Menevä taksiyritys tuo Suomeen vetytaksit jo tänä vuonna 👍😊
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/taksiyritys-aikoo-tuoda-suomen-liikenteeseen-aivan-uudenlaisen-auton/6d547b61-eb67-4ba6-a913-6894f4bf7f2a
Suomeenkin tulee vihdoin vetytaksit
53
804
Vastaukset
- Anonyymi
Jälleen avataan sama uutinen uudestaan jonka päiväys 30.1.2024. Eipä ole heidän vetytaksistaan mitään kuulunut mediassa. Muutenkin vetytaksilla operoiminen kokonaiskustannuksissa ei kannata. Todellisuudessa Menevä taksiyhtiöllä on kohtuu paljon täyssähköautoja ja vetytaksi uutinen taitaa olla vain piilomainontabluffi oikeasti.... eli eivät välttämättä koskaan osta vetytaksia vaan huijaavat vain mediaa saaden ilmaista mainostilaa mediassa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18220111/vetytaksit-tulevat
Viimeiseen 20 vuoteen ei ole missään maassa vetyautot yleistyneet useista yrityksistä huolimatta vaan vetyautokanta on sitkeästi pyöreästi 0,0% vuodesta toiseen. Jotkut ovat jopa niin pahasti pettyneitä vetyfanien puheisiin että ovat nostaneet oikeuskanteen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18315455/vetyfanaatikot-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-- Anonyymi
En jaksanut lukea.
- Anonyymi
Ei pärjää kilibailussa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18677191/vetytaksit-eivat-parjaa-kilpailussa-- Anonyymi
Voitko kertoa tarkemmin?
- Anonyymi
Hieno juttu että vetytaksit tulevat myös Suomeen 😊
- Anonyymi
Tämä on todella upeaa 👍😊
- Anonyymi
Aikoo, ja se tarkoittaa ettei tuota taida kuitenkaan tapahtua.
- Anonyymi
Eikö näitä vetyvajakin aloituksia saa autodeleteen?
- Anonyymi
Vetytaksi on niin hyvä.
- Anonyymi
Kuten avauksessa kerrotaan, niin Menevä AIKOO tuoda vetytakseja Suomeen ja artikkeli on julkaistu tammikuussa 2024, eipä ole vielä näkynyt ja aika vähän niille kertyisikään asiakasajoja kun autot pitää viedä Viroon tai Tukholmaan tankkaukseen.
- Anonyymi
Petytaksi on hyvä vaikka voissa paistaisi.
- Anonyymi
No miksei niitä vetytakseja sitten mene maailmalla kaupaksi?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18898798/vetyfanit-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
- Anonyymi
Upea homma!
- Anonyymi
Vetytaksi on Suomessa kannattamaton kun auto pitää tankata Tallinnassa. Ainakin joutuu trokaamaan viinaksia ja tupakkaa jos aikoo päästä palkoille.
- Anonyymi
Mamut pääsee testaamaan vetypom.mit....
- Anonyymi
Kyllähän se on hyvä juttu.
- Anonyymi
vety on ilmaa kevynpää, niin ongenmana on materilaali, koska metalli säiliö pidä kaasua, niin että ei pääse haihtumaan metalin läpi,
- Anonyymi
Vetysäiliöt eivät ole metallia 😊
- Anonyymi
Jää asianajot vähiin kun autot pitää tankata Tallinnassa, ihanaa ja upeaa.
- Anonyymi
Erinomaista 👍
- Anonyymi
Kyllä, Miraihin tulossauusi rengasseos, se pitää vetyä 100%:sti ja mahdollistaa näin suuremman rangekapasiteetin lisäksi vetytäytteisillä renkailla pääsee mm. kelirikkoisilla teillä paremmin etenemään, hyvien kelluntaominaisuuksien vuoksi. Helium olisi toinen vaihtoehto, mutta se palaa huonosti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, Miraihin tulossauusi rengasseos, se pitää vetyä 100%:sti ja mahdollistaa näin suuremman rangekapasiteetin lisäksi vetytäytteisillä renkailla pääsee mm. kelirikkoisilla teillä paremmin etenemään, hyvien kelluntaominaisuuksien vuoksi. Helium olisi toinen vaihtoehto, mutta se palaa huonosti.
Vetyhoopot ja polttiskuskit voisivat vetää sitä heliumia henkeen, niin heidän älyttömät juttunsa olisivat vielä naurettavampia.
- Anonyymi
Tämä se vasta on hulppeaa!!!
- Anonyymi
Kukkuu 😊
- Anonyymi
Vaihdoin ihan yllätäen biokaasuun.
https://www.karjalainen.fi/teemat/8469304 - Anonyymi
Oho oho 😮
- Anonyymi
No johan nyt 😃
- Anonyymi
Näin se menee 👍
- Anonyymi
Vety on tulevaisuutta.
- Anonyymi
Matut ajelee ja raiksaa
- Anonyymi
musut ajaa
- Anonyymi
Edelleen suunnitelmien ja pääomien keräilyn tasolla tuokin projekti, saa nähdä tuleeko siitäkään mitään.
- Anonyymi
Matumenevä
En käytä
Naiset vaarassa - Anonyymi
Taksikuskit voi alkaa miettiä uutta ammattia kohta.
https://www.youtube.com/watch?v=-dwQBfvLAAE&t=10s - Anonyymi
No nyt vasta onkin mahtavaa.
- Anonyymi
Kuitenkin Oulussa yrittäjä tuli toisenlaisiin laskelmiin että sähköllä se taksitoiminta kannattaa hoitaa jopa tilataksien (pakettiauto) puolella. Vety siis myöhästynyt jo taksimaailmassa.
"Oulussa kotipaikkaa pitävä ja useissa kaupungeissa Suomessa toimiva taksiyhtiö Taxivirpi Oy on tehnyt Suomen suurimman kertainvestoinnin esteettömiin eSprinter-sähköautoihin.
”Markkina on muutoksessa ja olemme lähteneet uteliaina panostamaan voimakkaasti päästöttömään taksiliikenteeseen usean miljoonan investoinnilla”, kertoo useita kymmeniä uusia sähköautoja ostaneen perheyhtiön toimitusjohtaja Markus Virpi.
Markkinamuutoksessa investoinut yritys on lanseerannut uuden Kyyti -brändin, jonka ytimessä on älykäs ohjelmisto, joka optimoi reitit ja yhdistelee matkoja tehokkaasti. Asiakkaille palvelu näkyy edullisempana vyöhykehinnoitteluna ja toimivana suomalaisena taksipalveluna."
https://autotoday.fi/oululainen-taksiyhtio-investoi-miljoonia-tayssahkoisiin-takseihin/ - Anonyymi
Vetytaksi on paras 👍
- Anonyymi
Niin vetytaksit tosiaan tulevat 👍
- Anonyymi
Minä olen ollut joskus taksin kyydissä.
- Anonyymi
hyötyy sekä vety että sähkö osakkeet....
- Anonyymi
Menevällä ei taida olla yhtään autoa, sehän on vain taksivälityspalvelu.
- Anonyymi
Taksi on hyvä.
- Anonyymi
Uhkeaa.
- Anonyymi
Menevä on edelläkävijä 👍
- Anonyymi
Vety = taksi
- Anonyymi
Näin se etenee 👍
- Anonyymi
Erinomaista 👍
- Anonyymi
Näitä on jo odotettu 👍
- Anonyymi
Nämä tulevat olemaan Toyota Mirai henkilöautoja.
- Anonyymi
Jyväskylän seudulla vetytaksin leasing hinta on varmaankin noin 1300e kuukaudessa. Se selviää kun erikseen kysyy kun eivät halua julkisesti sitä suoraan kertoa vaan salaavat sitä karmeaa hintaa medialta.
- Anonyymi
Uljasta 😊
- Anonyymi
No jopas jopas 😃
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626735- 666498
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1435370Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504343En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204049Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53580- 373008
- 252859
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris622691Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta352203