Tässä kaikkien kädellisten kantamuoto

http://d.ibtimes.co.uk/en/full/1419888/purgatorius.jpg

Päivää vaan! Olen Purgatorius, kaikkien kädellisten kantamuoto, myös ihmisten. Siis evoluutioteorian mukaan. Evolutionistit eivät löytäneet muita ehdokkaita, joten he valitsivat minut. No, eipä minustakaan ole ainuttakaan kokonaista fossiilia olemassa, ainoastaan muutamia hampaita, mutta sehän riittää tieteelle todistamaan ihmisen alkuperän. Ja nyt tämän iltasadun jälkeen voikin painua pehkuihin.

Siis oikeasti, onko ihmisten pakko uskoa tällaista?

11

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "The earliest primate comes from Cretaceous times which was before the beginning of the Cenozoic. A single tooth is known from the fossil beds of Montana. . . Although much can be learned from a single tooth, it would be a little bold to draw major conclusions on the basis of such evidence . . . It's exact position in the story of primate evolution remains unknown. . . . From the meager evidence of a single tooth we progress to the abundant prosimian fossils of the Paleocene and the Eocene."

      1. Philip L. Stein, Physical Anthropology (1982), pp.327.

      Kädellisten oletettu evoluutio perustuu yhteen löydettyyn hampaaseen.

      • Onhan sekin yksi todiste enemmän kuin luomiskertomukselle...


    • Jälleen kerran evokeilta puuttuu välimuotofossiili. Misää on Purgatoriuksen fossiili?

      • Missä on jumalasi esimuotofossiili?


    • kjhkhkhjkhjkh
    • Taasko esitätte meille yhden rotankokoisen eläimen nilkkaluun ja väitätte sen kuuluvan jollekin kantamuodolle?

      • EtköEdesHäpeä

        Kysymys oli siitä, että sinä valehtelit tietojen perustuvan yhteen hampaaseen. Hampaita on löytynyt jo todella paljon ja nyt myös nilkkaluita, ei vain yhtä, kuten taas vääristelit asiaa. Niiden rakenne poikkeaa vanhemmista ja on selvästi siirtymä kädellisten suuntaan. Yksi tapaus ei tietenkään todistaisi vielä mitään, mutta paleontologia tuntee satoja, ellei tuhansia vastaavia siirtymiä ja ne yhdessä osoittavat selvästi sen, kuinka evoluutio on muokannut eliöstöä. Mitään tuollaista kuin nuo hampaat ja nilkan luut ei ole koskaan löydetty vanhemmista kerrostumista. Myöskään nykyään samanlaista rakennetta ei ole, on vain tuosta kehittyneitä.

        Mutta ethän sinä ROT paleontologiasta tai evoluutioteoriasta ymmärrä yhtään mitään. Toistat vain kretuijen valheita käyttäen lähteenä vuosikymmenten takaista tilannetta. Vaihtoehtoisesti lainailet tutkijoiden artikkeleja ja vedän niistä johtopäätöksiä, joita ei yksikään ko. tutkijoista allekirjoittaisi. Täysin epäeettistä toimintaa ja vielä uskikselta, joiden pitäisi olla moraalisina esikuvina.
        Olet säälittävä sokeassa uskonnollisuudessasi.


    • Kappas vain, nilkkaluut on löydetty suurinpiirtein samalta alueelta kuin hammas. Ja tästähän voi tietysti päätellä niiiden kuuluvan samalle eläimelle. Tätä kutsutaan evoluutiotieteeksi. Siis valheeksi.

      • SurkeääInkutusta

        Paleontologia kykenee nykyään päättelemään hyvin paljon muutamasta luusta. Materiaalia kun on kasaantunut parinsadan vuoden aikana huima määrä.

        Samalta alueelta löytyy saman samankokoisen eläimen luita, joista voidaan päätellä niiden kuuluneen kädellisen esimuodolle. Tuolta ajalta ei tunneta muuta eäintä, jolle kyseiset luut sopisivat. Jos sinä kiistät, etteivät ne ole saman eläinlajin, tunnustat samalla, että yhden siirtymäfossiilin sijaan niitä onkin kaksi eri eläintä. Samassa vaiheessa oleva siirtymäfossiili on kyseessä sekä hampaiden että nilkan luiden suhteen.

        Ja kuka tässä on valehdellut? Olet jäänyt suoranaisesta valheesta tai vääristelystä (jos asia johtui silkasta tietämättömyydestä) kiinni jo useita kertoja ja tahti jatkuu. Huku surkimus uskontoosi, mutta älä saarnaa uskontoasi tiedepalstalla. Olet palstan aiheesta pihalla kuin lintulauta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      146
      6568
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      32
      3577
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      302
      3168
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      70
      2814
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2262
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1797
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      38
      1659
    8. 14
      1612
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1584
    10. Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä

      Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi
      Maailman menoa
      8
      1366
    Aihe