Luomista ei voi selittää tieteellisesti

Ateistit usein vaativat, että luomisen pitäisi pystyä selittämään tieteellisesti.

Eli meidän vähäisellä ymmärryksellä varustettujen ihmisten pitäisi voida saada selville luomisen mekanismi?
Jos me saisimme sen selville, niin olisimme Jumalia.

Universumin luomisessa luotiin samalla myös tiede. Tieteen olemassaolo on riippuvainen universumin (ja meidän ihmisten) olemassaolosta.
Luomisessa käytetty voima ei ole osa tätä universumia eikä ole peräisin tästä unioversumista, vaan sen ulkopuolelta yliluonnollisesta, johon tiede ei pääse käsiksi.

Tiede voi selittää vain ja ainoastaan luonnollisin prosessein tapahtuvia asioita, mutta yksikään kreationisti ei väitä luomisen tapahtuneen luonnollisilla prosesseilla, vaan luominen oli ihme.

Jos ihme voitaisiin selittää tieteellisesti, niin se ei olisi enää ihme. Ihme on aina jotain erikoista, jota tässä universumissa ei voi normaalisti tapahtua.
Ihmeitä voi tapahtua vain, jos universumin ulkopuolella oleva Jumala syöttää yliluonnollista voimaansa sisään tähän luomakuntaan.

Muistakaa että tiede ei voi kieltää ihmeiden tapahtumisen tai mahdollisuuden. Se voi ehkä sanoa että ne ovat hyvin epätodennäköisiä. Jotta me voitaisiin tunnistaa jokin tapahtuma ihmeeksi, meidän pitää tuntea ja tietää normaalitilat ja luonnonlait. Tämä universumi ei ole normaalitila, sillä se ei ole ollut ikuisesti olemassa, joten menneisyydessä on tapahtunut jotain todella erikoista jotta tämä poikkeama on tullut olevaisuuteen.

6

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Jotta me voitaisiin tunnistaa jokin tapahtuma ihmeeksi, meidän pitää tuntea ja tietää normaalitilat ja luonnonlait."

      Me tunnemme normaalitilat ja luonnonlait, lapsikulta. Ihmeistä ei ole mitään todisteita, niistä on vain kertomuksia joiden luotettavuus on kauniisti sanoen kyseenalaista.

      Alkaa olla erittäin helppo uskoa, että olet trolli.

    • Anonyymi

      Luomista ei voi selittää tieteellisesti.
      Kädestä ennustamista ei voi selittää tieteellisesti.
      Joogalentämistä ei voi selittää tieteellisesti.
      Sielunvaellusta ei voi selittää tieteellisesti.

      Kaikki samasta syystä.

    • no minusta alkuräjähdys, maailmankaikkeuden monimutkaiset (ja oudot) lait ja evoluutio ovat ihmeitä...

    • Anonyymi

      "Universumin luomisessa luotiin samalla myös tiede."

      Ei luotu. Tiede on työkalu asioiden järjestelmälliseen tutkimiseen. Sen kehittivät ihmiset ja varsinainen kehitys alkoi länsimaissa vasta 1500 luvulta. Alussa kirkko jarrutti lähes kaikkia uusia ideoita, mutta aikaa kun kului, tieteellinen metodi ohitti uskonnon.

    • Anonyymi

      Pyytäkääpä, hyvät uskovat, Jumalaa itseään selittämään luominen tieteellisesti. Jos Jumala kerran on kaikkivoiva ja kaikkitietävä, pyynnön ei luulisi olevan kohtuuton.

      - Knark5

    • Mua on aina vaivanut se, että mistä se jumala tuli tai kuka sen loi, kun tyhjästä on paha nyhtästä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe