Ei ikuista kidutusta

Totuus on, että jos tarkastelemme Jumalaa kiduttavan jotakuta kirjaimellisesti ikuisuuden ajan viisaudella, tulemme vain kolmeen vaihtoehtoon, joko Jumala on todella rakastava eikä halua kiduttaa ketään ikuisesti, hän vihaa edes ajatusta, että hän tekisi niin hänen omalleen. omia lapsiaan, jotka Hän on luonut, mutta epäonnistunut kauhistuttaviin mittasuhteisiin niin, että hänkään, joka on Jumala, ei voi silti tehdä asialle mitään, ei voi tehdä muuta kuin kiduttaa suurinta osaa ihmislapsistaan, jotka Hän loi kirjaimellisen ikuisuuden ajan ilman toivoa tai kykyä. lopettamaan sen, koskaan uudestaan.

Toinen vaihtoehto on, että Hän on todella kaikkivoipa Jumala, eikä Hänen tarvitse kiduttaa ketään ikuisesti, hänellä on voimat ja kyky lopettaa kaikki kiduttaminen universumissa ja saada jokainen olento käyttäytymään hyvällä ja rakastavalla tavalla ja saattaa koko maailmankaikkeuden oikeaan ja täydelliseen järjestykseen, mutta ydinluonnessaan Hän ei ole rakastava vaan paha ja Hän haluaa kiduttaa useimpia ihmisiä ikuisesti, se on Hänen luonnollinen halunsa, siksi Hän kiduttaa heitä koko ikuisuuden.

Joten mikä kolmesta vaihtoehdosta on mielestäsi oikea? 1 - Jumala rakastaa luomuksiaan eikä halua kiduttaa niitä ikuisesti, mutta Hän epäonnistui mitä kauhistuttavimmissa mittasuhteissa eikä voi lopettaa kidutusta enää koskaan. 2 - Jumala voi lopettaa kidutuksen, koska Hän on kaikkivoipa, mutta Hän ei ole rakastava ydinluonnessaan ja kiduttaa ihmisiä ikuisesti henkilökohtaisesta halustaan. 3 - Luemme niitä jakeita, joissa puhutaan piinasta aina ja ikuisesti liian kirjaimellisesti, vaikka niitä ei pitäisi lukea niin.

1

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sori, käytin google translate- sovellusta tulkkaamaan tämän kun alkuperäisen kirjoitin englanniksi ja se näköään tulkkasi vähän niin ja näin mutta kyllä siitä pääse selville mikä on pointti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      77
      5481
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3285
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2393
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      121
      1992
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      24
      1917
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1840
    7. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      6
      1509
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      71
      1482
    9. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      297
      1445
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1300
    Aihe