"Kantolan" kaurakeksi

Anonyymi-ap

Kuluttajana joskus pitkään etsin kahvipöytäkeksejä, joissa ei ole palmuöljyä (mm. orankieettisistä syistä).

Orklan omistamalla "Kantolan"-tuotemerkillä myytyjen Kaurakeksien rasva oli aikaisemmin auringonkukkaöljyä.

Pakkaukseen ilmestynyt pieni maininta "uusi resepti". Mikä on muuttunut - ainesosiin on ilmestynyt palmuöljy. Uuden keksituotteen etsintä edessä, ideaalitilanteessa löytyisi "voilla leivottu".

10

1438

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa ottaa jonkun kauppaketjun keksivalikoima ja katsoa niiden tuotetietoja. Citymarketeissa Vanajan ja Jyväshyvän kaurakekseissä rasvana on rypsiöljy. Nämä osui silmään, saattaa olla muitakin palmuöljyttömiä kaurakeksejä Cittareissa.

    • Anonyymi

      Yksilöiden metaboliat poikkeavat toisistaan. Jos esimerkiksi rypsiöljy tuottaa yksilölle tulehdustilaa muistuttavia oireita, on syytä karttaa rypsiöljyä kuin ruttoa.

      Tullaan toiseen ongelmaan. Laiskan leipojan joskus halutessa ostaa pullaa tmv. kahvipöytään, ovat vaihtoehdot vähissä. Suurin osa leipomoista pilaa tuotteensa käyttämällä leivonnassa rypsiöljyä, epäeettisen palmuöljyn ohella.

      • Anonyymi

        Kaurakeksit on helppo valmistaa itse, esim: https://kotiliesi.fi/resepti/kaurakeksit/ on E-aine vapaata,voi käyttää sokerina kaikkein laadukkainta eli panimosokeria (dekstroosi, rypälesokeri), ja aitoa voita joka on terveellisintä rasvaa. Minä lisään teelusikan kärjellisen vaniljajauhetta reseptiin jossa on 100 g voita.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kasviöljyjen lähtösiemenjäämien allergeenisuus, voisi selittää, miksi jotkin kasviöljyt tuottavat tulehdusreaktion kaltaisia oireita. Erinäisten rasvahappojen syyllistämisen sijaan, ehkä voisi tarkkailla IgE-vasta-aineita tmv., reaktion syyn selvittämiseksi.

        Voille reagoimattomana, rypsiöljystä vahvan reaktion saajana, kävin läpi useita kasviöljyjä aikoinaan. Lopputuloksena, "kylmäpuristettu sesam-öljy" ei tuottanut mitään oireita, ja säilyy pullossaan voita paremmin. Rasvahappokoostumus vaiko allergeenisuus?


    • Anonyymi

      Laiska leipoja, nettietsinnän tuloksena löysi tuotteen "Gullón 410g kaurakeksi", jota löytyy joistakin vähittäiskauppaoligopolin ulkopuolisista liikkeistä. Erityispiirteenä tuotteessa on sokerittomuus, makeutusaineena maltitoli.

      Kivijalkakaupasta keksejä löytyi. Kotona, aistinvaraisesti: "hieman pahvisen oloisia, maku jostakin syystä vivahtaa kuminalle. Näihin tottunee, eikä näitä nälkäänsä tarvitse syödä, pieniä annoksia kahvin kera ainoastaan.

    • Anonyymi

      Kaupassa käydessä, "piruuttani" tarkistin minkälaista "Kantolan kaurakeksiä" Orkla tuottaa tällä hetkellä (02/2024). Pakkauksessa lukee yhä "uusi resepti", sisällysluettelossa: "kasviöljyt (palmu".

      Kontrastina, valmistajan nettisivulla (https://www.kantolan.fi/tuote/kantolan-kaurakeksi-300-g/) mainitaan "Palmuöljytön.", "Ainesosat KAURAHIUTALE 37 %, sokeri, auringonkukkaöljy, VEHNÄJAUHO, TÄYSJYVÄVEHNÄJAUHO, sokerisiirappi, nostatusaine (natriumkarbonaatti), suola."

      Ostettavissa oleva tuote ja nettisivujen mainosselite eivät kohtaa.
      Epäselväksi jää, mistä johtuu ristiriita. Ehkä oletetaan, että analysoijat ja ostajat tarpeeksi suurelta osin katsovat vain nettitietoja, ja tulevat kusetetuksi. Siinä tapauksessa koko "Orklan" toiminta asettuu kyseenalaiseen valoon.

    • Anonyymi

      Katsoin meillä olevaa Kantolan kaurakeksi pakettia parasta ennen 10.12.2024. Ei ollut palmuöljyä.Mikähän paketti sinulla on ollut? Luki uusi resepti ja Aineosat:
      kaurahiutale 37%, sokeri, auringonkukkaöljy, vehnäjauho,täysjyvävehnäjauho,sokerisiirappi,nostatusaine (natriumkarbonaatti), suola.Runsaskuituinen.Laktoositon.Vegaaninen

      • Anonyymi

        Kysymykset on syytä asettaa Orklalle. Parasta ennen 13.08.2024 pakkauksissa on teksti "UUSI RESEPTI / NYTT RECEPT" valkoisilla kirjaimilla sinisellä pohjalla. Sisällysluettelossa mm. "kasviöljyt (palmu, auringonkukka)".

        Kaupassa tänään havainnoituna, tuotepakkaus oli todellakin taas muuttunut. Teksti "UUSI RESEPTI / NYTT RECEPT" oli yhä valkoisilla kirjaimilla mutta taustaksi oli ilmestynyt vihreä ellipsi. Samalla sisälmyksistä on hävinnyt palmuöljy. Valitettavasti ei ole tallella muutaman vuoden takaisia pakkauksia, että voisi tarkistaa, onko uusi "uusi resepti" yhtenevä "vanhan reseptin" kanssa.

        Yhtä kaikki, "Gullón"-kaurakekseihin jo tottuneena, takaisin ei ole palaamista. Nämä eivät ole imelän makeita, sokerittomana hampaisiin ei tule plakkia ja pisteenä i:n päälle ovat n. neljänneksen halvempia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      2658
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      230
      1457
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      84
      1330
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      80
      1225
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      40
      1206
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      140
      1106
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      1032
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      920
    9. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      35
      914
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      820
    Aihe