Onko kellään kokemusta ja vinkkejä mitä kannattaisi huomioida tuonne suunnatessa? Ajatuksena joku noin viikon-parin reissu täyspakatun kippuraretkurin kanssa kesän puolivölin tienoilla.
Pohjois-Norja
7
132
Vastaukset
Tältä palstalta saa harvinaisen vähän mitään oikeita neuvoja, isoin osa kirjoittajista keskittyy eriasteisiin trollaamisiin ja asiattomuuksian kirjoittamiseen.
Jos oikeasti tietoja hakuat niin kirjaudu Fillarifoorumille ja kysy siellä pyörämatkailu osiossa:
https://www.fillarifoorumi.fi/forum/forumdisplay.php?66-Pyörämatkailu- Anonyymi00001
Lähdin sieltä kymnenisen vuotta sitten, ei kiinnosta.
Anonyymi00001 kirjoitti:
Lähdin sieltä kymnenisen vuotta sitten, ei kiinnosta.
Ok. Valitettava tosiasia kuitenkin on että tältä palstalta harvoin saa asiallisia vastauksia asiallisiinkaan pyöräilyaiheisiin kysymyksiin.
Kyllä täällä kohta alkaa joku kertomaan kuin Norjaan tarvitsee ehdottomasti Black Ice renkaat ja paljon vaseliiniä.- Anonyymi00002
Anonyymi00001 kirjoitti:
Lähdin sieltä kymnenisen vuotta sitten, ei kiinnosta.
Fillarifoorumille ei tarvitse kirjautua lukemista varten. Sieltä löytyy myös Norja-tietoa.
Tunneleista kannattaa kaivaa tietoa jo reittiä suunnitellessa. On ikävää jumittua liftaamaan tai odottamaan bussia kielletyn tunnelin suulle.Niin hullua kuin se onkin, paras tieto löytynee brittiläiseltä sivustolta https://www.cycletourer.co.uk/maps/tunnelmap.shtml - Anonyymi00003
santtu_1975X kirjoitti:
Ok. Valitettava tosiasia kuitenkin on että tältä palstalta harvoin saa asiallisia vastauksia asiallisiinkaan pyöräilyaiheisiin kysymyksiin.
Kyllä täällä kohta alkaa joku kertomaan kuin Norjaan tarvitsee ehdottomasti Black Ice renkaat ja paljon vaseliiniä.Totta, täältä saa harvoin mitään tietoa pyöräilyyn ja polkupyöriin liittyen. Sen sijaan kaikenlaisista sähkökäyttöisistä hilavitkuttimista kyllä. - Ap
- Anonyymi00004
Välimatkat pitkiä ja palvelut harvassa. Pistäytyminen Kilpisjärveltä Tromssassa luultavasti aika siedettävä retki pyöräilijälle.
- Anonyymi00005
Ajettava reitti kannattaa suunnitella huolella, sillä paikoittain palveluita on harvassa. Joillakin osuuksilla voi joutua käyttämään lauttaa, joten aikataulut kannattaa tarkistaa etukäteen.
Hintataso on erilainen, ja valuuttakaan ei ole sama. Kortilla pärjää useimmiten, mutta vähän käteistä voi olla hyvä varata.
Retkelle kannattaa valmistautua kunnolla, sillä nousuja sekä laskuja riittää - täysvarustetulla pyörällä eteneminen voi olla raskasta. Lepopäiviä tai kevyempiä pyöräilypäiviä kannattaa sisällyttää suunnitelmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455200Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1261670Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151579Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511530- 141255
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41200No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22108081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171047Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771008Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60847