Ateistit eivät tajua, että amalekialaisten hävittäminen ei ole moraalinen ongelma

Anonyymi-ap

Ateistit todistelevat, että amalekialaisten hävittäminen kokonaan sukupuuttoon olisi todiste siitä, että kristinusko olisi perimmältään moraaliton uskonto. Tai että se, jos joku Vanhan Testamentin merkkihahmo saattoi humalapäissään tyttärensä raskaaksi, tai että poika kirottiin siitä, että hän näki isänsä alastomana humalassa.

Eivät nuo ole merkkejä siitä, että kristinusko olisi moraalitonta tai perustuisi moraalittomuuteen.

Miksikö?

Ne ovat kaikki ainutkertaisia tapahtumia, jotka ovat jo tapahtuneet, eikä niiden edellytetä toistuvan. Ne eivät ole ihmisille annettuja sääntöjä. On siis yhdentekevää, mitä nuo tapahtumat ovat, vaikka ne olisivat miten hirveitä tai epäoikeudenmukaisia, niiden ei enää odoteta toistuvan.

Niitä ei ehkä käytetä varoittavina esimerkkeinekään, mutta rakkauden kaksoiskäskyn jälkeen ne ovat mahdottomia ja ikään kuin varoittavia esimerkkejä siitä, millainen Jumalan oikeudenmukaisenkin maailman täytyisi olla ilman rakkauden käskyjä. Ja siten ne painottavat rakkauden merkitystä ja Jeesuksen sanomaa.

Noin taitavasti Jumala on suunnitellut pelastussuunnitelman ja ateistit eivät sitä ymmärrä?

8

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ”Ne ovat kaikki ainutkertaisia tapahtumia, jotka ovat jo tapahtuneet, eikä niiden edellytetä toistuvan.”

      Kristittyjen penaalin terävimmät ripulivajakit taas moraalifilosofoivat. Meinasin tukehtua nauruun tästä aivopierusta 😂

      Totta kai ihmisen tappaminen on ainutkertaista. Eihän ihmistä voi moneen kertaan tappaa. Mutta ei saatana, ristiriitaisessa vuohipaimensadussa amalekilaiset tapetaan useampaan kertaan.

      • Anonyymi

        Hullulla on halvat huvit!


    • Anonyymi

      Ovatko palestiinalaiset alamekialaisia ?

    • Anonyymi

      Mitäs tästä mieltä. YouTubessa uusi dokkari.
      Löytyy....vasili blohin

      Vasili Mihailovitš Blohin (7. tammikuuta 1895 – 3. helmikuuta 1955) oli neuvostoliittolainen kenraalimajuri, joka toimi NKVD:n pääteloittajana Stalinin vainojen ja toisen maailmansodan aikana. Hänen on arvioitu ampuneen omakätisesti 7 000 puolalaista sotavankia Katynin joukkomurhassa ja ehkä useita tuhansia muita Neuvostoliiton sisäisissä puhdistuksissa. Blohin on Guinnessin ennätystenkirjan mukaan kaikkien aikojen tuotteliain pyöveli.[1] Hän on eniten yksitellen tehtyjä murhia toteuttanut henkilö maailmanhistoriassa.

      Tunnettuja Blohinin ampumia ihmisiä olivat Moskovan näytösoikeudenkäynneissä tuomitut korkea-arvoiset neuvostojohtajat sekä marsalkka Mihail Tuhatševski. Samoin Blohinin entiset esimiehet Genrih Jagoda ja Nikolai Ježov heidän menetettyään asemansa.

      Stalinin kuoleman ja Nikita Hruštšovin valtaannousun jälkeen Blohin erotettiin nopeasti kaikista tehtävistään ja hänen sotilasarvonsa julistettiin menetetyksi. Hän alkoholisoitui vakavasti.

    • Anonyymi

      Ateistit ovat sekopäitä!

      • Anonyymi

        Apukoulun I luokka! Hae heti!


    • Anonyymi

      Jumalan käsky tehdä kansanmurha on paha, vaikka sitä ei enää tapahdu.

    • Anonyymi

      Avaus on osoitus pelkästään siitä miten rappeutunut uskovaisen moraali on.

      Jos ja kun ei tajua kansanmurhaa moraalisesti tuomittavaksi teoksi, niin kyseessä on täysin moraaliton yksilö. Moraalinsa kadottanut ihmishirviö, jossa ei ole enää inhimillisyyttä jäljellä.

      Surullista on, että nämä psykopaattiset piirteet eivät ole myötäsyntyisiä, vaan itse uskonnon avulla hankittuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2494
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1876
    3. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1501
    4. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1487
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1416
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      197
      1277
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1170
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1085
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      995
    10. Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !

      Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako
      Mikkeli
      136
      868
    Aihe