Meillä on 4 vuotta aikaa saattaa vaalikarja kepumyönteiseksi. Näin Apollon suuresta kristallipallosta että mahkuja on jos tahto riittää. Ja sehän riittää.
Keskusta nousuun !
9
76
Vastaukset
Jos ajatellaan, että oppositiossa voi lihoa, niin kokemuksen perusteella näin on. Siinä mielessä Kepun tilanne voisi näyttää nousujohtoiselta seuraavien vuosien aikana. Ongelma on vaan siinä, että oppsotiossa on nyt todennäköisesti myös toinen puolue, joka kisaa ihan samoilla laitumilla kuin Kepu niistä vapaista äänistä. Ja jotenkin vaan tuntuu, että siinä kisassa persuilla on nyt pullat paremmin uunissa. Voi siis käydä niinkin, että persut syövät sekä hallituksen että Kepun kannatusta. Se on ainakin oma luuloni tässä vaiheessa.
Jos persut ovat seuraavissa edareissa suurin, niin kyllähän se silloin tod. näk. on hallituksessakin... Ja jos ei ole suurin, jäänee silloinkin oppositioon.
Yleiseurooppalainen maahanmuuttokriittinen populistinen ihmisen etua luonnon kustannuksella ajava hyökyaalto saavuttanee kuitenkin kliimaksinsa ja vaimenee alle kymmenessä vuodessa, ja persut siinä mukana. Näin tahdon uskoa.- Anonyymi
Totta, Juha-Lesta Sipilän vaalipiirin kutsuvieraillaan raiskuuttaminen jatkuu jatkumistaan vaikka itse lestatyylisen majoituskutsun antanut kokovartalolesta puheenjohtajan vakanssista luopuukin, joten jopa Oulun vaalipiirissäkin keskustan kannatus tulee laskemaan entisestään.
- Anonyymi
Ei hätää. Jos puolet kansasta haluaa rajat auki ja toinen puoli rajat kiinni, niin silloin meno on keskimäärin kepumaista
Luulenpa että 30% äänestysikäisistä haluaa suitsia raskaalla kädellä maahanmuuttoa, 50% on niitä, joilla globaali sosiaalinen omatunto ohjaa mielipidettä tässä asiassa ja 20% on siitä, joille on ihan sama miten asiaan suhtaudutaan. Kun nykynuoriso varttuu, kasvaa tuo 50% porukka eli suvaitsevaiset, mikä seikka on ihmiselle eduksi yltympäri tämän karun tulipalloa kiertävän murikkamme.
- Anonyymi
Totyyshan on käytännössä se, että suurin osa kansasta haluaa rajat kiinni laittomalta maahantunkeutumiselta sillä kaikki maahantunkeutumista vastustavat eivät kuitenkaan äänestä persuja.
Maahantunkeutumismyönteisyys on vain poliitikkojen kaksinaismoralistinen keskinäinen harha, jota myös yritetään epätoivoisesti ruokkia valtamediassa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totyyshan on käytännössä se, että suurin osa kansasta haluaa rajat kiinni laittomalta maahantunkeutumiselta sillä kaikki maahantunkeutumista vastustavat eivät kuitenkaan äänestä persuja.
Maahantunkeutumismyönteisyys on vain poliitikkojen kaksinaismoralistinen keskinäinen harha, jota myös yritetään epätoivoisesti ruokkia valtamediassa...Schengen-alueen ulkoraja on se, missä maahanpyrkijät tulee pysäyttää ja asia käsitellä. Näin on sovittu ainakin EU-maiden kesken, mutta EU:n ulkoraja on viime vuosina ollut aivan liian harvasilmäinen seula. Tämä asia on korjattava mitä pikimmin. Kannatan maakohtaisia pakolaiskiintiöitä EU:n tasolla. Jos kuitenkin sota, nälänhätä, pandemia, luonnonkatastrofi tai muu kriisi yllättää suuressa mittakaavassa ja massat lähtevät vyörymään, tulee asiaan suhtautua ensisijaisesti inhimillisin perustein oli se sitten meidän etumme mukaista tai ei.
Mitä toistuviin raiskauksiin tai muihin saastaisiin rikoksiin syyllistyneille sitten pitäisi tehdä (?) Itse kannatan sen sortin lobotomiaa tai mitä se nyt onkaan, että henkilö muuttuu loppuiäkseen vaarattomaksi vihannekseksi; kurpitsaksi, hampuksi tahi porkkanaksi. Anonyymi kirjoitti:
Schengen-alueen ulkoraja on se, missä maahanpyrkijät tulee pysäyttää ja asia käsitellä. Näin on sovittu ainakin EU-maiden kesken, mutta EU:n ulkoraja on viime vuosina ollut aivan liian harvasilmäinen seula. Tämä asia on korjattava mitä pikimmin. Kannatan maakohtaisia pakolaiskiintiöitä EU:n tasolla. Jos kuitenkin sota, nälänhätä, pandemia, luonnonkatastrofi tai muu kriisi yllättää suuressa mittakaavassa ja massat lähtevät vyörymään, tulee asiaan suhtautua ensisijaisesti inhimillisin perustein oli se sitten meidän etumme mukaista tai ei.
Mitä toistuviin raiskauksiin tai muihin saastaisiin rikoksiin syyllistyneille sitten pitäisi tehdä (?) Itse kannatan sen sortin lobotomiaa tai mitä se nyt onkaan, että henkilö muuttuu loppuiäkseen vaarattomaksi vihannekseksi; kurpitsaksi, hampuksi tahi porkkanaksi.Viimeinen kappale herätti ajatuksia...
"Mitä toistuviin raiskauksiin tai muihin saastaisiin rikoksiin syyllistyneille sitten pitäisi tehdä (?) Itse kannatan sen sortin lobotomiaa tai mitä se nyt onkaan, että henkilö muuttuu loppuiäkseen vaarattomaksi vihannekseksi; kurpitsaksi, hampuksi tahi porkkanaksi."
Mielestäni oiva vaihtoehto lahtaukselle, oli vaarallinen taparikollinen minkätaustainen tahansa; hengenmies, viranhaltija, rivikansalainen, muualta muuttanut tahi kuka hyvänsä muu epäkelpo peijooni.
- Anonyymi
Ainut mikä keskustan kohdalla tulee nousemaan on lesta-Sipilä köyden jatkoksi noustessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.2093241Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin232580Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä32007Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri141496Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!2201428- 791248
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t141242kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001155- 741043
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171042
