Alle 40 000 euron (netto) autoon saa siellä jopa 9 000 euroa tukea ja auton saa myydä 6 kk jälkeen. Onko tässä tilaisuus tuoda sellainen Suomeen? Jos se on 1.10.2021 jälkeen siellä ensirekisteröity, niin sellaisesta ei tarvitse enää maksaa veroja täällä.
Lisätietoja: Umweltbonus.
Koskee myös plugareita ja jollain tapaa tuetaan myös käytetyn ostoa, jos siihen ei ole jo aiemmin tukea saatu, Lisäksi 10 vuoden ajan vapautus käyttömaksuista (esim. 200 eur per vuosi).
Hankintatuettu sähköauto Saksasta ?
7
1884
Vastaukset
En ole aivan varma että ymmärrän, mitä aloittaja tarkoittaa, mutta jos Saksassa hankintatuetun auton puolen vuoden kuluttua saa myydä muulle kuin hankintatukeen oikeutetulle uudelle omistajalle, syntyy siitä tietenkin uudelle omistajalle etua.
Suomessa verotuspäätös kuitenkin tehdään aina vastaavan Suomessa hinnoitellun auton perusteella ja veroa menee siis kyllä aina täällä.
Hankintaetu lienee kuitenkin porrastettu niin, että tuo mainittu € 9.000,- on maksimi ja että keskihintaisia autoja ei tueta yhtä suurella määrällä.- Anonyymi
Aloittaja on melkoisen ulapalla.
- Anonyymi
Tässä aloittaja:
näitä kauppoja jo tehdään runsaasti Saksasta Tanskaan.
Jos myyjä saa ostohintaansa korkeamman hinnan, niin se ei ole suomalaisen ostajan "ongelma". En kyllä näe mitään estettä sille, etteikö näitä tavallista edullisempia uudehkoja voi alkaa virtaamaan kesällä 2022 Suomeen - ei kuluitta, mutta veroitta.
Ok!
Hyvä mikäli niin, mutta ulkomaankaupan piirissä parisenkymmentä vuotta toimineena, epäilen vielä tuota autoverottomuutta.
Veroista kun ei yleensä millään vippaskonstilla pääse.- Anonyymi
Tässä aloittajan vinkkin ZJJ:lle, joka kertoi olevansa jonkinlainen asiantuntija asiassa:
https://www.is.fi/autot/art-2000008333732.html
"Uudenkarheita sähköautoja voi tuoda maahan autoverotta ensi huhtikuusta alkaen
Uudenkarheiden sähköautojen tuonti Suomeen muuttuu huhtikuun 2022 alusta alkaen osin autoverottomaksi.
"
No sehän on hyvä!
Tosin minulle ei tuota mitään vaikeuksia myöntää olleeni väärässä.
Kiitos korjauksesta!- Anonyymi
eipä kestä. säännöissä on vielä joku 6000 km ehto, mutta se ei nyt kiinnosta. tuossa artikkelissa ei sitä käsitelty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse674479Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1043737Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1093363Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681908Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211906Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871175- 89923
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.123886- 54878
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä24804