Uutisartikkelista:
"Vetykäyttöinen CR-V tulee olemaan eräänlainen ladattava hybridi, sillä sitä voi ladata pienehköä matkaa varten töpselistä, ja latauspistoketta voi käyttää myös toisinpäin, virran ulosottoon. Yksinkertaistetusti CR-V:n vetypolttokennojärjestelmä tulee koostumaan kolmesta osasta. Takaa löytyy kaksi vetysäiliötä. Keskellä takaistuinten alla on ajoakusto. Konepellin alla puolestaan toimivat itse polttokenno, joka tuottaa sähköa akustolle sekä sähkömoottori, joka pyörittää akkuvirralla etupyöriä."
Toisinsanoen myös Honda on tullut siihen tulokseen että täysvetyautoa on vaikea saada kaupaksi. Tehdään siitä siis ladattava vetyauto, sillä hybridinä on toivoa että ihmiset sen suostuvat ostamaan kun ei olla pelkästään vedyn varassa. Tässä käy aika varmaan samaan tapaan kuin bensa/diesel hybridien kanssa, että kun ihmisiä alkaakin kiehtomaan halvempi energia eli sähkö ja päästään lataamispeloista irti, niin ostetaankin seuraavaksi suoraan täyssähköauto kun käytännön kautta opittiin ettei se lataaminen ollutkaan niin kamalaa kuin omat pelot antoivat ymmärtää.
Vetyautojen vähäiset vetytankkausasemat, vetytankkausasemien huono luotettavuus, tiheät huolto-ohjelmat, suuri arvonalennus ja kallis energia itse vety.... ei kiitos enään vetyautolle edes hybridin muodossa.
https://moottori.fi/uutinen/honda-clarityn-seuraaja-on-vetykayttoinen-ja-ladattava-cr-v-tuotantoon-jo-ensi-vuonna/
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17744170/vetytankkausaseman-aukiolon-luotettavuus-heikkoa-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717322/koska-julkistetaan-vetytankkausaseman-kuluttajahinta-suomessa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17672440/laskelma-vetytankkausaseman-kannattavuudesta-ei-kannata-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17809057/miljoona-vetyautoa-suomessa-tarvitsee-2133-miljoonaa-euroa-tukea-
Honda myöntää ettei pelkkä vetyauto myy.
9
486
Vastaukset
- Anonyymi
Pieni moottoriveneen akun lataukseen tarkoitettu 75 watin tehoinen polttokennohärpäke maksaa about 5000 euroa. Paljonko auton liikuttamiseen tarvittava järjestelmä maksaa?
- Anonyymi
Ilmeisesti viittasit tähän ketjuun että miksi ostaa vetygeneraattori kun bensa/diesel generaattori maksaa paljon vähemmän?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17768102/vetygeneraattorin-alyton-hinta-joka-ei-menesty-kilpailussa- - Anonyymi
Vetyautot maksavat noin 80 000e Suomessa ja sekin vasta karvalakkimalli. Hybridi Hondan hintalappu ei ole vielä tiedossa, mutta todennäköisesti samaa suuruusluokkaa.
- Anonyymi
Tuon vetyhybridihondan kantama on melko vaatimaton. Kilometreinä noin 46km sähköllä ja vähän yli 400km vedyllä. Ja lisäksi melkoista hidaslatausta kun kestää 2 tuntia ladata 46km matka sähköllä vaikka on melko iso akku jo autossa, sillä ilmeisesti pikalatausta tässä ei ollenkaan ole kun luotetaan vedyn nopeaan lataukseen. Aika varmasti tämä auto floppaa kun samaan hintaan saa jo hyvän täyssähköauton tai ladattavan bensa/diesel hybridin. Eikö sen vetyauton ideana nimenomaan ollut että voidaan ajaa pitkään sähköauton tekniikalla ilman latauksia ja nopealla vetytankkauksella? Tässä se ei oikein toteudu aidosti kun vetytankin kapasiteettikin on 4,3 kiloa.
"The CR-V Fuel Cell's hydrogen system is good for an estimated 241 miles of driving range and the on-board 17.7-kWh battery pack is good for an additional 29 miles, per the EPA. Refueling the hydrogen tanks takes mere minutes, but recharging the battery pack for that extra reserve range will take two hours on a 240-volt connection. Luckily, you can tell the powertrain to charge the battery using power from the fuel cell while driving should you need to juice the battery on the go."
https://www.caranddriver.com/honda/cr-v-fuel-cell
https://hondanews.com/en-US/honda-automobiles/releases/release-c28e8d1efb94e520fef21ff3f814d436-all-new-2025-honda-cr-v-fuel-cell-electric-vehicle-lease-pricing-announced-includes-generous-hydrogen-fuel-credits
Missään maassa ei ole vetyautot yleistyneet useista yrityksistä huolimatta vaan vetyautokanta on sitkeästi pyöreästi 0,0%. Jotkut ovat jopa niin pettyneitä vetyautoonsa että ovat nostaneet oikeuskanteen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18315455/vetyfanaatikot-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen- - Anonyymi
Vetyautojen kantama on 0 kilometriä koska vetyä ei saa, eikä tule saamaan.
- Anonyymi
Tässähän Honda todellisuudessa houkuttelee vetyautojen kannattajia käytännössä sähköautoilijoiksi kun vetyautoilijat totutellaan myös lataamiseen, jolloin huomataankin käytännössä että halvempi energia sähkö on järkevämpää autoilua. Alkaa potuttamaan pitkällä aikavälillä kallis vety energiana sähköön verrattuna ja aletaankin opettelemaan latausta myös kodin ulkopuolella.... koska se on halvempaa.
- Anonyymi
Taitaa tulevaisuudessa mennä myös Hondan sähköautot paremmin kaupaksi.
- Anonyymi
qqqw
- Anonyymi00009
Ilmeisesti tämä vetyhybridi Hondalta ei ole lyönyt itseään läpi missään maassa kun uutisvirrassa ollut aika hiljaista?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2733425Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211893Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.291549- 841431
- 1381083
- 811024
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.67973Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86816Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61717Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51706