Elikkä mikäli joku nyt tietää tästä asiasta hyvin niin saa vastata elikkä mitkä ovat ilma ja vesi jäähdytteisen hyvät ( ) ja huonot (-) puolet?
Ilma ja vesi jäähdytyksen hyvät ja huonot puolet?
3
438
Vastaukset
- feik2feik
Ilmajäähdytteinen
ei jäädy talvella
teknisesti yksinkertaisempi
-kapasiteetti rajoittunut
Vesijäähdytys
-teknisesti monimutkaisempi
-pakkasneste haisee pissalta
hukkalämpöä voidaan siirtää talvisin sisätiloihin
moottorin lämpötila pysyy tasaisempana- Jaa_että_moottoripuolta
Kyllä ilmajäähdytteisenkin hukkalämpöä saa talvella sisätiloihin esim kupla-VW:ssä ja 2CV:ssä puhalletaan moottorin jäähdytysilmaa putkia pitkin sisälle. Deutz-traktoreissa otetaan lämpöä kabiiniin öljynjäähdytinkennosta.
Itselläni oli joskus PC:ssä vesijäähdytys. Voi rakennella itsekin. Akvaarioliikkeestä pumppu, joku purkki vesisäiliöksi, joku jäähdytyskenno jos tarvetta. Miel. kupariset blokit CPU:n ja GPU:n päälle. Veden joukkoon jotain myrkkyä jottei tule levää. Silikoniletkut taipuu helposti pienessäkin kotelossa. Nykyiset koneet tuottaa vähemmän lämpöä joten vesijäähdytyksen tarve on kyseenalainen. Eilen kun tein muutaman ison C-käännöksen kone kyllä kuumeni liikaa - piti jatkaa vain 4:llä ytimellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101094
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82824Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18609Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264606- 68567
- 95552
- 26512
- 44493
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 47437