Hyvät vihervasemmistolaiset, kertoisitteko miksi pitää potkia päähän

Anonyymi

meitä köyhiä suomalaisia ilmastopolitiikalla? Mitä pahaa me olemme tehneet? Suomalaisetko ovat syyllisiä ilmaston lämenemiseen? Suomalaistenko, nimenomaan köyhimpen suomalaistenko siitä pitää maksaa? Köyhien suomalaistenko pitää ajaa elämänsä alas ja tinkiä kaikesta? Silläkö maailma pelastuu? Toki Suomi hyötyy paljon ilmaston lämpenemisestä ja Suomen köyhät hyötyvät kun Suomi hyötyy, mutta ei kai se silti tarkoita sitä, että suomalaiset, nämä suuressa metsäisessä maassa asuvat harvalukuiset ja nimenomaan köyhät suomalaiset olisivat lämpenemiseen syypäitä? Kyllähän Kiina ja Intia nuo yli kaksisataa (200) kertaa Suomea suuremmat maat ja viisikymmentä kertaa isompi rikas Yhdysvallat päästelevät ilmoille hiilidioksidia niin paljon, että siihen verrattuna Suomen päästöt ovat kuin hyttysen pieru. Siis miksi, oi miksi tämä "kunnianhimoinen" ilmastopolitiikka? Siitäkö sitä kunniaa saa kun omaa kansaa päähän potkii?

8

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukaan ei potki köyhiä ilmastopolitiikalla. Ilmastonmuutoksen torjuminen on kaikkien yhteinen asia. Muuten pari seuraavaa sukupolvea ovat kaikki köyhiä.
      Juuri Suomella on varaa taistella ilmastonmuutosta vastaan ja jopa hyötyä siitä korkean teknisen osaamisen takia. Persujen pahnanpohjimmisten populistiset väitteet ovat menneet näköjään nahkoineen karvoineen läpi.

      Eivät oikeasti köyhät aja ökyautoilla tai matkustele ulkomailla. Köyhät eivät myöskään asu suurissa energiasyöpöissä omakotitaloissa. Keskiluokkaan ja rikkaisiin toimet purevat enemmän kuin köyhiin. Jos et sitten tarkoita henkisesti köyhiä, joita ilmastopolitiikan vastustajista löytyy niin, että päät yhteen kolkkaa.

      • Anonyymi

        Niimpä, taloudellisesti köyhää asia ei kosketa taloudellisesti millään tavalla. Ettei olisi taas joku "mersupersu" vollottamassa?


      • Köyhiä potkitaan päähän ilmastopolitiikalla. Köyhät joutuvat kantamaan suurimman taakan ilmastonmuutoksen torjunnassa. Köyhät juoutuvat tinkimään elintasostaan kaikkein eniten. Köyhät maksavat ne verot, joilla Suomen ilmastopolitiikka ja Suomen osuus EU-johtoisesta ilmastopolitiikasta rahoitetaan. Köyhät köyhtyvät kun maksavat nousevaa ALVia ja "haittaveroja" tuloihinsa nähden moninkertaisen määrän rikkaisiin verrattuna. Jos ja kun "kunnianhimoinen" ilmastopolitiikka romahduttaa Suomen talouden niin köyhät kärsivät eniten niinkuin ovat aina kärsineet kun maalla menee kaikkein huonoimmin. Rikkailla on varaa maksaa ilmastopolitiikasta ja rikkailla on myös varoja muuttaa niitä energiasyöppöjä omakotitalojaan käyttämään sitä energiaa, jota ilmastopolitiikka suosii. Köyhät eivät voi tehdä muuta kuin maksaa nylkyvuokria niissä monikulttuurilähiöissä, jonne heidät on pakotettu muuttamaan ilmastopolitiikan varjolla.

        Se, että Suomi muka hyötyyy ilmastopolitiikasta ilmastoteknologian viennin muodossa on niitä myyntipuheita, joilla ilmastopolitiikkaa suomalaisille tuputetaan. Clean techiä koskee ihan sama kuin mitä tahansa muitakin tuotteita, niitä on pystyttävä tuottamaan kilpailukykyisesti. Suomen globaali kilpailukyky ei ole hääppönen, minkä vuoksi on jouduttu turvautumaan vähän liikaakin maan metsävaroihin. Suomessa on puuta ja sellunkeitto täällä osataan. Ei suomalaisten köyhien kannattaisi vihervasemmiston myyntipuheisiin luottaa. Vihreitä peesaavalla suomalaisella vasemmistolla ei ole köyhille muuta tarjottavaa kuin tyhjiä puheita. Kun puheitten tyhjyys valkenee yhä useammille suomalaisille niin yhä useampi liittyy PS:n kannattajiin. Virta käy poispäin muistakin puolueista kuin vasemmistopuolueista. Keskusta on menettämässä kannatustaan kun sekin antaa vihervasemmiston viedä vaikka on vikisevinään vastaan. Jopa kokoomuksessa monet keskiluokkaiset alkavat pelätä, miten heidän käy kun Suomi köyhtyy. Kokoomusta kannattaneet yrittäjät ovat ehkä alkaneet vähän miettiä asioita. Kansallinen kokoomus ei ole enää kansallinen vaan enemmänkin globaali ja EU-myönteinen. Oikeistoliberalismi ei kuitenkaan auta jos suomalaisten köyhtyminen vie yrittäjältä asiakkaat. Useimpien PK-yrittäjien asiakkaat ovat kuitenkin suomalaisia.


    • Anonyymi

      Jos Suomi on pakko kurjistaa ilmaston lämpenemisen takia, niin laitetaan ne rahat nyt kuitenkin vaikka Venäjälle, Intiaan tai Kiinaan. Suomesta saadaan hiilineutraali muutamalla miljardilla, mutta jos maailman päästöjä ajatellaan, niin moninkertaisesti enemmän saadaan aikaan, jos jätetään Suomi entiselleen.
      Halutaanko ääliömäisesti tehdä Suomesta hiilineutraali, vai halutaanko ajatella koko maailman tasolla tehokkainta tapaa vähentää hiilidioksidia, maksamalla Suomen rahat ulkomaille?

      • Anonyymi

        Häh?


      • Anonyymi

        Ei ilmasto ole lämpenemässä joten ihan puhdasta rahastuspolitiikkaa on viherstalinistien aneidenmyynti.


    • Anonyymi

      Suomen päästöistä 20% syntyy liikenteestä. Kun siitä vähennetään joukkoliikenne, tavaroiden ja palvelujen kuljetukseen käytettävä liikenne, laivat, lentoliikenne ja muu hyötyliikenne, yksityisautoilijoiden osuudeksi jää noin kolmannes. Se on koko maan päästöistä suunnilleen saman verran kuin Helsingin Energian (Helen) päästöt yksistään.

      Siksipä yksityisautoiluun pitää iskeä erityisesti ilmastonmuutoksen torjumiseksi, sillä eihän kukaan halua Helenin lupuvan urbaaniin kaupunkikuvaan kuuluvista hiilikasoistaan?

      Eihän mikään ole sen urbaaninpaa kuin pakkasaamuna leijaileva savusumu hiilikasan yllä Suvilahden voimalan vieressä.

      Jotta vastaavaa urbaania näkyä ei inflatoida sillä, että maaseutukylissä olisi jotain vastaavaa, niin puun pienpoltto pitää kieltää, tai ainakin tiukasti rajoittaa säätämällä takoille tiukat päästörajat, sekä kieltämällä puulämmiteiset kiukaat ja puuhellat kokonaan. Nehän saattavat vielä hyötyäkin kun polttavat omista metsistään hakemaansa ilmaista puuta. Kaikkien pitää maksaa lämmitysenergiasta, mielellään tuontienergiasta kuten hiilestä ja maakaasusta. Se on tasa-arvoa.

      • Anonyymi

        Juu, ei Helsingin hiilenpolton vähentämiselle, kyllä autoilun kieltämiselle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      370
      3184
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1516
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe