Honda myöntää ettei pelkkä vetyauto myy.

Anonyymi-ap

Uutisartikkelista:

"Vetykäyttöinen CR-V tulee olemaan eräänlainen ladattava hybridi, sillä sitä voi ladata pienehköä matkaa varten töpselistä, ja latauspistoketta voi käyttää myös toisinpäin, virran ulosottoon. Yksinkertaistetusti CR-V:n vetypolttokennojärjestelmä tulee koostumaan kolmesta osasta. Takaa löytyy kaksi vetysäiliötä. Keskellä takaistuinten alla on ajoakusto. Konepellin alla puolestaan toimivat itse polttokenno, joka tuottaa sähköa akustolle sekä sähkömoottori, joka pyörittää akkuvirralla etupyöriä."

Toisinsanoen myös Honda on tullut siihen tulokseen että täysvetyautoa on vaikea saada kaupaksi. Tehdään siitä siis ladattava vetyauto, sillä hybridinä on toivoa että ihmiset sen suostuvat ostamaan kun ei olla pelkästään vedyn varassa. Tässä käy aika varmaan samaan tapaan kuin bensa/diesel hybridien kanssa, että kun ihmisiä alkaakin kiehtomaan halvempi energia eli sähkö ja päästään lataamispeloista irti, niin ostetaankin seuraavaksi suoraan täyssähköauto kun käytännön kautta opittiin ettei se lataaminen ollutkaan niin kamalaa kuin omat pelot antoivat ymmärtää.

Vetyautojen vähäiset vetytankkausasemat, vetytankkausasemien huono luotettavuus, tiheät huolto-ohjelmat, suuri arvonalennus ja kallis energia itse vety.... ei kiitos enään vetyautolle edes hybridin muodossa.

https://moottori.fi/uutinen/honda-clarityn-seuraaja-on-vetykayttoinen-ja-ladattava-cr-v-tuotantoon-jo-ensi-vuonna/

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17744170/vetytankkausaseman-aukiolon-luotettavuus-heikkoa-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717322/koska-julkistetaan-vetytankkausaseman-kuluttajahinta-suomessa

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17672440/laskelma-vetytankkausaseman-kannattavuudesta-ei-kannata-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17809057/miljoona-vetyautoa-suomessa-tarvitsee-2133-miljoonaa-euroa-tukea-

7

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pieni moottoriveneen akun lataukseen tarkoitettu 75 watin tehoinen polttokennohärpäke maksaa about 5000 euroa. Paljonko auton liikuttamiseen tarvittava järjestelmä maksaa?

    • Anonyymi

      Tuon vetyhybridihondan kantama on melko vaatimaton. Kilometreinä noin 46km sähköllä ja vähän yli 400km vedyllä. Ja lisäksi melkoista hidaslatausta kun kestää 2 tuntia ladata 46km matka sähköllä vaikka on melko iso akku jo autossa, sillä ilmeisesti pikalatausta tässä ei ollenkaan ole kun luotetaan vedyn nopeaan lataukseen. Aika varmasti tämä auto floppaa kun samaan hintaan saa jo hyvän täyssähköauton tai ladattavan bensa/diesel hybridin. Eikö sen vetyauton ideana nimenomaan ollut että voidaan ajaa pitkään sähköauton tekniikalla ilman latauksia ja nopealla vetytankkauksella? Tässä se ei oikein toteudu aidosti kun vetytankin kapasiteettikin on 4,3 kiloa.

      "The CR-V Fuel Cell's hydrogen system is good for an estimated 241 miles of driving range and the on-board 17.7-kWh battery pack is good for an additional 29 miles, per the EPA. Refueling the hydrogen tanks takes mere minutes, but recharging the battery pack for that extra reserve range will take two hours on a 240-volt connection. Luckily, you can tell the powertrain to charge the battery using power from the fuel cell while driving should you need to juice the battery on the go."

      https://www.caranddriver.com/honda/cr-v-fuel-cell

      https://hondanews.com/en-US/honda-automobiles/releases/release-c28e8d1efb94e520fef21ff3f814d436-all-new-2025-honda-cr-v-fuel-cell-electric-vehicle-lease-pricing-announced-includes-generous-hydrogen-fuel-credits

      Missään maassa ei ole vetyautot yleistyneet useista yrityksistä huolimatta vaan vetyautokanta on sitkeästi pyöreästi 0,0%. Jotkut ovat jopa niin pettyneitä vetyautoonsa että ovat nostaneet oikeuskanteen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18315455/vetyfanaatikot-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen-

    • Anonyymi

      Vetyautojen kantama on 0 kilometriä koska vetyä ei saa, eikä tule saamaan.

    • Anonyymi

      Tässähän Honda todellisuudessa houkuttelee vetyautojen kannattajia käytännössä sähköautoilijoiksi kun vetyautoilijat totutellaan myös lataamiseen, jolloin huomataankin käytännössä että halvempi energia sähkö on järkevämpää autoilua. Alkaa potuttamaan pitkällä aikavälillä kallis vety energiana sähköön verrattuna ja aletaankin opettelemaan latausta myös kodin ulkopuolella.... koska se on halvempaa.

    • Anonyymi

      Taitaa tulevaisuudessa mennä myös Hondan sähköautot paremmin kaupaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      196
      3611
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2257
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2220
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2092
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1501
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      478
      1223
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1073
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      62
      1043
    Aihe