Paras presidenttimme?

Perhonen72

Onko se kenties Tarja Halonen vai jokin muu?
Ja kuka olisi sopiva seuraavaksi presidentiksi?
Pitäisikö Tarja Halosen jatkaa?

14

1035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huyjyjyhjyj

      Vois vaikka halonenkin jatkaa mutta jos tulisi vielä parempaa...Vaikka saman tyylistä kun mannerheim oli! SIllee!

      • oli sotilas

        Eihän Mannerheim kai juuri mitään muuta tehnyt presidenttikaudellaan kuin myötäili Neuvostoliittoa, ei ollut mahdollisuuksiakaan. Saattoi olla hyvä sotapäällikkö, mutta tuskin presidentti.


    • eläkkeelle

      Suomessa ollut kymmenen parempaa pressaa nykyiseen verraten.

      Seuraavaksi sopisi Niinistö tai Vanhanen.

      Halosen ei pitäisi jatkaa, eikä muuten jatka vaikka haluaisikin.

    • Pro Patria

      Pekka Siitoin olisi ollut paras mahdollinen valinta presidentiksi. Nykyisistä vaihtoehdoista suosittelen äänestämään Timo Soinia.

    • Tarja Halonen!

      Tarja on presidentin irvikuva! Kuka tahansa muu sopii hommaan paremmin kuin Tarja!

    • !!!

      Tarja jatkoon!

    • J_Julistaja

      Ajattelin tässä aikani kuluksi laittaa maamme presidentit järjestykseen sen mukaan miten isänmaallisia he ovat. Kyse on tietenkin omasta näkemyksestäni ja voitte halutessanne ehdottaa omaanne, tietysti kunnon perusteluin.

      1. C.G.E. Mannerheim -Kukisti kolmesti kommunistit (vapaus-, talvi- ja jatkosota) ja esti Neuvostoliiton miehityksen. Myös Suur-Suomi-aatteen vakaumuksellinen kannattaja.
      2. Risto Ryti -Asetti isänmaan edun oman etunsa edelle ja uhrautui solmiessaan Ryti-Ribbentrop-sopimuksen
      3. P. E. Svinhufvud -Valkoisen Suomen puolustaja ja laillisuuden tiukka kannattaja.
      4. Urho Kekkonen -paljon häikäilemättömiä tekoja, jotta silti vaikeína aikoina isänmaan turvaaja
      5. Lauri Kristian Relander -Kunnon oikeistolainen, myös Lapuanliikkeen mieleen
      6. Kyösti Kallio -kuoli ja teki etävämille tilaa
      7. J.K. Paasikivi -Sotasyyllisyysoikeudenkäynnin leimaama
      8. Martti Ahtisaari -puoluetaustastaan huolimatta ei ainakaan vahingoittanut isänmaata, mutta miksi ei vaatinut Karjalaa takaisin, kun siihen oli mahdollisuus Jeltisin aikana
      9. K. J. Ståhlberg -liberaali hurskastelija, kaikkien oikeistopiirien vastustama
      10. Mauno Koivisto -venäläisempi kuin venäläiset itse. Miksi päästit inkeriläiset ja somalit Suomeen? EU-fanaatikko. Vastusti Baltian maiden itsenäisyyttä. Ei palauttanut Karjalaa.
      11. Tarja Halonen -tästä ei enää voi presidentti juuri epäisänmaallisemmaksi muuttua. Tavoitteena Suomen puolustuskyvyn tuhoaminen, maamme täyttäminen maahanmuuttajilla ja sosialisoiminen. Käsittämättömät määrät virheitä, joiden luetteloimiseen ei kenenkään aika riitä.

      • sinunkin vielä kerrata historiaa...


      • teac
        karvapää kirjoitti:

        sinunkin vielä kerrata historiaa...

        ymmärtämättömyytesi kroonista?
        Mitkä perusteet olivat vääriä?



        -sääliksi käy vanhempiasi


    • pelasti Suomen

      Ståhlberg pelasti Suomen ja demokratian kansalaissodan jälkeen, vaikka oikeistoterroristit murhasivat jopa porvarillisen ministerin (Ritavuori) hänen aikanaan. Yhtä hienoihin saavutuksiin Suomen kannalta ei vielä kukaan ole pystynyt, tai jos on, ne ovat jääneet muun saastan peittoon (KGB-UKK). Halonen on hyvä presidentti, mutta helppoina aikoina ei synny sankareita.

      • Halonen on mielestäni suomen kaikkien aikojen paras presidentti, sillä hän on selvästi vasemmistolaisempi ja kannattaa tasa-arvoa enemmän kun yksikään aikaisempi suomen presidenteistä. Koska vasemmistoliitto ei asettanut omaa ehdokastaan ensi vuoden presidentin vaaleihin, niin siinä tapauksessa tulen ehdottomasti äänestämään Halosta.

        Lisäksi Halonen ei ole samanlainen nöyristelijä suomen puolustusvoimille kun monet muut presidentit ja poliitikot yleensä ovat. Halonen olisi ehkä se presidentti kenen ansiosta saataisiin siviilipalvelusta lyhyemmäksi ja voitaisiin ehkä jopa luopua kokonaan yleisestä asevelvollisuudesta.

        Vähiten taas annan kunnioitusta Mannerheimille ja Rytille jotka eivät todellakaan olleet mitään rauhanomaisia presidenttejä, vaan saattoivat suomen sotaan toisen maailmansodan aikana.


      • Vulkan
        DarkFear kirjoitti:

        Halonen on mielestäni suomen kaikkien aikojen paras presidentti, sillä hän on selvästi vasemmistolaisempi ja kannattaa tasa-arvoa enemmän kun yksikään aikaisempi suomen presidenteistä. Koska vasemmistoliitto ei asettanut omaa ehdokastaan ensi vuoden presidentin vaaleihin, niin siinä tapauksessa tulen ehdottomasti äänestämään Halosta.

        Lisäksi Halonen ei ole samanlainen nöyristelijä suomen puolustusvoimille kun monet muut presidentit ja poliitikot yleensä ovat. Halonen olisi ehkä se presidentti kenen ansiosta saataisiin siviilipalvelusta lyhyemmäksi ja voitaisiin ehkä jopa luopua kokonaan yleisestä asevelvollisuudesta.

        Vähiten taas annan kunnioitusta Mannerheimille ja Rytille jotka eivät todellakaan olleet mitään rauhanomaisia presidenttejä, vaan saattoivat suomen sotaan toisen maailmansodan aikana.

        Siitä, kuka on Suomen historian paras presidentti, on vaikea sanoa mitään. Kallio, Ryti, Mannerheim ja Paasikivi olivat varmasti hyviä presidenttejä aikoinaan, enkä ole vakuuttunut että esimerkiksi Halonen olisi suoriutunut sen aikaisista tehtävistä paremmin.

        Mielestäni Halonen on ihan hyvä presidentti näissä olosuhteissa ja minulle on ihan sama vaikka hän jatkaisikin. Ehkä nykymaailmassa aikaisemmat presidentit eivät olisi menestyneet yhtä hyvin. Siksi on vaikea laittaa presidenttejä paremmuusjärjestykseen.

        "Vähiten taas annan kunnioitusta Mannerheimille ja Rytille jotka eivät todellakaan olleet mitään rauhanomaisia presidenttejä, vaan saattoivat suomen sotaan toisen maailmansodan aikana."

        Tämä kommentti ei anna vakuuttavaa kuvaa kirjoittajan kyvystä ymmärtää reaalimaailman eri olosuhteitten asettamia rajoituksia.

        Ei silti, en missään nimessä väitä, etteikö viime sotia edeltävässä ja ja niitten aikaisessa politiikassa olisi voitu toimia toisin. Eikä kaikkea kritiikkiä voi tyrmätä vetoamalla jälkiviisauteen.


    • suosituimmat

      Mannerheim on entisistä paras. Timo Soini on tulevista.

    • immonen

      Kyllä ehdottomasti seuraavissa presidevaaleissa minun suosikkini on
      Timo Soini (ps). Asiantunevin EU-asioissa ja Suomen itsenäisyydestä
      puhuttaessa.

      SOINI KANNATTAA:

      - Suomen tasapuolista kehittämistä
      - Kotimaista, puhdasta elintarviketuotantoa
      - Hyvinvoinnin oikeudenmukaista jakamista
      - Käytännöllistä järkeä yhteisten asioiden hoitamisessa
      - Riittäviä resursseja poliiseille, tullille ja rajavartiolaitokselle
      - Päättäväisiä toimia rikollisuutta ja huumeita vastaan
      - Oikeudenmukaisuutta ja turvallisuutta jokaiselle
      - Yrittäjyyttä ja rehellistä työtä
      - Uskottavaa maanpuolustusta
      - Tervettä perhekäsitystä

      SOINI VASTUSTAA:

      - EU:n liittovaltiokehitystä
      - Hallitsematonta maahanmuuttoa
      - Pienyrittäjyyttä kangistavaa ja estävää byrokratiaa
      - Poliittisia virkapaketteja ja kultaisia kädenpuristuksia
      - Peruspalveluiden rapauttamista ja alasajoa
      - Yhteiskunnan tukien väärinkäyttöä
      - Löysää laillisuusvalvontaa
      - Harmaata taloutta
      - Pakkoruotsia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      91
      5248
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4086
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2209
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1454
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1056
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe