Tällaisia kansanedustajia valtuustossamme

Tässä Peltokangas paljastaa itsensä, siis kyse ei ole mistään muusta kuin puhtaasta rasismista.
KP:
Centrian rehtori hämmentyi kokkolalaiskansanedustajan kommentista: "Onko Keski- Pohjanmaalla amk:ssa bangladeshilaisen ravintolan perustamisen opinnot?" äimisteli Peltokangas Kokkolan puskaradiossa

Centrian rehtori Kari Ristimäki toivoo, että perussuomalaisten Mauri Peltokangas tulisi tutustumaan ammattikorkeakoulun toimintaan

Keskipohjanmaassa kerrottiin bangladeshilaisesta parivaljakosta, joka opiskeli ammattikorkeakoulussa, työskenteli vuosia alueella ja perustaa Kokkolaan intialais-bangladeshilaisen ravintolan (KP 28.8.)
Keskipohjanmaassa julkaistu juttu jaettiin Kokkolan Puskaradiossa, Facebook-sivustolla, jossa on yli 23 000 jäsentä.

Kokkolalaiskansanedustaja Mauri Peltokangas (ps.) osallistui Puskaradiossa keskusteluun kommentilla:

"Onko Keski-Pohjanmaalla Amk:ssa Bangladesilaisen ravintolan perustamisen opinnot? Tätä en ole tiennytkään! Hienoa jos opinnot veivät opitun osaamisen tielle! Näitä lisää!"

Peltokangas osallistui somekeskusteluun omalla profiilillaan, jossa kertoo työpaikakseen eduskunnan ja työskentelevänsä kansanedustajana. Mauri Peltokankaan sometilillä on 36 841 seuraajaa.

Paikallisen kansanedustajan kommenttia vähintään ihmeteltiin ja häneltä kysyttiin, etteikö aio ruokailemassa ravintolassa?

– Tottakai käyn. Mielenkiintoni osui vaan amk:n kursseihin. En tiennyt tästä linjasta mitään, vastasi Peltokangas.

Centria ammattikorkeakoulun rehtori Kari Ristimäki hämmästelee kansanedustajan kommentteja.

– Olen erittäin hämmentynyt ja hämmästynyt kansanedustajan kommentista. Olen itse työskennellyt rehtorina viiden ja puolen vuoden ajan, eli tuoreet kokkolalaisyrittäjät ovat opiskelleet ennen minun aikaani. Todennäköisesti he ovat opiskelleet silloisella Pietarsaaren restonomi-linjalla, missä pystyi erikoistumaan joko ravintola ja ruoka-alalle tai matkailun puolelle. Valitettavasti tuo linja piti sittemmin ministeriön kiristämien säästölinjausten takia lopettaa.

– Joka tapauksessa kokkolalaisyrittäjät ovat loistava esimerkki opiskelijoistamme, jotka toteuttavat saatuja oppeja käytännössä: Kuinka verkostoidutaan ja kuinka toteutetaan liiketoimintamallia käytännössä. Voimme Centriassa ylpeästi todeta, että olemme Suomen kansainvälisin ammattikorkeakoulu. Parisenkymmentä prosenttia opiskelijoistamme tulee Suomen ulkopuolelta, hehkuttaa rehtori Kari Ristimäki.
541420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Kaikki olemme pieniä perussuomalaisia ja menemme Maurin kanssa syömään panklateshilaista ruokaa, hah hah haaa!!!...

Äänestä

Voi voi ja hoh hoijaa .

Äänestä

Jos pitää silmälaseja otsalla,niistä ei ole muuta hyötyä,kuin näyttää pelleltä. Itse pidän laseja silmillä tai taskussa. Tähänkin asiaan varmasti tarvittaisiin joillekin jonkinlainen opintolinja.

Äänestä

Tunnen Maurin äidin ja tiedän Maurin pystyvän syömään kaikenlaisia ruokia, hah hah haaa!!!...

Äänestä

Maurilla ei taida tuo luetun ymmärtäminen olla ihan vahvinta osaamisaluetta. Yrittäjäksi voi kyllä ryhtyä monenlaisella koulutustaustalla ja työkokemuksella. Kansanedustajan ja kokkolan valtuuston jäsenen tulisi olla ylpeä uusista yrittäjistä, alueen amk:n toiminnasta ja kaupungin kehittymisestä. Eikä yrittää mollata alueensa toimijoita!

Äänestä

Kun ei ymmärrä, niin ei ymmärrä.

Äänestä
  • Kun on persu niin ei tarvitse ymmärtää mitään.

    Äänestä

Kun on keski-pohjalainen, niin ei ymmärrä mitään...

Äänestä

Persujen ainoa sana jota he ymmärtävät on maahanmuuttaja, mutta he ymmärtävät senkin väärin. Maahanmuuttajissa tai turvapaikan hakijoissa on susia ja lampaita, mutta niin on myös kanta-suomalaisissakin. Ihmisiä ovat molemmat.

Äänestä
  • Aika härskiä väittää että persut eivät pidä maahanmuuttajia ihmisinä.
    Se että haluaa suomalaisten etua ajaa eikä halua tästä ruotsin kaltaista turvatonta maata ei tarkoita etteikö työperäistä maahanmuuttoa sallita missään muodossa. Sekin pitää olla sellaista että he elättävät työllänsä itsensä eivätkä hae veronmaksajilta sitä elatustukea.
    Siinä on vissi ero rasismin kanssa. mutta kun vihervasurit eivät osaa rasismia ja realismia toisistaan erottaa.

    Äänestä

Onhan meissä suomalaisissa susia ja lampaita.Ei luonnossakaan saavutettuja reviirejä helpolla luovuteta.Meillä on isänmaa Suomi ,joka on meidän reviiri,jotenka miettikää sitä pitääkö meidän nöyristellä muutaman pössyttelevän hippiaatteen omaavan vihervassarin maahanmuuttopolitiikalle,jotka haluavat sekoittaa meidän luonnon tasapainon.Mehän poistamme nytkin kovalla kiireellä suomen luonnosta vieraslajeja kuten kurtturuusua,supikoiraa,jne..

Äänestä

Luuletko tosiaan olevasi vitsikäs, tuo vitsikkyys kääntyy itseäsi vastaan, niin kuin Peltokankaankin kommentit.
Suomen kansa ei ole niin tyhmää kuin te luulette noita heittoja heittelemällä.

Äänestä

Valitettavasti on

Äänestä

Ei+ole,+vain+noin+15%+äänestäjistä+on.

Äänestä

Erittäin tarpeellista kouluttaa suomalaisten verorahoilla bengalibangali veronkiertäjä ravintoloitsijoita. Kyllä SUOMEN mummot saa seistä ruokajonoissa vielä pitkään. Jos on rasismia olla ainansuomalaisten puolella niin olen erittäin paha rasisti.

Äänestä
  • Ulkomaalaiset joutuu itse kustantaa opiskelunsa mikäli et tätä tiennyt,tyhmä!

    Äänestä

  • Kaikki yrittäjät kiertää niin paljon kuin pystyvät. Osa jopa narahtaakin.

    Äänestä

Nykyään on helppoa olla nolaamatta itseään,jos ei jotain tiedä,sen voi googlettaa. Ennen kysyttiin kavereilta,aika tehotonta,jos kaverit olivat yhtä urpoja kuin itsekin. Kyllä,AMK:ssa saa koulutusta yrityksen pyörittämiseen,myös ravintolan. Nyt Mauri ne rillit pois korkealta otsalta silmille ja mukaan interwebin ihmeelliseen maailmaan,niin ei tarvitse kysellä tyhmiä. Pieni vinkki: hiljainen mies antaa itsestään fiksun vaikutelman,hölöttäjä tyhmän.

Äänestä
  • Mauri tietää että kohuja luomalla pääsee otsikoihin sekä lisää kannatusta persujen keskuudessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mauri tietää että kohuja luomalla pääsee otsikoihin sekä lisää kannatusta persujen keskuudessa.

    Kannattaa vaan laukoa pokkana rasistisia. Se on tie suosioon.

    Äänestä

Politiikan helppo-heikillä on yhtäläisyys markkinoiden vastaavaan.

Äänestä

Mauri on perusnuija kuten puoluetoverinsakin

Äänestä

Siis miten voi kansanedustaja olla alueensa perusasioista ulkona kuin lintulauta.

Äänestä

Luottamus yli rajojen - äänikuningas!

Äänestä

Eduskunnassa entisten IKL:n jälkeläisten äänillä. Seuraavissa vaaleissa pitää olla Ano Turtiaisen Valta kuuluu kansalle -puolueen listoilla jotta saa samat äänet.

Äänestä

Mitä töitä Peltokangas? Onko sisun hommissa niin kiire? Syy ei ole punaisissa laseissa, vaan sinimustissa ajatuksissasi Peltokangas.

Kepari kysyi:
Mauri Peltokangas, moni tulkitsi kirjoituksesi oppilaitosta ja opiskelijoita väheksyväksi. Mistä oli kyse?

– Tuota niin itse asiassa minä en kommentoi nyt yhtään mitään, Peltokangas vastaa.

Hän jatkaa kertomalla siitä, kuinka hänen sanomisensa "vedetään aina punaisten lasien läpi". Sen jälkeen Peltokangas kritisoi voimakkaasti "Keskipohjanmaan päätoimittajan" pääkirjoituksia.

– Minulla on pikkuisen kädet täynnä töitä, joita pitää oikeasti tehdä. Tällaisiin ymmärtämisiin ja rivien välistä -kuvitelmiin en lähde enää kommentoimaan, hän sanoo.

Äänestä
  • No joo että tällaisia äänestetään valtuustoon.

    Äänestä

  • Onko keskustataustaisen sanomalehden päätoimittajalla todellakin ja aikuisten oikeasti "punaiset lasit" ?

    Taitaa nyt olla kansanedustajan omat mustavalkoiset lasit unohtuneet otsalle.

    Eikä oikein näe selityksen selityksessään kompuroidessaan muuta kuin punaista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No joo että tällaisia äänestetään valtuustoon.

    Kiitos nerokkaat äänestäjät, kyllä te tiedätte ja osaatte, ÄHÄHÄHÄHÄHÄHÄHÄHÄÄHÄÄHÄHÄHÄHÄ

    Äänestä

Aloitus on täyttä p a s k a a .

Äänestä

No annetaanpa maurille nyt kuitenkin mahdollisuus. Nyt on käynyt niin, että hänet on äänestetty aikamoisella äänimäärällä Kokkolan valtuustoon ja jopa kaupungin hallitukseen.

Katsotaan nyt vähän aikaa mihin miehestä on ja jos homma ei toimi niin nillitelkää sitten.

Eiks jeh?

Äänestä
  • Niinpä, mutta muutosta toivotaan että pysyy asialinjalla- Ja jos ei niin katsokoot äänestäjät peiliin.

    Äänestä

  • Suurella äänimäärällä valittiin herra eduskuntaan.
    Missä luottamustoimessa toimiessaan kansanedustajalta edellytetään vakaata ja arvokasta käytöstä.

    Katsotaan nyt miten herran kehitys kehittyy.
    Tuppaa olemaan noissa luottamukseen perustuvissa hommissa, että se pelkkä oman porukan kritiikitön luottamus ja taputus ei sitten ihan riitä.

    Kun nousee luottamustoimessaan vastuulliseen asemaan yhteisten asioiden hoitajana. Pitää olla myös muiden porukoiden hyväksyntä, että voi toimia.

    Miten arvelet herran aiempien vyönalaisten kommenttien naispoliitikoista tätä luottamuspääoma kasvattaneen tai kuluttaneen ?

    Asiat ne riitelee politiikassakin ja kovaankin sävyyn voi kantojaan argumentoida.

    Miten on herra tähän asti mielestäsi onnistunut, kuuluttamiensa asioiden ajamisessa ?

    Ettei vaan kävisi herralle lopulta kuin ihailemallensa Mestarille.
    Kun päättävän aseman vastuu alkaa suuren populistisen suosion johdosta todella lähestyä.

    Kaveri jauhottaakin itsensä ulos ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suurella äänimäärällä valittiin herra eduskuntaan.
    Missä luottamustoimessa toimiessaan kansanedustajalta edellytetään vakaata ja arvokasta käytöstä.

    Katsotaan nyt miten herran kehitys kehittyy.
    Tuppaa olemaan noissa luottamukseen perustuvissa hommissa, että se pelkkä oman porukan kritiikitön luottamus ja taputus ei sitten ihan riitä.

    Kun nousee luottamustoimessaan vastuulliseen asemaan yhteisten asioiden hoitajana. Pitää olla myös muiden porukoiden hyväksyntä, että voi toimia.

    Miten arvelet herran aiempien vyönalaisten kommenttien naispoliitikoista tätä luottamuspääoma kasvattaneen tai kuluttaneen ?

    Asiat ne riitelee politiikassakin ja kovaankin sävyyn voi kantojaan argumentoida.

    Miten on herra tähän asti mielestäsi onnistunut, kuuluttamiensa asioiden ajamisessa ?

    Ettei vaan kävisi herralle lopulta kuin ihailemallensa Mestarille.
    Kun päättävän aseman vastuu alkaa suuren populistisen suosion johdosta todella lähestyä.

    Kaveri jauhottaakin itsensä ulos ?

    Silmälasit päälaella ei oikein luottamusta luo, olisiko parempi panna lasit silmille, jos vaikka jokin asia menisi perille. Kaikki se äänestäjiin puree!

    Äänestä

Konkkaan menee hottentottien ruokala. Kulut kipataan yhteiskunnan niskaan.

Äänestä

Mauri on parasta mitä yleensä eduskunnasta löytyy.

Äänestä
  • Jaa vai on? Tätä väitettäsi voisit hieman perustella, kun taitaa suurin osa olla vähän eri mieltä...

    Äänestä

Hienosti edesauttaa kepari ylläpitämään Peltokankaan tarkoituksellisesti luomia kohuja. Halpaa mainosta, jonka minä tilaajana maksan ja pönkintän samalla persujen esilläoloa että suosiota.

Äänestä
  • Pitäisi kohdella kuten kiusanteko jää yleensäkin, eli ei annettaisi sitä huomiota kuin kitsaasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pitäisi kohdella kuten kiusanteko jää yleensäkin, eli ei annettaisi sitä huomiota kuin kitsaasti.

    Kiusantekijää, korjaus.

    Äänestä

Mauri on äänikuningas.Kansa on puhunut,pulinat pois.

Äänestä
  • Näin on. Venäjällä on paljon tovereita, jotka marssivat kuin "Suomen Sossut" aikanaan, kantaen punaista lippua. Maja tavarits ruski mus, hah hah haaa!!!...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin on. Venäjällä on paljon tovereita, jotka marssivat kuin "Suomen Sossut" aikanaan, kantaen punaista lippua. Maja tavarits ruski mus, hah hah haaa!!!...

    Venäjällä ne kokkolalaistenkin juuret suurimmaksi osaksi ovat. Minkä aatteen puolesta te marssitte ja mikä on se aate johon te puhallatte? Minä taidan tietää.

    Äänestä

Sosiaalidemokraattisessa puolueessa on paljon lihavia naisia .

Äänestä
  • Ja persuissa paljon älyllisesti heikkolahjaisia.

    Äänestä

Isoperseiset keski-ikäset tanttarat käyvät mielellään pikkusten miesten ravintolasa.

Äänestä

Mauri on king.Täyttä asiaa .

Äänestä

Hyvä että on edes yksi kansanedustaja täältä ja aikaansaava on myös .

Äänestä
  • Siis missä asioissa aikaansaava?

    Äänestä

Peltokangas on mielissään kun saa paljon ilmaista julkisuutta. Samasta narusta osaa vetää, jonka moni Persu on aiemmin toimivaksi näyttänyt. Idea alkaa näemmä tarttua muihinkin puolueisiin, kuten 1 keskustan tapaus äskettäin. Pölhöt ymmärtää äänestää vain kohupellejä.

Äänestä

Toivotaan, että PS pääsee joskus hallitukseen ja tämä helppoheikki ministeriksi, kuten fanit huutavat. Se on paras tapa pudottaa kyseinen pelleilijä maanpinnalle, kun osaamattomuus paljastuu ja nämä hyvä Mauri -höhöttäjät kääntävät selkänsä.
Hänhän olisi halutessaan saattanut päästä puolueen puheenjohtajaksi, mutta ei uskaltanut yrittää, koska ei osaa juuri mitään.

Äänestä

Ja toinen odottaa käräjille pääsyä kunnianloukkauksesta yksityishenkilöä kohtaan. Tämä Mauri kritisoi tosin ryhmää, eikä hyökännyt yksityisen kimppuun.

Äänestä
  • Siinä yksityinen hyökkäsi rakennushankkeen kimppuun. Sitä lakia pitäisi muuttaa, ettei yksi valittaja riittäisi jarruttajaksi.

    Äänestä

Kertokaa nyt ihmeessä mitä Mauri on saanut aikaan? Miten tuo sananlasku tuli mieleeni "tyhjät tynnyri kolisevat eniten"?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tässä Peltokangas paljastaa itsensä, siis kyse ei ole mistään muusta kuin puhtaasta rasismista.
KP:
Centrian rehtori hämmentyi kokkolalaiskansanedustajan kommentista: "Onko Keski- Pohjanmaalla amk:ssa bangladeshilaisen ravintolan perustamisen opinnot?" äimisteli Peltokangas Kokkolan puskaradiossa

Centrian rehtori Kari Ristimäki toivoo, että perussuomalaisten Mauri Peltokangas tulisi tutustumaan ammattikorkeakoulun toimintaan

Keskipohjanmaassa kerrottiin bangladeshilaisesta parivaljakosta, joka opiskeli ammattikorkeakoulussa, työskenteli vuosia alueella ja perustaa Kokkolaan intialais-bangladeshilaisen ravintolan (KP 28.8.)
Keskipohjanmaassa julkaistu juttu jaettiin Kokkolan Puskaradiossa, Facebook-sivustolla, jossa on yli 23 000 jäsentä.

Kokkolalaiskansanedustaja Mauri Peltokangas (ps.) osallistui Puskaradiossa keskusteluun kommentilla:

"Onko Keski-Pohjanmaalla Amk:ssa Bangladesilaisen ravintolan perustamisen opinnot? Tätä en ole tiennytkään! Hienoa jos opinnot veivät opitun osaamisen tielle! Näitä lisää!"

Peltokangas osallistui somekeskusteluun omalla profiilillaan, jossa kertoo työpaikakseen eduskunnan ja työskentelevänsä kansanedustajana. Mauri Peltokankaan sometilillä on 36 841 seuraajaa.

Paikallisen kansanedustajan kommenttia vähintään ihmeteltiin ja häneltä kysyttiin, etteikö aio ruokailemassa ravintolassa?

– Tottakai käyn. Mielenkiintoni osui vaan amk:n kursseihin. En tiennyt tästä linjasta mitään, vastasi Peltokangas.

Centria ammattikorkeakoulun rehtori Kari Ristimäki hämmästelee kansanedustajan kommentteja.

– Olen erittäin hämmentynyt ja hämmästynyt kansanedustajan kommentista. Olen itse työskennellyt rehtorina viiden ja puolen vuoden ajan, eli tuoreet kokkolalaisyrittäjät ovat opiskelleet ennen minun aikaani. Todennäköisesti he ovat opiskelleet silloisella Pietarsaaren restonomi-linjalla, missä pystyi erikoistumaan joko ravintola ja ruoka-alalle tai matkailun puolelle. Valitettavasti tuo linja piti sittemmin ministeriön kiristämien säästölinjausten takia lopettaa.

– Joka tapauksessa kokkolalaisyrittäjät ovat loistava esimerkki opiskelijoistamme, jotka toteuttavat saatuja oppeja käytännössä: Kuinka verkostoidutaan ja kuinka toteutetaan liiketoimintamallia käytännössä. Voimme Centriassa ylpeästi todeta, että olemme Suomen kansainvälisin ammattikorkeakoulu. Parisenkymmentä prosenttia opiskelijoistamme tulee Suomen ulkopuolelta, hehkuttaa rehtori Kari Ristimäki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu