Porsaan sydän

Anonyymi-ap

Mies oli kaupan ilta-alesta ottanut ottanut tönivien muumojen välistä lihoja. Kuulemma vasta kassajonossa huomasi, että oli vahingossa tullut tuollainen vähän erilainenkin vakuumipakkaus mukaan.
Mitäs tuosta nyt voisi kokkailla? Jotain jopa lapsille kelpaavaa?

2

1152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Grillaava_rouva

      Joskus olen syönyt hirven sydäntä ja mieleen jäi lihan sitkeys, joka on kuitenkin erilaista kuin sitkeä luustolihas. Kumimainen, kimmoisa kuvaa ehkä parhaiten. Tuli mieleen, että jos tekisin niin rasvaa olisi hyvä olla lisänä esimerkiksi pekonista ja ehdottomasti tekisin mahdollisimman ohuita siivuja, joille kunnon ruskistus pannulla pekonin kanssa. Ohuina, rapeina ja maukkaina siivuina kumimaisen kimmoisa tekstuuri ei tunnu niin oudolta.

      Pitihän se tarkistaa sitten esimerkkinä yksi sattumanvarainen resepti. Kokeilija ei pitänyt erityisen hyvänä ja jatkossa tekisi ohuina siivuina eli mielestäni osuin oikeaan tuossa ajatuksessa, miten itse tekisin.

      Panu Karhusen kommentti lopuksi: "Huomaan lopuksi, että sydän toimii paremmin ohuina siivuina. Niistä voisi saada herkullisia leikkeleitä leivän päälle. Sydän maistuisi varmasti hyvälle myös padasssa – esimerkiksi karjalanpaistissa – muiden lihojen seassa."

      https://www.is.fi/ruokala/uutiset/art-2000001013557.html

    • Anonyymi

      Jos teillä on kissa tai koira anna sille se sydän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1633
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      655
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      18
      641
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe