tietoa adventisteista

faktat löytyy

14

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • __LLL

      Uskontojen uhrien tuki ry varoittaa adventismin lisäksi myös muista vastaavista lahkoista nettisivullaan. Adventismin lisäksi vaarallisten lahkojen listaan kuuluivat:

      Adventistit (7:nnen päivän adventistit)
      Jehovan todistajat
      Krishna-liike ISKCON
      Sahaja Yoga
      Mormonit
      Scientologia ja dianetiikka
      Teosofia, antroposofia ja okkultismi
      Vanhoillislestadiolaisuus eronneen näkökulmasta

      Linkki sivulle, jolta lista löytyy: http://www.uskontojenuhrientuki.fi/liikkeet.html

      • Eelis

        Täydennä listasi. Yleensä kaikki jotka haiskahtaa uskonnolle ne ovat vaaraksi!


    • Hermanni

      Totuushan kirvelee se on tunnettu asia. Koska elämme nykyisin täysin Väärennetyn Evankeliumin
      uskossa. Niin kaikki valkeus otetaan vastaan väärennöksenä. Jopa tämä Jeesus on tehty paholaisen Sinetin Herraksi.

      Pitää alkaa tutkia Factoja uskontojen tuki Järjestöstöstä. Kelle se varoja kerää ?

      ONKO USKONTOJEN TUKI VÄÄRENNÖS ?

      • uskonnoton

        Uskonnottomat tuomitsee sivuillaan ns. helluntalaiset, ym.. ja tässä kaikki pääsevät mukaan, jok´ikinen uskova.
        Hyvä kun linkitätte nämä sivut tänne, niin meidän totuus pääsee esille.
        http://www.uskontojenuhrientuki.fi/uskonto.html

        ts. faktaa, että astutaan pois uskonnon kahleista.


      • uskonnoton

        Toisin sanoen, milloin tahansa heidän mieleensä tulee negatiivisia ajatuksia kultista, mekanismi ajattelun pysäyttämiseksi käynnistyy automaattisesti. Jäsen ei välttämättä edes muista ajatelleensa jotain kiellettyä: yhtäkkiä hän vain huomaa hyräilevänsä.

        Eri ryhmät käyttävät erilaisia ajattelun pysäyttämistekniikoita: keskittynyt rukoilua, mantramietiskelyä ääneen tai äänettömästi, kielillä puhumista, laulua tai hyräilyä jne. Nämä sinänsä normaalit toimet kieroutuvat tuhoavissa kulteissa juuri oppien ja johtajan erehtymättömyysdogmien takia: vika on aina rivijäsenessä, joka oppii aina syyttämään itseään ja työskentelemään kovemmin.

        http://www.uskontojenuhrientuki.fi/aivopesu.html


      • uskonnoton

        http://www.uskontojenuhrientuki.fi/transsi.html

        Normaali vireä valvetilamme vaatii säilyäkseen optimaalisen määrän ulkoisia ärsykkeitä. Kun normaali ärsykemäärä alittuu tai ylittyy, tajunnantilamme muuttuu herkästi. Esimerkiksi lentäjät, yksinpurjehtijat, eristyssellivangit ja pitkiä matkoja yksikseen autoilla ajelevat voivat helposti vaipua transsiin ja kokea harha-aistimuksia, hallusinaatioita. Eskimoiden keskuudessa tunnetaan ns. "kajakkitauti", jota esiintyy pitkillä, monotonisilla kajakkimatkoilla halki hiljaisen ja yksitoikkoisen maiseman. Mystikkojen tapa vetäytyä erämaihin, vuoristoon tai syrjäisiin saariin pois ihmisten ilmoilta on havaittu kautta aikojen otolliseksi muuntuneiden tajunnantilojen syntymiseen eristyneissä oloissa.

        Päinvastaisessa tilanteessa voimakkaat ja tunnepitoiset ärsykkeet synnyttävät hurmoksellisen transsin. Tämä voi esiintyä yhtä hyvin jalkapallo-ottelussa kuin uskonnollisessa herätyskokouksessakin. Esimerkiksi tunteelliset laulut, pään ravistelu, tanssiminen, suitsukkeen savun hengitys ja erityisesti useita eri rytmejä samanaikaisesti sisältävä rummutus auttavat irti arjesta. Transsiin kuuluu myös erillisen minätunteen heikkeneminen ja tunne sulautumisesta suurempaan kokonaisuuteen.

        Helluntailaisten teltassa kielillä puhuva suomalainen kampaaja ja haitilaisessa voodoo-rituaalissa kanalta pään poikki puraiseva perheenäiti nauttivat samasta ihmismielen kyvystä irtautua ajoittain "minän tyranniasta", vaikka kulttuuriset erot herättävät erilaisia tulkintoja ilmiöiden syistä. Fysiologisena ilmiönä muuntunutta tietoisuudentilaa kutsutaan transsiksi, kun taas haltioituminen eli possessio on uskomus siitä, että transsiin vaipunut henkilö on saanut hengen (tai Pyhän hengen) sisäänsä ja on sen ohjailtavissa. Uskomus voi olla tosi tai epätosi, mutta ei ole mitään tieteellistä metodia osoittaa kumpaakaan väittämää todeksi (Barker 1995, 22).


    • Raamatusta.

      Jeesus Kristus pelastaa uskon kautta, ja ohjeet antaa Raamattu.
      Jos ihminen on näissä ristiriidoissa, on turha syytellä.
      Uskontojen uhrit eivät pelasta ihymistä, vaan Jeesus.

      Siunausta
      jari laurila

    • M D C

      Raamattuun ja tällaisia uskontoja ei saisi olla
      Miksi uskoa Raamattuun kun siihen ei nykyisin usko enää kukaan, Vaan tää raamattu on tehty
      uskonnoille Sampokoneiksi. Jolla todellista rahaa taotaan. Saarnaajia on sitten monta monen tuntuista lajia ja uskonnon Sampo jauhaa suurta rahaa.

      Se Seppo Ilmarinen oli Suomen Sammon takoja, Mutta nyt nää uudet Sammon takojat tulee yleensä
      Amerikoista. Eiköhän tämä uskontojen tuki ole myös yksi näitä Sammon takojia. eihän tämäkään
      ihan ilmaiseksi Sampoaan käytä!

      • sama tilanne

        monessa muussakin seurakunnassa suomessa. Vai tiedätkö jonkun joka kasvaa.


      • sataako

        Ei luulisi sinua haittaavan? Mutta sellaistahan se on. Kaksi vanhaa kuolee, niin vain yksi uusi tulee tilalle. Mutta kun "syyssade" vuodatetaan taivaasta tapahtuu suurempia kuin helluntaina.


      • M D C

        Miksi Lutterilainen kirkko menettää eniten kirkkokansaa tilastojen mukaan. Mikä siellä on mennyt pieleen?


      • sielä
        M D C kirjoitti:

        Miksi Lutterilainen kirkko menettää eniten kirkkokansaa tilastojen mukaan. Mikä siellä on mennyt pieleen?

        ole melkein kaikki vähän pielessä,
        voisivat vaikka heti liittyä katolisen äitikirkon
        helmaan; koska ovat sinne kuitenkin manossa.


      • näppituntumalla
        M D C kirjoitti:

        Miksi Lutterilainen kirkko menettää eniten kirkkokansaa tilastojen mukaan. Mikä siellä on mennyt pieleen?

        ...kuin on adventtikirkossakin syynä jäsenmäärän väheneminen.
        Sama syy on myös syynä kirkossa nukkumiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      83
      1561
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      868
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      832
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      802
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      763
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      188
      741
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      705
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      690
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      671
    Aihe