DNA:n korjausproteiini on osoitus suunnittelusta

http://sciencemission.com/site/index.php?page=news&type=view&id=biochemistry/how-repair-protein&filter=8,9,10,11,12,13,14,16,17,18,19,20,27&redirected=1

Excerpt: "Rad4 is like the cop who is the first responder at an accident," said senior author. "The cop can move quickly to recognize where the incident is, and regulate traffic while directing the paramedics arriving in an ambulance."

Oma kommenttini: Solu ja sen eheyttä valvovat mekanismit tietävät, mikä on oikea ja eheä geenisekvenssi. Virheelliset geenisekvenssit ohitetaan ja microRNA-molekyylit korvaavat virheellisten sekvenssien informaatiota proteiinituotannossa. Virheelliset geenit pakataan tiukentamalla kromatiinia ja viimeinen keino säästää energiaa on hävittää kelvottomat kromosomit kokonaan pois solusta. Tämän voimme luonnossa helposti havaita. Evoluutioteoria on hölynpölyä.

Wolf 78 chromosomes
Bat-eared fox 72 chromosomes
Gray Fox 66 chromosomes
Fennec Fox 64 chromosomes
Bengal Fox 60 chromosomes
Kit Fox 50 chromosomes
Tibetan sand fox 36 chromosomes
Red Fox 34 chromosomes

9

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tieteenharrastaja

      Väärin:

      "Solu ja sen eheyttä valvovat mekanismit tietävät, mikä on oikea ja eheä geenisekvenssi."

      Ne erottavat eheän ja rikkinäisen geenisekvenssin. "Oikeaa" sekvenssiä ne eivät tiedä, koska ei ole, mihin verrata.

      • Älä valehtele. Oikea sekvenssi on tiedossa, koska DNA on kieli, monimutkaisempi kuin mikään ihmisen kielistä. Virhe lauseessa huomataan älykkäiden mekanismien toimesta.


      • TyhjäYritys

        Älykäs mekanismisi on vain avuton selitys, jolla yrität pönkittää uskomustasi siitä, ettei evoluutio voi toimia. Kukaan mikrobiologi ei ole moista mekanismia löytänyt. Ei genomille ole varmuuskopiota, johon muuttunutta voisi verrata niin, että virhe voidaan havaita ja korjata.
        Sinulla ei taida olla mikrobiologian yliopistotason kursseja takana. Jos olisi, et sortuisi tuollaisiin selittely-yrityksiin.


      • RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Älä valehtele. Oikea sekvenssi on tiedossa, koska DNA on kieli, monimutkaisempi kuin mikään ihmisen kielistä. Virhe lauseessa huomataan älykkäiden mekanismien toimesta.

        Ei kretupelle, valheellisen mielikuvitusmaailmasi "totuudet" eivät oikeuta sinua väittämään reaalitodellisuuden faktoja valheiksi.

        Kerro nyt jo vihdoin mitä kuvittelet saavuttavasi tällä sekoilullasi? Jos tavoitteesi on osoittaa, että hihhulit ovat harhaisia moraalittomia valehtelijoita, jotka vähät välittävät omista uskonopeistaankaan, niin onneksi olkoon, olet onnistunut. Muussa tapauksessa pieleen menee.


    • kiinnostava_havainto

      Käytetäänkö DNA:ssa jonkinlaista tarkistussumma -laskentaa, jolla erotetaan alkuperäinen ja mutatoitunut pätkä DNA:ta toisistaan?

      • tieteenharrastaja

        Ainakaan avauksessasi oleva linkki ei todista tuota väitettäsi. Itseään et siihen pysty.

        Ei siellä tietenkään mitään tarkistussummiakaan ole. Sellainen kyllä voisi paljastaa virheen, mutta ei oikeaa tietoa.


    • fgfgfgfg

      Bible on erittäin tyhmä hullu...

    • EvonPerusta

      Aloittaja taisi juuri ampua omaan jalkaansa. Evoluutiohan perustuu juuri siihen, että virheenkorjaus toimii epätäydellisesti, jolloin pääsee syntymään mutaatioita.

    • IlkimyksenGrandfather

      Explainaapa meille miksi red fox on globaalisesti successfullein ja dimensioiltaan suurin fox species vaikka sillä on leastisti kromosomeja. Eikö sen olisi pitänyt degeneroitua ekstinktioon jo centuryjä sitten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2392
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      142
      1538
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1234
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      109
      1033
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      386
      965
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe