Kirkkopäivien vähäpukeista naista esittävä katumainos poistetaan järjestäjän mukaan "somekanavissa käymämme keskustelun pohjalta". (KIRKKOPALVELUT)
Turussa toukokuussa järjestettävä Kirkkopäivät -tapahtuma on satsannut huomiota herättäviin katumainoksiin. Järjestäjän mukaan niillä on tarkoitus tavoittaa erityisesti ihmisiä, jotka eivät ole aktiivisesti mukana seurakunnan toiminnassa.
Huomiota, vaan ei ainoastaan positiivista sellaista, ovat saaneet osakseen erityisesti vähäpukeista naista esittävät "alusvaatemainokset".
Niiden juju on tussattua tägiä imitoiva teksti: "Sä oot hyvä just sellaisena kuin oot. -JEZUZ". Teksti on tarkoitettu vastalauseeksi tekaistun alusvaatemainoksen sloganille "Make him love you", Kirkkopäivät järjestävän Kirkkopalveluiden viestintäpäällikkö Salla Peltonen selittää Iltalehdelle.
- Teksti on suunnattu katsojalle. Jezuz, kuka ikinä hän onkaan, haluaa sanoa, että sinun ei tarvitse näyttää tältä mainosmallilta, Peltonen sanoo.
Niin, kukahan tämä Jezuz voisikaan olla?
- Totta kai sen voi tulkita niin, että näin Jeesus saattaisi kommentoida esimerkiksi alusvaatemainoksia.
Vielä ehtii nähdä, ennenkuin poistetaan sopimattom
13
206
Vastaukset
- linkistä
linkistä:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201704292200115308_uu.shtml Kirkko alkaa olla ilmeisen epätoivoinen huomiota kerjätessään. Olisivatkohan ottaneet mallia tästä Simpsonien mainoksesta:
https://www.youtube.com/watch?v=RDkDcc5IMSA- tieteellistävalistusta
Ehkä oppia oli otettu tästä tieteen viimeisimmästä väläyksestä:
https://www.youtube.com/watch?v=Wllc5gSc-N8&feature=youtu.be - kuinkaalastiedeonmennyt
tieteellistävalistusta kirjoitti:
Ehkä oppia oli otettu tästä tieteen viimeisimmästä väläyksestä:
https://www.youtube.com/watch?v=Wllc5gSc-N8&feature=youtu.beEikös tämä Bill Nye ollut päätähtenä, marssi tieteelle tapahtumissa?
- hhhhhhgfd
moloch_horridus kirjoitti:
Juu, ja hän myös pyyhki kreationisti Ken Hamilla lattiat.
Mitämitåhäh? Etkös enää olekaan ev.lut.evokki?
Onnittelut siitä jos noin on, mokoma aborttimurhaajahoitsu!!! - Enuskoettäseonnistuu
hhhhhhgfd kirjoitti:
Mitämitåhäh? Etkös enää olekaan ev.lut.evokki?
Onnittelut siitä jos noin on, mokoma aborttimurhaajahoitsu!!!Juu, Mololla on vielä paljon tehtävää oikaistekseen elämänsä.
- ettäsillee
moloch_horridus kirjoitti:
Juu, ja hän myös pyyhki kreationisti Ken Hamilla lattiat.
Tieteentekijän mielestä Nye ei vastannut hänelle esitettyyn kysymykseen ja pelasi petollista peliä argumenteillaan.
"Tieteentekijän mielestä Nye ei vastannut hänelle esitettyyn kysymykseen ja pelasi petollista peliä argumenteillaan."
Ja mikä tuo kysymys oli? Ja kuka oli tuo tieteentekijä? Ja miten hän pelasi petollista peliä argumenteillaan?
>>"Sä oot hyvä just sellaisena kuin oot. -JEZUZ"<<
Mutta joudut HELLVETTIIIN jos et sä usko mua. - JEZUZ- Eroakirkostafii
Kirkko se halaa taas moraalitonta kansaa sen sijaan että opettaisi sille siveyttä ja sen hyötyjä niinkuin sen pitäisi tehdä.
Koska kirkko ei tee työtään niin sille pitää antaa välittömästi potkut. Ja ehdotankin että Mäkisiispa saisi ensimmäisenä kengänjäljen persuuksiinsa, mokoma täysin hyödytön typerys.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1417211Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265015L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694432TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153513Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242321Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3151850Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241746Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91629- 671505
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458