Miksi Suomen VT seuran johtajien vihapuheita entisiä jehovantodistajia koskien ei tutkita rikokseen yllyttävinä. Konventtipuheitahan on netissä kuultavina yhä edelleen. Siellä märitellään hyvin tarkasti millaisia ex-jt:t ovat heidän mielestään.
Onko VT seura tämän kaiken nykyisen kohun yläpuolella?
Vihapuheet
10
91
Vastaukset 10
<<Miksi Suomen VT seuran johtajien vihapuheita entisiä jehovantodistajia koskien ei tutkita rikokseen yllyttävinä.>>
Vuoden 2013 konventtipuhetta kyllä tutkittiin, mutta jostain syystä syyttäjä keskeytti tutkinnan, vaikka tuloksia oli jo saatu.
Olen kirjoittanut Uuden Suomen Puheenvuoro -palstalle jutun tästä:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jari-pekkapeltoniemi/mika-on-vihapuhetta-ja-mika-ei-mika-on-kiihottamista-kansanryhmaa-vastaan-ja-mika-ei/
Konventissa esitetyn vihapuheen voi kuunnella tästä:
https://johanneksenpoika.fi/virallinen_luopiopuhe_2013.mp3
Kaikki poliisin esitutkintamateriaali (myös mm. Jukka Ropposen kuulustelu) löytyy täältä:
https://johanneksenpoika.fi/luopiopuhe_2013/index.html- Anonyymi
Jehovantodistajat varmaankin tämän perusteella tyytyväisinä toteavat: Me voitimme tämän jutun ja jatkavat entiseen malliin. Eikö tuota puhetta voi ottaa uudelleen enemmän julkisesti esille ja tutkittavaksi?
Eikö jo tällaisen lehtijutun pitäisi saada ihmiset ajattelemaan ja tarkoin miettimään liittymistä järjestöön jossa on vaara joutua tuollaisen tuomitsemisen kohteeksi jos jossain vaiheessa toteaakin että haluaa erota. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jehovantodistajat varmaankin tämän perusteella tyytyväisinä toteavat: Me voitimme tämän jutun ja jatkavat entiseen malliin. Eikö tuota puhetta voi ottaa uudelleen enemmän julkisesti esille ja tutkittavaksi?
Eikö jo tällaisen lehtijutun pitäisi saada ihmiset ajattelemaan ja tarkoin miettimään liittymistä järjestöön jossa on vaara joutua tuollaisen tuomitsemisen kohteeksi jos jossain vaiheessa toteaakin että haluaa erota.Niinhän he toki ajattelevat, että voittivat jutun. Ja jos tuomio olisi tullut, se olisi ollut vainoa ja todiste siitä, että heillä on Totuus. Win-win. Jehovan todistajien ajatusmaailmassa tällä arvalla ei voi hävitä.
Mutta reaalimaailmassa julkisuus on tehokas väline ja tämä näkyy käytännössä mm. siten, ettei Jehovan todistajien järjestö enää juurikaan kasva Suomessa eikä varsinkaan saa jäseniä ulkopuolelta, vaan lähes pelkästään Jt-perheiden lapsista.
- Anonyymi
Ehkä aika ei ole vielä kypsä, mutta kehitys on menossa siihen suuntaan, ettei uskonto anna mitään erivapauksia polkea ihmisoikeuksia. Suomi seurannee Ruotsia tässäkin asiassa.
- Anonyymi
On hyvin mahdollista että uskonnollinen julistustyö julkisilla paikoillakin tulee tiensä päähän.
Siinä on vain sitten se huono puoli, että kaikki muutkin seurakunnat joutuu samaan listaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On hyvin mahdollista että uskonnollinen julistustyö julkisilla paikoillakin tulee tiensä päähän.
Siinä on vain sitten se huono puoli, että kaikki muutkin seurakunnat joutuu samaan listaan.Uskonnollista julistustyötä ei tarvitse kieltää eikä ehkä mitään yksittäistä lahkoakaan kokonaisuudessaan, mutta pahimpiin väärinkäytöksiin tulisi puuttua. Lahkot kyllä osaavat muuttaa oppiaan, kun toiminta ja rahankeruu muuttuu vaikeaksi ja lompakkoon lyödään. Jehovan todistajat ja SRK-vanhoillislestadiolaisuus lienevät pahimpia organisoidun hengellisen väkivallan käyttäjiä järjestöinä.
- Anonyymi
Miksi Jehovan Todistajia vihataan?
- Anonyymi
Eikös tässä nyt kuitenkin ollut kyse siitä, että Jehovan todistajat vihaavat entisiä todistajia, erityisesti niitä entisiä todistajia, joilla on pokkaa esittää järjestöstä jotain kritiikkiä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös tässä nyt kuitenkin ollut kyse siitä, että Jehovan todistajat vihaavat entisiä todistajia, erityisesti niitä entisiä todistajia, joilla on pokkaa esittää järjestöstä jotain kritiikkiä?
Se on tyypillistä kaikille kulteille. Heitä ei saa arvostella.
- Anonyymi
Anonyymi Eilen 16:32
"Jehovantodistajat varmaankin tämän perusteella tyytyväisinä toteavat: Me voitimme tämän jutun ja jatkavat entiseen malliin. "
-Siellä on se teokraattisen sodankäynnin oppi, on valehdeltava lahkon edun vuoksi.
Mutta Skotlannin oikeudenkäynnissä lahkojohdon Raamatun kääntäjänä esiintynyt henkilö tunnusti, ettei osaa Raamatun alkukieliä.
Turunen on ottanut kirjaansa myös valokopion oikeudenkäyntipöytäkirjasta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 41139
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r162998Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216793- 61722
- 64713
- 67656
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21618Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?135616Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66589Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32568- 34537
- 55528
- 47485
- 47478
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40473- 30463
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?95454Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.40453- 37448
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri18440