikä harja olisi paras harja marsun turkin kiillottamiseen.
PS. älä käytä tähän teräsharjaa, se tekee kipeetä marsulle. Ja naapurin kissalle terveiset myös: meidän kissa osaa itse huolehtia turkistaan vaikka se välillä tykkää kevyestä harjauksesta. Meidän kissa osaa käyttää omia hampaitaan turkkinsa takkujen selvittämiseen. - tieteenharrastaja
Emme toki kuvittele:
"Ette kai kuvittele kaikkien kivi- tai metallipalasten olevan työkaluja?"
Etenkään arkeologian tutkijat eivät.
- eipä.yllätä.taas
Valkoista miestä VIHAAvat evokit tykkää suosia aasialaista halpaa orjatyötä teorioissaankin.
- DRHouse
Olet sitten lopullisesti tärähtänyt...
Intiasta on aikaisemmin löytynyt mitä ilmeisimmin nykyihmisen työkaluja, n. 74 000 vuoden takaa, joten saattaisi olla mahdollista, että nuokin ovat nykyihmisen tekemiä.
http://www.deccanherald.com/content/56043/homo-sapiens-may-have-reached.html- Yhdenlaki
Kaikki on mahdollista ja kaikki on illuusiota.
Silti olemme kaikki yhtä ja lähtöisin samsta lähteestä, josta emme ole koskaan edes erossa olleetkaan.
Yksi on laki joka ei ole illuusiota.
Sinä olet kaikki, jokainen olento, jokainen tunne, jokainen tilanne.
Olet ykseys. Olet äärettömyys.
Olet rakkaus/valo, valo/rakkaus.
Sinä olet.
Tämä on Yhden laki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721127
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477
