Suurlähettiläät vs Aki sirkesalo kumpi parempi??

Anonyymi-ap

Suurlähettiläät;
Tarjosi suomalaisille muistiinjääviä hetkiä ysärinä ja myös 2000-luvulla että heidän musa osui monien sieluun ja syrämmeen. Koskettavia biisejä pääosin tekivät. Aktiivisuus hyvää tasoa ysärinä. Omat suosikkilevyt no niin ja lämmittäkää vettä ja tuokaa pyyhkeitä.

Yksittäisiä lempparibiisejä;

suuri keltainen(kertoo auringosta joka ikäänkuin nähdään jumalana koko universumin ykkösenä)

kuka pysäyttäisi kellot(megahitiksi nous suomessa hetkessä ja kappaletta kuunnellessa tuntee ihan kuin aika pysähtyisi joka johtuu melodian ja tekstien kombinaatiosta)

Vesi vie(aika rokkaava pop-kappale)

kolme koskea(hiljaisemmalla tempotasolla kulkeva aliarvostettu kappale)

rahat on loppu mutta myydään volvo(jopa eeppinen kappale)

heiluttaa(aika rokkaava pop-kappale jossa niin väliosa kuin kertosäe onnistunut)

kaupunki nukkuu(kertoo pysähtyneisyydestä ja suomen lama-ajan suomesta ja yksittäisten ihmisten surusta laman keskellä kun kaupunki ja sen ihmiset nukkuu ja levy on tehty lama-aikana)

jos huominen tuo jotain uutta(lama-ajan kappale jossa tekstissa pohditaan euroopan unioniakin ja raha-asioita ja lama-aikaa ja lauletaan tietystä hölmöstä sinisilmäisyydestä kun sokeasti uskomme asioihin mut mulle jäi hieman epäselväksi onko suurlähettiläät tässä asettumassa unionin puolelle vaiko ei ...eli jos jollain on parempi tieto niin kertokeen sen mulle vai onko kappaleesa edes kyse siitä???)

maailman laidalla(megahitti ja jokapäivä radiohitti jossa jopa väliosa on parempi kuin kertosäe mut oikeestaan koko kappale on tosi loistava)

omituisten otusten kerho(soul poppia)


Aki sirkesalon vahvuuksina oli myös luoda tunnelmaa ja koukkuja. Kahlannut läpi hänenkin tuotannon ja omistan kaikki sirkesalon studiolevyt kuten omistan myös kaikki suurlähettiläiden kaikki studiokiekot.

Sirkesalon levyistä eniten mieleeni vuoden 96 aika. Se on mulla C-kasettina.

yksittäisistä sirkesalon biiseistä tulee mieleen heti ekana missä betoni kasvaa joka upea sanoitus ennenkaikkea jossa sirkesalo puolustaa suomen metsiä ja ompa sävellyskin näyttävä. Myös hittibiisi naispaholainen toimii ja bluespohjalla kulkeva äiti.


Sanoisin sirkesalo ottaa niukan voiton(narrow win).


Ps.
sirkesalo aloitti tietääkseni uransa 80-luvulla Giddyupsissa. Mulla on Giddyupsin season of the shake C-kasetti.

2

133

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sirkesalo oli hyvä laulaja: kaunis ja hoikka poika Toijalasta, hyvät muistot!

      • Anonyymi00002

        liian nuorena lähti Aki Sirkesalo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      69
      816
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      769
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      687
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      482
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      445
    12. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    13. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      422
    14. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      413
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      70
      413
    16. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    17. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    18. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      46
      406
    19. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      30
      402
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    Aihe