kolmio risteys..vastakkaisellakin puolella kolmio..kolmio on pyörätien jatkeen jälkeen risteyksen kohassa..eli pyöräilijäväistää autoa..Paitsi kääntyvä auto väistää risteävän pyörätien jatkeen yli pyöräilijää.Mutta vastakkaisesta suunnasta suoraan risteyksen yli tuleva auto..niin pitääkö pyöräilijän väistää autoa kun se tulee suoraan?
Pyörätien jatke?
17
328
Vastaukset
- kerromulle
Väistämisvelvollisuus ulottoo sinne risteyksen toiselle puolelle myös koskien myös pyörätien jatkeella ajavien väistämistä, auto väistää siis risteyksen toisella puolella pyörätien jatkeella ajavia.
Kerro missä on tuollainen paikka että kärkikolmio on vasta suojatien jälkeen?
Ihan mielenkiinnosta että miksi se on tehty niin, yleensä kolmio laitetaan ennen suojatietä.- Siellätäällä
Esimerkiksi tuossa
https://goo.gl/maps/BeNiXGqT2cH2
Tosin laitettu varoiksi pyöräilijöille omat kolmiot, eli pyöräilijä väistää myös kääntynyttä autoa. - toinen-esimerkki
Esimerkki vastaavanlaisesta paikasta jossa taas on kolmiot sekä ennen kevyeliikenteen väylää että vielä risteyksessä.
https://goo.gl/maps/q5ynGg8Ko4s
- tättärääpippijuu
Onhan noita ihmeellisiä paikkoja, kuten tuossakin:
https://goo.gl/maps/cyBRrGSBK7A2Tuo on pyöräilijälle hankala. Olisi pitänyt ohjeistaa liikenneympyrät siten, että aina on tuo kärkikolmio ennen kevyenliikenteenväylää, jos ne ovat selvästi osa samaa kokonaisuutta. Esimerkiksi tässä on ihan luontevaa, että kolmio on vasta kevyenliikenteen väylän jälkeen: https://goo.gl/maps/Pur9zHytdV92
- kerromulle
Kuka asuu tuollapäin ja ainakin jos pyöräilee niin eikun vaan kaupungille palautetta asiasta, on voitu ihan vahingossakin laittaa kolmiot väärään paikkaan koska yleensä ne on joka paikassa ennen suojatietä.
- samaa...mieltä
kerromulle kirjoitti:
Kuka asuu tuollapäin ja ainakin jos pyöräilee niin eikun vaan kaupungille palautetta asiasta, on voitu ihan vahingossakin laittaa kolmiot väärään paikkaan koska yleensä ne on joka paikassa ennen suojatietä.
Juu, kannattaa antaa palautetta tuosta paikasta.
- Tarkoitatko_tällaista
Tässä yksi hyvä kuva joka havainnollistaa sen että kärkikolmio vaikuttaa koko risteysalueella. Auto siis väistää myös jälkimmäisen pyörätien jatkeen kohdalla.
http://2.bp.blogspot.com/_YePNRcvHuvw/TN5Ysjbb9tI/AAAAAAAAAPo/KIma9suxhd4/s1600/risteys2.pngSaivartelun makuista, ja vähintäänkin epäselvää käytännön tilanteissa. Kuvassa on vain yksi kärkikolmio. Muuten kuva on symmetrinen. Käytännön syistä risteykset ovat usein kovinkin epäsymmetrisiä. Maalla harvemmin rakennetaan kahta pyörätietä molemmin puolin.
Käytännössä pyrin mieluummin usein väistämään pyöräilijää, jos hän ajaa riittävän määrätietoisesti. Silloin hidastuksen ei tarvitse olla suuri. Tilanne on ohi sekunnissa.- 5372
Kuvasta selviää toinenkin asia. Kolmion takaa tulevalla suoraan ajavalla olisi kaksi ajoneuvosuuntaa väistää mikäli pyöräteitä ei olisi.
Kuvan tilanteessa väistettäviä suuntia on kaikkiaan kuusi. Vilkkaalla pääsuunnalla ylitys ei todellakaan ole mikään helppo rasti.
---
Epäsymmetrisiin eli kääntyvän etuajo-oikeuden risteyksiin ei pyörätietä saa rakentaa. - saivartelusikseen
Enevpk1 kirjoitti:
Saivartelun makuista, ja vähintäänkin epäselvää käytännön tilanteissa. Kuvassa on vain yksi kärkikolmio. Muuten kuva on symmetrinen. Käytännön syistä risteykset ovat usein kovinkin epäsymmetrisiä. Maalla harvemmin rakennetaan kahta pyörätietä molemmin puolin.
Käytännössä pyrin mieluummin usein väistämään pyöräilijää, jos hän ajaa riittävän määrätietoisesti. Silloin hidastuksen ei tarvitse olla suuri. Tilanne on ohi sekunnissa.Ei tuossa sinänsä ole mitään epäselvää. "Kärkikolmio", eli väistämisvelvollisuus risteyksessä merkillä osoitetaan, että risteykseen tulevan ajoneuvon on väistettävä ajoneuvoja ja raitiovaunuja, jotka saapuvat risteykseen risteävältä tieltä tai etuajo-oikeutetulta suunnalta.
Tuossa on vain haluttu kuvata tilanne että kärkikolmion takaa tuleva ajoneuvo on väistämisvelvollinen risteäviin väyliin koko risteysalueella, eli myös jälkimmäisen kevyenliikenteen väylän osalta. Risteävä ajorata sekä kevyenliikenteenväylät molemmin puolin risteystä ovat risteäviä teitä ja sieltä tulevia on väistettävä. Mahdollisimman huono kuva. Pyöräilijä katsoo kolmiota ja tietää, että oikealta tuleva auto väistää, ja samalla vasemmalta tuleva ajaa laillisesti hänen ylitseen.
P.S. Tuo Kankaanpään "kolmio" taidettiin jo toissa kesänä siirtää "oikeaan" paikkaan.- SisältääAsennetta
ich-bin kirjoitti:
Mahdollisimman huono kuva. Pyöräilijä katsoo kolmiota ja tietää, että oikealta tuleva auto väistää, ja samalla vasemmalta tuleva ajaa laillisesti hänen ylitseen.
P.S. Tuo Kankaanpään "kolmio" taidettiin jo toissa kesänä siirtää "oikeaan" paikkaan."""samalla vasemmalta tuleva ajaa laillisesti hänen ylitseen"""
Irvokas esitys. Ikäänkuin jengi olisi liikenteessä metsästääkseen. Tai niin no, enhän minä sinusta tiedä...
Käyttäisit jatkossa
"samalla pyöräilijä väistää vasemmalta tulevaa" - kolmioeinäykuvassa
ich-bin kirjoitti:
Mahdollisimman huono kuva. Pyöräilijä katsoo kolmiota ja tietää, että oikealta tuleva auto väistää, ja samalla vasemmalta tuleva ajaa laillisesti hänen ylitseen.
P.S. Tuo Kankaanpään "kolmio" taidettiin jo toissa kesänä siirtää "oikeaan" paikkaan.Tilanteessa on myös vasemmalta tulevilla kolmio. Se vaan ei näy kuvassa koska liikennemerkki on kauempana ;-)
kolmioeinäykuvassa kirjoitti:
Tilanteessa on myös vasemmalta tulevilla kolmio. Se vaan ei näy kuvassa koska liikennemerkki on kauempana ;-)
...tai sitten ei ole. Eiköhän se olisi siihen piirretty, jos olisi tarkoitus olla.
- sekäfillarilletautol
Kolmiolliset T-risteykset jossa kolmio on ennen pyörätien jatketta, ovat kivoja pyöräilijän kannalta. Joka suunnalta tuleva autoilija väistää aina fillaristeja.
https://image.ibb.co/mpTW2y/kaantyva_vaistaa.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681418
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä401015Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 37627
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573