Kun tutkii ilman ennakkoluuloja
Syyttämättä uskovia vajakeiksi
Vaikka se onkin kivaa.
Ja osa ateismia
Kriittinen tutkija uskoo
Ja kaipaa lukuohjeita
Jeesus on ihme
12
239
Vastaukset
- Anonyymi00001
On se ihme, että noin mitätön kirjallinen hahmo on päästetty vaikuttamaan historiankulkuun ja ihmisten elämään.
- Anonyymi00003
Jeesusmyytti syntyi juutalaisten messiasodotuksista ja hellenistisestä dualismista. Sen slkuperä on todennäköisesti hellenistisessä juutalaisuudessa Alexandriassa. Se levisi koko itäisen Välimeren alueelle. Valtavirtaa siitä tuli kreikkalaisroomalaisessa maailmassa Roomassa kun kristityt tajusivat, että globaali ekspansiivinen kirkko tarvitsee johtohahmokseen ihmisen eikä pelkkä henkiolento riitä siihen. Jeesus keksittiin ihan suorasukaisesti vallan välineeksi. Se selittää, miksi Jeesusmyytistä tuli valtavirtaa ja se levisi niin hyvin. Sen oli tarkoituskin levitä ja syrjäyttää muut uskomukset.
- Anonyymi00002
Yhtä suuri ihme kuin Allah, Vishnu ja Lentävä Spaghettihirviö
Millä perusteella Jeesus on ihme ennakkoluulottomasti tutkiessa? Et lainkaan perustellut väitettäsi.
Ja miksi kirjoitat niin vaikeaelkoisesti?- Anonyymi00004
käytin viime yönä aikaa viisi tuntia tämän asian tutkimiseen koska itsekin ollut epäileväinen e
ttä mä haluan siihen vielä varmuuden tähän asiaan se tapahtuu tieteenkin vipuvarsilla. Tietoisuuden.. myöskin tiedettä käyttäen mutta ensisijaisesti Se tarkoittaa sitä että 1. Raamatun tekstiä käytetään hyväksi.
se on aivan liian johdonmuksinen
teen referaatin- Anonyymi00007
Unesta olisi ollut enemmän hyötyä. Tekstistäkin olisi tullut ymmärrettävämpää.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Unesta olisi ollut enemmän hyötyä. Tekstistäkin olisi tullut ymmärrettävämpää.
Se on aina outoa nähdä näiden "ajattelijoiden" tekstejä jotka ovat äärimmäisen sekavia. Mietitty niin lujaa, että höyry näkyy vertaiskuvallisesti. Ilmeisesti he ihan oikeasti luulevat sen olevan jotenkin hyvää mainosta heidän uskonnolleen.
- Anonyymi00010
vipuvarsilla?
Ainakin puhelimiin asennettava
Vipu.ohelmisto on uskomatonta paskaa
- Anonyymi00005
jeesus on aku ankka ja se sinua harmittaa 🤣
- Anonyymi00006
Jeesus on ihme huuhaata
- Anonyymi00009
Kriittinen tutkija uskoo
Ja kaipaa lukuohjeita
poika ajelee pyörällä kadulla
Pasilan tornin lähettyvillä
ja jossa kummitus kurkistaa autosta, jonka päällä seisoo musta kissa
kaikki paitsi hiiri ongella kalastaa.selvennä - Anonyymi00011
Lenminkäisen äiti, suomalainen nainen, poimi poikansa palat Tuonelan virrasta ja taitavana naisena ompeli hänet kasaan ja herätti eloon. Vaikuttava teko, johon vain suomalainen nainen pystyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251238
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89904- 90825
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede20769- 93717
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282702- 109636
- 32603
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet116519