Teho/Paino suhde?

Kysyjäjä

Tuli tuossa formuloita katsoessa mieleen tuo teho/paino suhde. Elikkäs unohdetaan heti aluksi vaihteistot ja ilmanvastus sun muut. Kuvitellaan täydelliset olosuhteet vaikkapa tyhjiössä. Siellä on kaksi autoa, toinen on 100hv/100kg ja toinen taas 1000hv/1000kg. Kiihtyvätkö autot samaa vauhtia vei eivät? Jos selvennyksiä ja vähän laskukaavioita saisi, niin olisi plussaa!

15

2422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloso

      ½mv^=P*t, tosta näkee, että jos teho/paino on molemmilla sama, niin samaan nopeuteenkin päädytään

    • aloso

      ½mv^2=P*t

    • laskee

      Kun en nyt ole muistavinani mitään kaavoja, niin maalaisjärjellä ajatellen seuraavasti: 100 hv/100 kg auton kiihtyvyys olkoon a. Kytketään kymmenen tällaista yhteen, niin meillä on 1000 hv/1000 kg auto. Luonnollisesti jokaisen sen osan kiihtyvyys on a, eli koko auton kiihtyvyys on myös a. Eli siis sama teho/paino - suhde (voima massayksikköä kohti) aikaansaa saman kiihtyvyyden.

    • En minä plussiasi kaipaa, suosittelen vaan että ennen kuin puhut suureista mitään, ota
      selvää niistä. Painoa ei edellenkään mitata kilogrammoissa, vaan Newtoneissa.
      Ja mikä vi*tu tuo "hv" on? Hevosvoima? Tämä taitaa olla sinulle ihan väärä palsta

      • MitenSeNytOn

        Jos aivan tosissasi ryhdyt esitelmöimään että teho/paino suhteesta puhuttaessa paino tarkoittaisi voimaa, oltaisi ratkaisemattomassa ongelmassa, koska silloin olisi määriteltävä myös vaikutussuunnat.
        Aivan maallikkojärjelläkin lienee tulkittavissa että em. ilmaisussa paino tarkoittaa massaa ja jos et todellakaan tiedä " mikä vi*tu tuo "hv" , joka on hyväksytty SI-järjestelmässä rinnakkaisena käytettäväksi, niin olet erehtynyt väärälle palstalle.


      • UseTractor

        Painoa ei mitata kun painonvartijoissa!
        Fysiikassa mitataan MASSAA! ;)
        Ja sitä taas voi mitata kummalla tahansa suureella.
        Samoin kun tehoa voi mitata hv, watteina, J/s, millälie yksiköllä. Jokainen niistä on vaihtokelpoinen keskenään kunhan vaan osaa muuntaa ne oikein!


    • Hei kuule,

      Tein muutaman virheen aikoinani kun lähdin jankkaamaan kaltaistesi -fysiikasta tietämättömien- kanssa ja en jatka tätä dialogia enempää.
      Kommenttisi ei kuulu tälle palstalle, vie se sinne hv/kg -sivuille, ymmärtävät siellä katsos sinua paremmin

      • pällinaamaa

        sudi sinä vittuun täältä, jos et tajua edes termejä


      • hduhuihuishuis

        Taisi tractor olla ainoa joka ei ymmärtänyt kysymystä eikä noita mystisiä lyhenteitä :D
        Mahtaa hävettää


    • sutii

      Eivät kiihdy, koska vaikka sinä asioita unohtaisit ilmanvastukset ja muut, ei todellisuus siitä muuksi muutu. Niinpä 1000kg auto sutii tilanteessa enemmän kuin 100 kg auto, koska sen renkaissa on pienempi kitkakerroin tien kanssa kosketuksissa ollessaan. Renkaiden pito ei nimittäin kasva lineaarisesti normaalivoiman mukana, koska suuremmalla normaalivoimalla kitkakerroin alenee.
      Molemmat autot tietysti sutivat lähdössä, koska muuten kiihtyvyys millä tahansa nollasta poikkeavalla teholla olisi ääretön. Kiihdyttävä voima kun on kiihdytysteho / nopeus, mikä on alussa ääretön ellei ko teho olisi myös nollassa.

      • TaiSitEiSuosita

        Juuri tämän takia Top Fuel kiihdytyskisoissakin suositaan mahdollisimman kevyitä ja pienitehoisia autoja?


      • kiihdytyskalusto
        TaiSitEiSuosita kirjoitti:

        Juuri tämän takia Top Fuel kiihdytyskisoissakin suositaan mahdollisimman kevyitä ja pienitehoisia autoja?

        Top Fuel kiihdytyskisoissa käytetään liimarenkaita, ja liimaa levitetään radallekin. Liiman leikkauslujuus ei riipu kitkakertoimesta, toisin kuin kumin pito. Niidenkään kiihtyvyys ei ole lähdössä ääretön, kuten tänne postatuista laskelmista seuraisi.
        Kiihdytyskisoissa siis suositaan kevyitä ja tehokkaita autoja, mutta sääntöjen rajaamssa puitteissa, eikä absoluuttisesti. F1 kisoissa säännöt eivä liimarenkaita salli, eikä liimaa levitetä radallekaan.


    • wertyqw

      Hei haloo mitä järkeä on ostaa 1000hv/1000kg auto jos paljon halvemmalla pääsee yhtä kovaa!

      • SitäJärkeä

        1000 hv/1000 kg autolla saa isorintasempia apukuskeja ! ;)


      • martta00

        mitä sinä tai kukaan muukaan tekee isorintaisilla apukuskeilla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      505
      1455
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1156
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      835
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      807
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      746
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      714
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      697
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      691
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      685
    Aihe