Elämmekö silmulaatiossa?

RaaviSammakkoa

19

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HöpötitiHÖÖ

      Miksi joku todistaaton hypoteesi vaikuttasi mitenkään tähtitieteen harrastamiseen?

    • Jos elämme "simulaatiossa", mitä se jäljittelee?

      • Siinäpä se, simuloinnilla näköjään tarkoitetaan engalnninkin kielessä jonkin olemassa olevan jäljittelemistä. http://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/simulate

        Onhan kyllä mahdollista, että on todella olemassa reaalinen maailmankaikkeus, mutta joku on järjestänyt meille pelkän simulaation siitä. Mutta kyllä tämäkin todelta tuntuu.
        Jos ei ole sitä oikeaa maailmankaikkeutta, niin mistä sitten olisi tässä simulaation sijasta puhuttava? Peleissähän voidaan luoda kaikenlaisia ympäristöjä, sellaisiakin, joita ei tiedetä olevan olemassakaan.


      • Simulaattori

        "Jos elämme "simulaatiossa", mitä se jäljittelee?"

        Kyseessä on ikäänkuin simulaatio. Osuvampi nimitys lienee virtuaalitodellisuus. Jokainen meistä tuntee erään simulaation tai virtuaalitodellisuuden ja se on unennäkö. Unta tuntuvat joskus hyvinkin todellisilta ja niitä on usein mahdotonta siinä unessa tunnistaa uneksi. Ehkä tämä valvemaailma on vain toisenlainen uni - kollektiivinen uskomuksien, oletusten ja mielikuvien muodostama uni. Jos näin on asia niin luonnontieteet tutkivat sitä kollektiivista unta siinä unessa.

        Tietyt asiat fysiikassa viittaavat siihen simulaatiomalliin kuten esim. valon nopeus joka ei käyttäydy ollenkaan niin kuin muut nopeudet eli valon nopeuteen ei voi lisätä eikä siitä voi vähentää mitään. Valon nopeus saattaa olla simulaation virkistystaajuus eli pienin mahdollinen simulaation sisällä havaittavissa oleva muutos. Toinen viite on kvanttifysiikan kaksoisrakokokeen viivästetty versio jossa todellisuus ilmenee ikäänkuin retrokausaalisena. Materialismi eli lokaali realismi on jo osoitettu ehdottoman vääräksi.

        Eräs toinen kirjoittaja avasi tähän liittyvän ketjun joku aika sitten:

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14723658/superdet--konspir--nakyma-pieneni-16-kertaluokkaa

        Tätä ei näköjään kukaan rohjennut kommentoida vaikka ainoa vaihtoehto ei-lokaalille realismi on superdeterminismi jonka taas yksi pieni porsaanreikä on tukittu.

        Simulaatiomallista kiinnostuneiden kannattaa tutustua myös fyysikko Tom Campbellin videoihin:

        https://youtu.be/uEuOGCEmiTg?t=655

        Campbell menee paljon pidemmälle kuin perinteiset simulaatiomallin kannattajat vaikka aloittaakin perustelunsa fysiikan tuloksista.


    • devvedveFSD

      60-luvun ensimmäiset tietokonepelit ovat nykyaikana melkoisen alkeellisia. Nykyiset tietokonesimulaatiot ovat jo melkoinen elämys käyttäjälle. 50 vuotta niin ollaan jo lähellä star trekistä tuttua holokantta. siitä 50 vuotta niin ties missä. Jonain päivänä nämä ihmisten kehittämät simulaatiohahmot alkavat funtasilemaan mitä he ovat...jne...tätä mieltä olen ollut 30 vuotta kun sain siihen ensi kosketuksen jostain sarjakuvasta D

    • Emme.

      Mene hammaslääkärille, käske nyhtää kaikki hampaasi ilman puudutusta, niin kyllä yhdyt mielipiteeseeni.

      • väärä_oletus

        "Mene hammaslääkärille, käske nyhtää kaikki hampaasi ilman puudutusta, niin kyllä yhdyt mielipiteeseeni."

        Kyllä kehon tuntemuksia periaatteessa voi simuloida ihan samalla tavalla kuin näkö & kuuloaistia vaikka periaatteessa tuskin kukaan tietoisesti haluaa todentuntuista hammaslääkärisimulaatiota.


      • väärä_oletus kirjoitti:

        "Mene hammaslääkärille, käske nyhtää kaikki hampaasi ilman puudutusta, niin kyllä yhdyt mielipiteeseeni."

        Kyllä kehon tuntemuksia periaatteessa voi simuloida ihan samalla tavalla kuin näkö & kuuloaistia vaikka periaatteessa tuskin kukaan tietoisesti haluaa todentuntuista hammaslääkärisimulaatiota.

        Et varmaankaan tahtoisi mennä hammaslääkärille joka vain simuloisi puudutuksen?


      • väärä_oletus kirjoitti:

        "Mene hammaslääkärille, käske nyhtää kaikki hampaasi ilman puudutusta, niin kyllä yhdyt mielipiteeseeni."

        Kyllä kehon tuntemuksia periaatteessa voi simuloida ihan samalla tavalla kuin näkö & kuuloaistia vaikka periaatteessa tuskin kukaan tietoisesti haluaa todentuntuista hammaslääkärisimulaatiota.

        Tai hammaslääkäriin, joka sanoisi: "En anna sinulle puudutusta koska se sinusta on kuitenkin vain simulaatiota."


    • gDHDHHHFH

      Nimenomaan. Ihmisen järki vaan ei vielä riitä käsittämään että joku muu voi olla niin älykäs että voi tehdä stimulaation missä on tietoisia mieliä aistimuksineen.

      • einiin-

        Etköhän jo mene varsinaiselle huuhaapalstalle vähine järkinesi. Turha yrittää tehdä kaikista palstoista huuhaapalstoja


      • Kyllä hörhöjen järki nimenomaan riittä tuollaiseenkin hörhöilyyn.


    • FRGFRGFRRGG

      Tuliko apukoululaiselle taas liian kova pala. Tiedätkö vammainen pelle että arvosteut tähtitietelijät ympäri maailmaa tutkivat tätäkin mahdollisuutta. Onneksi kaltaisiasi tolloja ei ole missään isoissa tehtävissä. Kuulut johonkin hihhuliseurakunnan penkille huutmaan jeesusta vitun aivoton apina.

    • NakkiANSSI
      • nakkirahastusta

        Minäkin voisin tehdä nakkihatuille noita tietokoneohjelmillani ja laittaa niitä youtube-tililleni. Minäkin saisin tililleni paljon nakkihattutilaajia ja youtubelta rahaa mainostajilta.


    • NakkiANSSI

      Tee ihmeessä. Minä tekisin oitis jos osaisin.

      • nakkirahastusta

        Uskon sen, ja katselet noita ja uskot. Kerro niistä kuitenkin vain huuhaa- ja salaliittopalstoilla.


    • NakkiANSSI

      En kerro. Kerron täällä. Tämä on huuhaa-palsta koska täällä on huuhaa-kollimaattoreita palsta täynnä. Ainoa suuuri ja mahtava olen minä

      • päiväkotikamaa

        Nakki-Anssi kuuluu lastenpalstoille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      134
      1373
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      102
      1062
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      963
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      832
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      803
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      692
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      141
      613
    Aihe