kaikki oikeudet pidätetään

johan onni

etsin ruotsinkielistä vastinetta. Osaako kukaan auttaa? Entä englanti ja saksa?

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ”Alla rättigheter förbehålles” on vastaava fraasi ruotsissa, ”All rights reserved” englannissa ja ”Alle Rechten vorbehalten” saksassa.

      Tässä vielä kaupan päälle hollanninkielinen vastine: ”Alle rechten voorbehouden”.

      Toisaalta koko fraasi on merkityksetön tai jopa vahingollinen. Sillä ei voi luoda eikä lisätä tekijänoikeutta. Se on jäänne ajalta, jolloin eräät kansainväliset tekijänoikeussopimukset sallivat sellaisen muotovaatimuksen, että tekijänoikeussuoja annettiin vain, jos teoksessa on maininta ”All rights reserved”. Nykyaikaiset sopimukset nimenomaan kieltävät muotovaatimusten asettamisen. Vanhat fraasit kuitenkin elävät, koska niitä kopioidaan teoksesta toiseen tai ne sisältyvät dokumenttipohjiin.

      Erään tulkinnan mukaan ”Kaikki oikeudet pidätetään” voitaisiin _Suomessa_ käsittää ns. jälkipainantakielloksi. Tällä olisi merkitystä vain sanoma- tai aikakauslehdessä, ja se sulkisi pois ns. lehdistön lainausoikeuden eli käytännössä ajankohtaisten kirjoitusten otteiden julkaisemisen toisen lehden Muut lehdet -palstalla. Käytännössä tämä merkitsisi lähinnä ilmaisen mainonnan torjumista.

    • olettaa

      Alla domstolar arresteras/
      All courts are arrested/
      Alle Gerichte werden festgenommen

      Kun Korkeinta oikeutta lähdetään pidättämään, ei pelkästään nuoremmista konsta-aapeleista koostuva partio taida piisata?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1001
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      918
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      820
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      751
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      685
    6. 78
      541
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      88
      519
    8. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    10. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      100
      504
    Aihe