Ostaessa jogurttia, lusikan puute

Kotitarvefilosofi

Toista oli Thaimaassa. Kun osti jogurttia, myyjä antoi muovilusikan kutakin jogurtti- tai välipalapurkkia kohden. Jos on kaupunkikierroksella ja ajattelee, että ostaisi kaupasta jogurtin välipalaksi, joutuukin miettimään, mistä saisi lusikan. Missä on kahviautomaatti, siellä on vain ohuet puutikut, niillä jogurtin lipittämistä olen kokeillut mutta laihoin tuloksin.
Kampin Alepassa, siellä palvelukeskuksen vieressä, minulla tuli riita myyjän kanssa. Kysyin kassalta, olisiko jogurtille lusikkaa. Hän sanoi että ei. Kun pakkasin ostoksia, näin, että kassatiskin alla oli purkissa kertakäyttölusikoita ja sanoin että on. Toinen asiakas antoi sieltä sellaisen minulle. Myyjä sanoi että vastaisuudessa tämä ei käy, ja sen jälkeen tuli tiskille teipattu lappu: kertakäyttölusikka 0,05€.

Kertakäyttöastiaosastolla on kyllä iisiä tehdä pikkulusikkapussiin lusikan mahtuva reikä. Mutta miettisittekö, kauppiaat, tuoko niuhotus hyödytyksen kaupankäyntiinne? Tuota alepaa kiersin sitten kyllä kauempaa.

18

733

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalle-lusi
      • Äijänkäppänä_

        Kuljetko sinä aina lusikka taskussa?


    • Juon.jugurttini

      Minä ostan ainoastaan juotavaa jugurttia. On ekologista ja sen nauttimiseen ei tarvitse erikoistyökaluja.

      • Äijänkäppänä_

        Juotava jogurtti on isommassa ja paksummassa muoviputelissa. Joten puheesi ekologisuudesta: ( )¤( )


    • jamaailmapelastuu

      Muovit pannaan. Jugurtinkin voisi myydä muuten kuin muovissa. Muovilusikat ei ole mikään välttämättömyys koko maailmassa. Mutta ennen kaikkea: kadulla syöminen on rumaa! Hyvä tavaton, mitä käytöstapoja...

      • Aloittaja_

        Varmaan täytyisi olla oma muki ja lusikka mukana. Omaan mukiin sitten myyjä valuttaisi jogurttia. Kyllä on kaatopaikkaongelmat nyt ratkaistu! Ja vielä tiskipesuainetta ettei kotiin kuljettaessa vaatteet likaannu.
        Kyllä panen näitten palautteiden perusteella maamme meijerit boikottiin.


    • Muovimuuvi

      Muovit heittää mereen entisten sekaan tai haudata rantahiekkaan pois silmistä.

      • Prsaukinen

        Täällä pk-seudulla muovit poltetaan energiaksi, ainoastansa ilmakehän hiilidioksidit lisääntyvät sen seurauksena.
        Sinunkaltaisen sottapytyn kanssa en kyllä naimisiin menisi.


    • Sokeriajamuovia

      Älä sinä sitä Thaimaata ihannoi. Aasian maat ovat suurelta osin vastuussa mereen päätyvästä mikromuovista. Itse en syö jugurttia, enkä muutakaan muoviin pakattua.

    • luonnonlakeus

      Jos on lusikalla annettu, niin ei voi jugurttipurkkiinkaan sellaista vaatia.

    • tapansakullakin

      Minulla on kesäisin pakastepussissa oma lusikka jota pidän käsilaukussa. Ei ole mikään ongelma ostaa viili tai jogurtti purkkia ja syödä sitä puiston penkillä.. En minä ainakaan kadulla kävellessä syö..

      • Sama_se_äijä

        En kuulu käsilaukunheiluttajiin.
        Kyllä se vaan on ekologisinta siellä kertakäyttöosastolla pölliä yksi pieni lusikka. Reiästä tulee niin pieni, ettei kukaan edes huomaa mitään.


      • Sokeriajamuovia

        Jugurtti on yksi turhimmista elintarvikkeista. Osta välipalaksi hedelmä, et tarvitse lusikkaa.


    • Lusikalla.annettu

      Maailma hukkuu muovijätteeseen. Karmeaa ajatella, että miljoona-asutuksen maassa joka jugurttipurkkiin liitetään lusikka. Purki ja lusikka sitten roskiin huolettomasti. Kiitokset, että meillä pitää kertakäyttölusikasta maksaa.
      Miksi ostat lusikalla syötävää jugurttia, kun sitä on myös juotavassa muodossa. Pitääkö aamiaiseesi olla jugurtti? Kyllä kannattaa ottaa lusikka kotoa mukaan, se ei paljon laukussa paina, onhan siellä muutakin tavaraa.

    • Sama_se_äijä

      Kyllä taidatte helvettiin joutua, jotka maan ekologisimmalle ihmiselle niuhotatte yhdestä muovilusikasta.

      • Lusikalla.annettu

        Ahaa, siis vain tälle yhdelle pitää olla lusikka, koska hän on maan ekologisin ihminen. Minä sain sen käsityksen, että kirjoittaja toivoo muovilusikkaa jokaiseen jugurttipurkkiin.
        No sittenhän maailma pelastuu.


      • Sokeriajamuovia

        Onneksi en usko satuihin helvettistä tai taivaasta. Kaltaisesi muka "maan ekologisemmat ihmiset" tekevät muovilusikoillaan tästä maapallosta helvetin.


    • Vuole, vittu, puusta!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1043
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      120
      1037
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      768
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      557
    5. 42
      529
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      511
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      483
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      437
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      421
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      391
    Aihe