On suuri pula järkevillä kilometreillä olevista 6-15v ikäisistä autoista.
Kilometreillä on todellakin suuri merkitys auton kuntoon ja vikoihin, varsinkin nykyisin kun on vikaantuvaa tekniikkaa ja kukaan ei tunne riittävän hyvin, korjailu on arvailua.
Nyt kannattaa laittaa raha uuteen autoon, ilman lisävarusteita kuin ostaa 7000-15000 käytetty puhumattakaan kalliimmasta.
Lisävarusteista ei saa myynnissä sitten euroakaan.
Monilla lisävarusteilla on negatiivinen asia koska suunniteltu huonosti, vw avaimeton käynnistys syö pattereita ja olet niitä jatkuvasti uusimassa. E sarjan mersun järjestelmä sirisee kojelaudassa ja on todella rasittava, monia autojakin on vaihdettu tuon takia.
Sähköinen takaluukku, sähköinen vetokoukku, sähköinen käsijarru on tekniikan huonnonnusta. Kääntyvien valojen ohjaus hajoaa varmuudella ja antaa "vikavalot" tulee kallis lasku.
Normaali vakionopeussäädin on parempi kuin muuttuva.
Vetokoukku on ylivoimaisesti tärkein ( kunhan ei sähköinen ) tuo puolet enemmän autosta kiinnostuneita kuin koukuton.
Vinkkejä auton ostoon,
3
238
Vastaukset
- järkeä
Se on totta, rahaa kannattaa laittaa auton hankintaan https://goo.gl/LpPHc4 riittävästi, sillä mieluummin ajelee uudehkolla ja kunnossa olevalla autolla, kuin loppuun kuluneella ja jatkuvia huoltoja tarvitsevalla autolla. Autohuollot ei ole kovin halpaa lystiä. Nykyautot on niin monimutkaista tekniikkaa, että siinä on tee se itse-miehelläkin korjailemista, siis mieluummin vähän käytetty auto, kuin loppuun ajettu.
- Lieroautokauppias
Nykyautojen tekniikkahan on paljon luotettavampaa kuin vanha 60-lukulainen. Ei tarvitse joka päivää säätää kaasutinta ja herkistellä paikkoja. Silloin oli hyvä jos auto kesti 100tkm, nyt niillä mennään kolminkertainen määrä ellei oteta huomioon muutamia saksalaisia ongelmavaunuja.
Ja käytettynä kannattaakin juuri ostaa auto mahdollisimman hyvillä lisävarusteilla, silloin niidenkin hinta on puoliintunut.
Miksi kiduttaa itseään kun voi nautiskella! Aivan oikein, lisävarusteista ei tosiaankaan myytäessä saa mitään, mutta joskus niistä voi olla hyötyä jos verrataan kahta tai kolmea saman hintaluokan autoa.
Lisävarusteltu - toimivin lisälaittein on kuitenkin helpompi myydä.
Joku sanoi edellä, että mahdollisimman uusi, jonka tekniikka on yksinkertaista ja ehkä koeteltuakin.
Olen samaa mieltä, koska autolla voi silloin ajaa, eikä koko ajan korjata. Se on pitkän päälle halvempaa. Korostan vielä säännöllistä huollattamista, jolloin se on halvempaa verrattuna
siihen, että korjataan vasta sitten, kun on jo jäänyt tielle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671613
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17628ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m163501Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429