kysyn ja ihmettelen

*uskova*

Raamatun alussa on kaksi luomiskertomusta. Ensin on kertomus maailmankaikkeuden luomisesta siis luomakunnan myös ensimmäisen ihmisparin luomisesta. Toinen kertomus on samankaltainen mutta hieman erinlainen, siinä ihminen luotiin maan tomusta jne.

Voiko ensimmäinen kertomus olla kertomus hengellisen ihmisen luomisesta ja toinen fyysisen ihmisen luomisesta? Toisessa kertomuksessa tapahtui syntiinlankeaminen.

Onko fyysinen todellisuus vielä olemassa, ensimmäisen ihmisparin lankeamisen jälkeen Jumala ajoi ihmisparin ulos paratiisista jne.!?

Kuka ja miten sen voi todistaa onko fyysinen todellisuus jo olemassa? Tietoa siitä on Raamatun avulla. Onko olemassaolomme kokemus vasta ideaa tietoisuudessamme (hengellisessä) vai olemmeko vasta ideaa ihmisyydestä jonka toteutumisesta ei ole välttämättä varmuutta?!

Olemmeko vasta hengellisesti olemassa ja valinnan edessä, asetummeko hyvän (Jumala) vai pahan (Paholaisen) puolelle?! Onko mahdollisesti että kuvittelemamme todellisuus on vain Paholaisen luomaa valhetta ja houkutusta!!! Paholainenhan on Raamatun mukaan valehtelija ja valheen isä!!!
Jospa Jumala panee meidät koetukselle, että uskommeko Paholaista ja hänen luomaa valemaailmaansa vai etsimmekö totuutta ja Jumalaa!?

4

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietysti myös olla, että olemme olemassa vain uskomattoman sattuman kautta (en usko mihinkään).

      Voi myöskin olla, että koko raamattu on tarinoiden ja ihmisen sana sekä ajan hampaan henkeyttämä.

      Sekin on mahdollista, että vt-seura on olemassa vain ja ainoastaan tekemässä mammonaa, kuten moni muukin vastaava järjestö. Voi aina esittää pikkuisen epäluulon häivähdyksen ilmaan kun on kyse jostain, mikä on keksitty ameriikoissa ja, joka perustuu uskoon.

      • pingpongpaa

        olet katsonut liikaa matrixia..


    • *uskova*

      paholaisen yritys pitää meitä otteessaan on: "hajoittaa ja hallita"

      • Markku_Meilo

        >>paholaisen yritys pitää meitä otteessaan on: "hajoittaa ja hallita"

        Tai pikemminkin uskonnon tapa hajoittaa ja hallita ihmisiä on näkemys, että kaikki hyvä tulee Jumalalta ja paha Paholaiselta.

        Kun kummastakaan olennosta ei ole mielikuvituksen lisäksi havaintoa, niin ei ihme että eri uskonnoissa yksi ja sama asia tulkitaan tilanteen ja tarpeen mukaisesti joko Jumalan tai Paholaisen aikaansaamaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      118
      5705
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      153
      5524
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      54
      4374
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      88
      3844
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3841
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3670
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      57
      3408
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      226
      2694
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2403
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1319
    Aihe