Miksi ei luoda teoriaa Jumalan luomisesta?

hiljaasivusta

Miksi te kreationismin puolestapuhujat ette luo omia teorioita jotka todistavat Jumalan luomistyön vaan yritätte kaataa evoluutioteoriaa ja todistaa kuinka nykyinen tiede on väärässä? Jos kerran on varma Jumalan luomistyöstä jonka raamattu todistaa niin eikö se pitäisi olla helppo saada tehtyä edes jonkinlainen teoria jota voidaan tieteellä tarkastella?

Kuinka mahtavaa olisikaan saada olla elossa kun joku todistaa Jumalan luomistyön ja hämmentää koko maailman. Miksi ette käytä energiaa tähän vaan keskitytte vääriin asioihin? Tällä yksityiskohtien tonkimisella ei päästä yhtään minnekään.

7

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun ihminen ymmärtää totuuden, että evoluutiota ei tapahdu, herää tietysti kysymys, mitkä ovat vaihtoehdot elämän synnylle ja olemassaololle maapallolla. Kun laitetaan pöydälle kaikki Raamatun kertomukset sekä historialliset tosiasiat, niin ainoaksi loogiseksi vastaukseksi jää Raamatullinen luominen, ihmisen syntiinlankeemus ja sitä seurannut luomakunnan geneettinen rappeutuminen.

      • Mikä niistä noin kolmestatuhannesta kristinuskon Jumalasta on se oikea? Tai pikemminkin, mikä niistä miljoonista krisstinuskon Jumalasta on se oikea? Sinun Jumalasi on hyvinkin todennäköisesti erilainen kuin esimerkiksi JC:n, Mark5:n ja t-torpan Jumalat. Kuten on sanottu, te ette pääse yksimielisyyteen juuri mistään.


      • Älä nyt viitsi Mark5! Ah anteeksi, se olikin näemmä ROT.

        Miten se sanonta nyt menikään, mielettömät ovat ajattelematta samalla tavalla?

        Raamattu kertoo littanasta kupupeitteisestä maasta, jolle taiottiin kaikki lajit, ja sen jälkeen luominen oli valmis. Taikatulvassa ne kaikki lajit pelastuivat juoppolallin järjestämällä veneretkellä. Mitään rappeutumista, lajiutumista tai adaptoitumista ei mainita missään.

        Sinä harhaoppinen valehtelija julistat raamatunvastaisia harhoja.


      • hiljaasivusta

        "Kun ihminen ymmärtää totuuden, että evoluutiota ei tapahdu,"

        Mitä tämä tarkoittaa? Tapahtuuko kaikki jotenkin ennaltamäärätyllä tavalla joka on luomista?

        Jos sanot että jäljelle jää raamatullinen luominen niin kerro tästä tarkemmin esimerkiksi teoria joka kuvaa tämän.


      • "Kun ihminen ymmärtää totuuden, että evoluutiota ei tapahdu, herää tietysti kysymys, mitkä ovat vaihtoehdot elämän synnylle ja olemassaololle maapallolla."

        Ja näin kertoo ROT, joka itse on linkannut palstalle jatkuvasti tieteellisiä tutkimuksia, joissa osoitetaan evoluutio tapahtuvan ja tapahtuneen.

        "Kun laitetaan pöydälle kaikki Raamatun kertomukset sekä historialliset tosiasiat, niin ainoaksi loogiseksi vastaukseksi jää Raamatullinen luominen, ihmisen syntiinlankeemus ja sitä seurannut luomakunnan geneettinen rappeutuminen."

        No laitetaanpa esimerkiksi yksi historiallinen tosiasia K/T-raja. Miten se sopii raamatullisiin luomisiin ja Raamatun vedenpaisumukseen?


    • errrr

      Kun elämän luomisessa tarvittiin kaikki Jumalallinen viisaus ja vaima, kaikki Jumalallinen tieto. Niin onhan meidän jokaisen kokemuksen perusteella tämä asia näin. Kaikki tiedämme omasta kokemuksesta, että vain tekemällä voi syntyä uusia asoita. Kaikki olemme Kerran vastaamassa tämän Luojamme edessä teoistamme ja tekemättä jättämisestämme.

      • rtvrtv

        "Kaikki tiedämme omasta kokemuksesta, että vain tekemällä voi syntyä uusia asoita."
        Ai, jaaha. Sinäkö teit viime talven lumikinokset? Sinäkö teet pihanurmikon joka kevät? Miten tarkalleen teet oman pierusi? Teet villakoirat sänkysi alle ja sitten imuroit? Teet viikon keittiönkaapissa olleeseen roskapussiin hajun. Eikö olisi fiksumpaa jättää haju tekemättä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      180
      7407
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      67
      4104
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      374
      3593
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      143
      3188
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      90
      2977
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      27
      2495
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      61
      2040
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1953
    9. 19
      1832
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1734
    Aihe