uskot, toivot tai tiedät tänä vuonna elämääsi tulevan?
Vaihdatko työpaikkaa, päätät parisuhteen tai aloitat uuden, saat lapsen, muutat uuteen kotiin, vaihdat autoa, aloitat uuden harrastuksen tai luetko uusia kirjoja...
Niin?
Millaisia uusia aloituksia
39
545
Vastaukset
- Anonyymi
Mites ap?
- Anonyymi
En tiedä. En osaa odottaa enää mitään, mutta jos vaikka iloa tulisi edes vähän elämään, niin olisin tyytyväinen.
Odotettavissa enemmän vastuuta ja velvollisuuksia. Uusia tehtäviä. Kunhan rutiinit alkavat pyörimään, tiedossa on myös enemmän omaa aikaa (toivottavasti). Muutoksia odotettavissa heti tällä viikolla.
Suhtaudun tulevaan jännityksen sekaisin tuntein.- Anonyymi
Koittaako siis eläkepäivät?
Anonyymi kirjoitti:
Koittaako siis eläkepäivät?
Hah! Ei toki, tehtävät vaan muuttuvat. Toimenkuva silti pysyy melkoisen samana.
Onko sinulle tulossa uuden vuoden muutoksia?
Töissä saan uuden kollegan (toivottavasti) ja sen jälkeen keskityn hetkeksi kouluttamiseen ja sitten pystymme kollegojen kanssa paremmin keskittymään olennaiseen omissa tehtävissämme. - Minulla on suuret odotukset tästä. 👍
Muuten otan vuodelta vastaan vain sen, mitä tuleman pitää. 🙂- Anonyymi
Kukaan tällä palstalla ei tule ainakaan päättämään mitään olematonta🤣
- Anonyymi
Toivoisin palstalla enemmän keskustelua palstalaisista.
- Anonyymi
Sama.
Ihan mahdoton sanoa. Aika sen näyttää, mitä tulee. Tulee mitä tulee.
Eipä mitään uutta aloitella, ennenkuin entiset aloitukset on finistetty.
Massiivista kellarirrmppaa vaan eteenpäin, sen minkä muulta arjelts ehtii.
Lisäksi kunnolla polttopuuta ja ehkä yksi puukatos pihaan lisää sivussa.
Ihan normiarjesta selviytymistä. Siinä riittää jo. 😊Työkuviot menee viimeistään syksyllä uusiksi, mikä ei harmita pätkääkään. Nykyinen onkin ihan paskaduuni. Olen vain siellä jumissa alkuvuoden vielä..
- Anonyymi
minä taas liika vanha työhön pääsyyn,
- Anonyymi
Kuulostaa jännittävältä. Muutoksia elämään. Uusia mahdollisuuksia.
xLiner Anonyymi kirjoitti:
Kuulostaa jännittävältä. Muutoksia elämään. Uusia mahdollisuuksia.
xLinerNoh.. jää nähtäväksi kuinka toteutuupi. Vanha jää taakse maaliskuussa ja syksyllä sit jotakin muuta. Kahtellaan miten asiat kehittyy.
Posea tässä on se, että nyt kun minut on irtisanottu vanhasta, paluuta sinne ei ole. Mikä on oikeastaan hyvä. Aika irtautua ja kokeilla siipiäni muualla. Katsotaan mitä siitä tulee.
Vaihdanko paskaduunin pienempipalkkaiseen paskaduuniin? Noinkin voi käydä.
Tässä on hieman viritelmiä jo nyt vaikka jään työttömäksi vasta lokakuussa.
Jos vaikka pääsisi kouluttautumaan ja mikä parasta, löytäisin oman itseni siinä samassa rytäkässä. Vanhan on aika jäädä.
Palasin sieltä lomautusten aikaisesta duunistani vanhaan duuniini palkan takia. Nyt paluuta ei ole, kun työt siellä loppuu kokonaan.
Tosin viritelmiä on sinne missä olin jo.. mutta jaksavatko he venata mua lokakuuhun asti..? Jää nähtäväksi.- Anonyymi
Pikku-pirpana kirjoitti:
Noh.. jää nähtäväksi kuinka toteutuupi. Vanha jää taakse maaliskuussa ja syksyllä sit jotakin muuta. Kahtellaan miten asiat kehittyy.
Posea tässä on se, että nyt kun minut on irtisanottu vanhasta, paluuta sinne ei ole. Mikä on oikeastaan hyvä. Aika irtautua ja kokeilla siipiäni muualla. Katsotaan mitä siitä tulee.
Vaihdanko paskaduunin pienempipalkkaiseen paskaduuniin? Noinkin voi käydä.
Tässä on hieman viritelmiä jo nyt vaikka jään työttömäksi vasta lokakuussa.
Jos vaikka pääsisi kouluttautumaan ja mikä parasta, löytäisin oman itseni siinä samassa rytäkässä. Vanhan on aika jäädä.
Palasin sieltä lomautusten aikaisesta duunistani vanhaan duuniini palkan takia. Nyt paluuta ei ole, kun työt siellä loppuu kokonaan.
Tosin viritelmiä on sinne missä olin jo.. mutta jaksavatko he venata mua lokakuuhun asti..? Jää nähtäväksi.Mitä jos tekisitkin jotain mistä oikeasti tykkäät?
Tai jos se ei ole mahdollista, tekisit huonoa hommaa vain niin vähän kuin mahdollista?
On sellainen latteus, vanha viisaus kuitenkin: asioilla on taipumus järjestyä.
Sulla on hyvin aikaa katsella ympärillesi! Mitkä mahdollisuudet! 👍
xLiner Anonyymi kirjoitti:
Mitä jos tekisitkin jotain mistä oikeasti tykkäät?
Tai jos se ei ole mahdollista, tekisit huonoa hommaa vain niin vähän kuin mahdollista?
On sellainen latteus, vanha viisaus kuitenkin: asioilla on taipumus järjestyä.
Sulla on hyvin aikaa katsella ympärillesi! Mitkä mahdollisuudet! 👍
xLinerNiin.. aikaa on. Palkka juoksee muutaman kuukauden, vaikka työvelvoitetta ei maaliskuun jälkeen ole.
Olen aina ollut nopea työllistymään, mutta nyt haluaisin kouluttautua. Pää on jo ihan pehmeänä kun mitään fiksua ei ole tehnyt työkseen moneen vuoteen.
Olen kiitollinen, että tuotanto lopetetaan tuossa vanhassa duunissani. Pääsen vihdoinkin eteenpäin elämässäni. Eikä muutos juurikaan jännitä, ehkä olen jopa helpottunut.
Se olisikin aikamoista jos saisi tehdä mitä tykkää.. en usko, että se on monellekaan vaihtoehto. Ei minullekaan. Ne ovat onnekkaita, jotka siihen pääsee.
No.. mä tykkäisin kouluttautua, ehkäpä tuo onnistuu.
Vaihdoin viime vuonna työpaikkaa, olen tyytyväinen, eikä ole muutostarpeita. Olen tuoreessa suhteessa, ihanaa on ollut. En siis toivo muutoksia tältäkään osilta, vaan pikemminkin toivon jatkuvuutta. ❤️ Auto on suoraan pakasta ja ajettu 25t, ei siis ole tarvetta vaihtaa.
Piharemontti jatkuu. Ehkä vähän pientä sisäremonttiakin edessä. Taas joku kulma kaipaa tuunausta. Liikuntaa toivoisin edelleen lisääväni joko harrastuksena tai hyötyliikuntana.- Anonyymi
Kenpä tietäis sen. Whatever Will Be, Will Be. Que Sera, Sera.
- Sheena - Anonyymi
Uusia ihmisiä, pieniä ja isoja. Uutta kaikkea ja tulee täytettyä yksi hyvin tärkeä kansalaisvelvollisuus. Mainetta ja mammonaa.
- Anonyymi
Parisuhde, sota ja kuolema.
Lyhyellä aikavälillä, olohuoneeseen Vallilan verho; todennäköisesti Edinburg Fancy-kuviolla. Lisäksi varastohuoneeseen elämäni ensimmäinen tyttökalenteri.
Keskipitkällä aikavälillä ajattelin hommata elämäni ensimmäisen tatuoinnin.
Pitkällä aikavälillä jatkuu "kohti hyvää vanhuutta" projekti jonka tarkoituksena on mahdollistaa mahdollisimman pitkään kotona asuminen. Nyt kun vuonna 2023 viimein hyväksyin sen että loppuelämäni olen ilman parisuhdetta niin tähän rinnalle alan kehittämään kriteeristöä, mittareita sekä toimintatatapoja jotka sitten mahdollistavat "laadukkaamman yksinäisyyden"
Paljon vaikuttaa alkuvuodesta tuleva päätös siitä millaista vuorojärjestelmää meillä jatkossa käytetään. Jos mennään 4x12h-järjestelmään jonka jälkeen on kuusi vapaata niin jotenkin järkevästi tuo vapaa-aika on hyödynnettävä. Koulutusta, keikkahommia tai jotakin tuohon on sitten keksittävä.Tulin vaan toteamaan että sulla on hyvä maku🤗 Pidän vallilan verhoista😍 kuviot ja värit ovat upeita..
Niin ja muuten sama homma täällä, että otan myös ensimmäisen tatskani.🙂
Vitsit millä alalla on noin huikeet vapaapäivät?🤔 oon kade…Haaveilija39 kirjoitti:
Tulin vaan toteamaan että sulla on hyvä maku🤗 Pidän vallilan verhoista😍 kuviot ja värit ovat upeita..
Niin ja muuten sama homma täällä, että otan myös ensimmäisen tatskani.🙂
Vitsit millä alalla on noin huikeet vapaapäivät?🤔 oon kade…Tuo 12h järjestelmä on laajastikin käytössä teollisuudessa niillä jotka tekevät keskeytymätöntä 5-vuoroa. Toinen yleinen on 6x8h ja neljä vapaata.
On tuossa puolensa, ihan jo työpäiviä tulee 70 vähemmän vuodessa. Paljon säästää työmatkakuluissa ja ennenkaikkea ajassa.M184 kirjoitti:
Tuo 12h järjestelmä on laajastikin käytössä teollisuudessa niillä jotka tekevät keskeytymätöntä 5-vuoroa. Toinen yleinen on 6x8h ja neljä vapaata.
On tuossa puolensa, ihan jo työpäiviä tulee 70 vähemmän vuodessa. Paljon säästää työmatkakuluissa ja ennenkaikkea ajassa.Onhan siinä varmaan puolensa, mutta ei ne 12h työpäivät mitenkään helppoja ole. - Ei fyysisessä eikä valvontatyössäkään.
- Anonyymi
Toivon tänne lisää tuollaisia aloituksia kuin aasialainen nainen mudassa ja video ja kuva siihen ja onko miellyttävä nainen ja siinä video pätkä tosi kivoi aloituksia ja miellyttäviä videopätkiä
- Anonyymi
Vaihdan maisemia,siinä vaihtuu sit kaikki
- Anonyymi
Vaihdan ainakin yhden puuliiterin paikkaa. Saa nähdä millä kalustolla.
Ja yhden koneen työlaite olisi viimeinkin kevättalvella saatava jo paikoilleen ja toimimaan.
-keinovaginamies- Aion jatkaa omaan hyvinvointiin panostusta tänäkin vuonna. Sain sen mukavasti käyntiin alkusyksystä ja tavoite on jatkaa sillä tiellä. Aion tehdä mahdollisimman paljon kaikkea, mistä tulee hyvä olo. Toivottaisin myös uuden parisuhteen tervetulleeksi, jos oikeanlaisen ihmisen sattuiai löytämään. Pidän työstäni, mutta en näe sitäkään poissuljettuna, ettenkö vaihtaisi työpaikkaa, mikäli sopiva tilaisuus koittaisi.
En suunnittele liikaa, vaikka tietynlaisia tavoitteita asetankin itselleni. On mukava toteuttaa haaveitaan, mutta elämä heittelee kuitenkin aina sem verran häränpyllyä, ettei liian orjallinen suunnittelu kuitenkaan mitään auta.- Anonyymi
Palsta riittää, mitään muita suhteita ei tarvita!
Anonyymi kirjoitti:
Palsta riittää, mitään muita suhteita ei tarvita!
Ehkä joillekin noin. Itse kaipaan ihmiskontakteja myös irl.
- Anonyymi
Moni asia tulee muuttumaan ja jokunen pysyy. Pidän muutoksista, näen ne mahdollisuutena johonkin hyvään. Löydän aina joka asiasta niitä hyviä puolia. Sitten on asioita joiden toivon pysyvän, mutta pysyviä asioita ei taida oikein ollakaan. Varaudun aina monenmoiseen, tapahtui sitten mitä tahansa. Tai ainakin yritän.
Vuoden vaihtuminen ei muuta mitään.
xLiner - Anonyymi
minä maailman viisainpana ihmisenä voin kuumapäisiä kommettja ilmoitella.
Aina kannattss mus6ss 466ä mi6ä 6ummnpi parta on, sitä huononpi mies on seksissä. - Anonyymi
Ridge Forrester on maailman tunnetuin itsensä tyydytt'jä
- Anonyymi
Heräyän kysymyksen: mikä oli Jumalan vaimon nimi?
Kosks jos Jumala loi mirhrn i64nsdä kubsk, eli ei ole vaimoa. - Anonyymi
Saattaapa tulla lähtö toisiin sfääreihin. Olisi kuukauden päästä 80 v täynnä tätä tällä kertaa, vaan mitenpä käy? On kummasti tuttavapiiri harventunut ja yleensä ne miehet poistuvat tästä olomuodosta vähän ennen merkkipäivää, naiset vähän jälkeen.
Jos en löydä nimeäni poistuneitten osastolta, taidankin keittää pannullisen kahvia ja nauttia siitä. - Anonyymi
osta avaruusraketti Elon Muskilta ja matkaa tutematomaan universumiin.... joten joo huvittavaakin seurata tieto jättien väittelyitä jutuista..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 173569
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit232671En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322135- 881955
- 191936
- 261612
- 321482
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361467Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91404Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111354