Toista oli Thaimaassa. Kun osti jogurttia, myyjä antoi muovilusikan kutakin jogurtti- tai välipalapurkkia kohden. Jos on kaupunkikierroksella ja ajattelee, että ostaisi kaupasta jogurtin välipalaksi, joutuukin miettimään, mistä saisi lusikan. Missä on kahviautomaatti, siellä on vain ohuet puutikut, niillä jogurtin lipittämistä olen kokeillut mutta laihoin tuloksin.
Kampin Alepassa, siellä palvelukeskuksen vieressä, minulla tuli riita myyjän kanssa. Kysyin kassalta, olisiko jogurtille lusikkaa. Hän sanoi että ei. Kun pakkasin ostoksia, näin, että kassatiskin alla oli purkissa kertakäyttölusikoita ja sanoin että on. Toinen asiakas antoi sieltä sellaisen minulle. Myyjä sanoi että vastaisuudessa tämä ei käy, ja sen jälkeen tuli tiskille teipattu lappu: kertakäyttölusikka 0,05€.
Kertakäyttöastiaosastolla on kyllä iisiä tehdä pikkulusikkapussiin lusikan mahtuva reikä. Mutta miettisittekö, kauppiaat, tuoko niuhotus hyödytyksen kaupankäyntiinne? Tuota alepaa kiersin sitten kyllä kauempaa.
Ostaessa jogurttia, lusikan puute
18
668
Vastaukset
- kalle-lusi
Kyl on avutonta ottaa lsusikka kotoa messiin i
https://www.juhlamaailma.fi/muovilusikka-sininen-10-kpl-pkt.html- Äijänkäppänä_
Kuljetko sinä aina lusikka taskussa?
- Juon.jugurttini
Minä ostan ainoastaan juotavaa jugurttia. On ekologista ja sen nauttimiseen ei tarvitse erikoistyökaluja.
- Äijänkäppänä_
Juotava jogurtti on isommassa ja paksummassa muoviputelissa. Joten puheesi ekologisuudesta: ( )¤( )
- jamaailmapelastuu
Muovit pannaan. Jugurtinkin voisi myydä muuten kuin muovissa. Muovilusikat ei ole mikään välttämättömyys koko maailmassa. Mutta ennen kaikkea: kadulla syöminen on rumaa! Hyvä tavaton, mitä käytöstapoja...
- Aloittaja_
Varmaan täytyisi olla oma muki ja lusikka mukana. Omaan mukiin sitten myyjä valuttaisi jogurttia. Kyllä on kaatopaikkaongelmat nyt ratkaistu! Ja vielä tiskipesuainetta ettei kotiin kuljettaessa vaatteet likaannu.
Kyllä panen näitten palautteiden perusteella maamme meijerit boikottiin.
- Muovimuuvi
Muovit heittää mereen entisten sekaan tai haudata rantahiekkaan pois silmistä.
- Prsaukinen
Täällä pk-seudulla muovit poltetaan energiaksi, ainoastansa ilmakehän hiilidioksidit lisääntyvät sen seurauksena.
Sinunkaltaisen sottapytyn kanssa en kyllä naimisiin menisi.
- Sokeriajamuovia
Älä sinä sitä Thaimaata ihannoi. Aasian maat ovat suurelta osin vastuussa mereen päätyvästä mikromuovista. Itse en syö jugurttia, enkä muutakaan muoviin pakattua.
- luonnonlakeus
Jos on lusikalla annettu, niin ei voi jugurttipurkkiinkaan sellaista vaatia.
- tapansakullakin
Minulla on kesäisin pakastepussissa oma lusikka jota pidän käsilaukussa. Ei ole mikään ongelma ostaa viili tai jogurtti purkkia ja syödä sitä puiston penkillä.. En minä ainakaan kadulla kävellessä syö..
- Sama_se_äijä
En kuulu käsilaukunheiluttajiin.
Kyllä se vaan on ekologisinta siellä kertakäyttöosastolla pölliä yksi pieni lusikka. Reiästä tulee niin pieni, ettei kukaan edes huomaa mitään. - Sokeriajamuovia
Jugurtti on yksi turhimmista elintarvikkeista. Osta välipalaksi hedelmä, et tarvitse lusikkaa.
- Lusikalla.annettu
Maailma hukkuu muovijätteeseen. Karmeaa ajatella, että miljoona-asutuksen maassa joka jugurttipurkkiin liitetään lusikka. Purki ja lusikka sitten roskiin huolettomasti. Kiitokset, että meillä pitää kertakäyttölusikasta maksaa.
Miksi ostat lusikalla syötävää jugurttia, kun sitä on myös juotavassa muodossa. Pitääkö aamiaiseesi olla jugurtti? Kyllä kannattaa ottaa lusikka kotoa mukaan, se ei paljon laukussa paina, onhan siellä muutakin tavaraa. - Sama_se_äijä
Kyllä taidatte helvettiin joutua, jotka maan ekologisimmalle ihmiselle niuhotatte yhdestä muovilusikasta.
- Lusikalla.annettu
Ahaa, siis vain tälle yhdelle pitää olla lusikka, koska hän on maan ekologisin ihminen. Minä sain sen käsityksen, että kirjoittaja toivoo muovilusikkaa jokaiseen jugurttipurkkiin.
No sittenhän maailma pelastuu. - Sokeriajamuovia
Onneksi en usko satuihin helvettistä tai taivaasta. Kaltaisesi muka "maan ekologisemmat ihmiset" tekevät muovilusikoillaan tästä maapallosta helvetin.
Vuole, vittu, puusta!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273693- 412519
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut382413Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s82225- 381619
Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta451596- 161581
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2881383- 1321376
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451315