Tiibetiläiset munkit osaavat luoda tulpan ajtuksen voimalla. Tulpa on siis mielikuvitusolento joka alkaa elämään omaa fyysistä elämää (muutkin voivat havaita sen).
No nyt tukee filosofiseetinen ongelma: jos tulpa tekee pahaoja tekoja, kuka on vastuussa siitä? Sen luoja vai itse tulpa, sehän on todellinen olento? Jos Jumala on luonut ihmisen, on ihminen kuitenkin vastuussa teoistaan, ajattelemme.
Entä jos tulpa luo sekundaarisen tulpan (sellaistakin on raportoitu). Kuka on sen edesottamuksista vastuussa? Primääritulpa, sekundaaritulpa vai niiden molempien alkuunsaattaja?
http://en.wikipedia.org/wiki/Tulpa
mielikuvitusolento
8
714
Vastaukset
- Elyce
Ihanko tosissasi uskot että jotkut kykenevät luomaan moisen "tulpan"? Mikä sai sinut vakuuttumaan siitä että tuollainen on mahdollista? Onko tulpista jotain vedenpitäviä todisteita? Vai mietitkö vain sitä, että mitä jos se olisi mahdollista, olisivatko ne vastuussa teoistaan? Ja minkä näköisiä ne tulpat ovat? Ihmisiä vai eläimiä vai jotain muuta? Hurjalta kuulostaa...
- se on
kun jättäää lääkkeidensä oton väliin, niin alkaa näkemään kaikenlaista.
- tulpa
Mietin vain tätä vastuukysymystä. Tulpat voivat todella käydä itsepäisiksi, mutta ne ovat tietyllä tasolla riippuvasia luojastaan...poismanaaminen saattaa olla työn takana. Toisaalta jos tulpan luoja kuolee ei tulpakaan kauaa elä, vaan kuihtuu vähitellen pois, se saa siis energiaa luojastaan.
Tulpan kaltasisia olentoja ovat myös djinnit, servitorit, egregoret yms... - Elyce
tulpa kirjoitti:
Mietin vain tätä vastuukysymystä. Tulpat voivat todella käydä itsepäisiksi, mutta ne ovat tietyllä tasolla riippuvasia luojastaan...poismanaaminen saattaa olla työn takana. Toisaalta jos tulpan luoja kuolee ei tulpakaan kauaa elä, vaan kuihtuu vähitellen pois, se saa siis energiaa luojastaan.
Tulpan kaltasisia olentoja ovat myös djinnit, servitorit, egregoret yms...En oikein ole vakuuttunut niistä tulpista, mutta se vastuukysymys on mielenkiintoinen... "tulpat voivat todella käydä itsepäisiksi, mutta ne ovat tietyllä tasolla riippuvaisia luojastaan..." tuo kuulostaa aivan teiniltä, siis että käy itsepäiseksi mutta on kuitenkin riippuvainen vanhemmistaan yhä ainakin vähäsen.
Toisaalta vanhemmat harvemmin poismanaa lapsiaan eikä lapset menehdy vanhempien kuollessa... Eli ei voi täysin rinnastaa lapsiin.
Mielestäni niiden tulppien luojat olisivat vastuussa luomuksistaan. Eihän ne tulpat olisi itse pyytäneet että ne saavat olla olemassa ja jos ne kerran olisivat riippuvaisia luojastaan.. sitten ei siis pitäisi tehdä tulppaa jollei tietäisi pystyvänsä kontrolloimaan sellaista. Tai no jaa, ehkä ne tulpat sittenkin olisivat vastuussa itsestään, jos ne olisivat älykkäitä.
entä mitä ne djinnit, servitorit ja ergegoret oikein (muka?) ovat :o ? Ne djinnit kyllä kuulostaa etäisesti tutuilta.. - tulpa
Elyce kirjoitti:
En oikein ole vakuuttunut niistä tulpista, mutta se vastuukysymys on mielenkiintoinen... "tulpat voivat todella käydä itsepäisiksi, mutta ne ovat tietyllä tasolla riippuvaisia luojastaan..." tuo kuulostaa aivan teiniltä, siis että käy itsepäiseksi mutta on kuitenkin riippuvainen vanhemmistaan yhä ainakin vähäsen.
Toisaalta vanhemmat harvemmin poismanaa lapsiaan eikä lapset menehdy vanhempien kuollessa... Eli ei voi täysin rinnastaa lapsiin.
Mielestäni niiden tulppien luojat olisivat vastuussa luomuksistaan. Eihän ne tulpat olisi itse pyytäneet että ne saavat olla olemassa ja jos ne kerran olisivat riippuvaisia luojastaan.. sitten ei siis pitäisi tehdä tulppaa jollei tietäisi pystyvänsä kontrolloimaan sellaista. Tai no jaa, ehkä ne tulpat sittenkin olisivat vastuussa itsestään, jos ne olisivat älykkäitä.
entä mitä ne djinnit, servitorit ja ergegoret oikein (muka?) ovat :o ? Ne djinnit kyllä kuulostaa etäisesti tutuilta..Mutta onko Jumalalla oikeus luoda ihmistä jos Hän ei pystyisi kontrolloimaan luomaansa...?Ellemme sitten ole kaikki jumalia...
"Mielikuvitusolento, jonka toisetkin voivat havaita".
Mitä tahansa voidaan saada suggeroimalla HERKISTYNEESSÄ TILASSA olevalle sivulliselle "näkyväksi".
Esineitä, olentoja.
TV-2 nähdyssä sarjassa Darren Brown teki näitä "temppuja".
Valoefektin käyttö on paljon helpompaa. Ihmiset ja eläimet aistivat "valon" pimeässäkin.
Valolla operoiva henkilö voi tehdä illuusion samalla kertaa vaikka miljoonaiselle yleisölle.
Vaikutus on alitajuinen.
Suuri prosentti näistä ihmisistä kertoisi aistineensa valoa pimeässä tehdyssä kokeessa.
"David copperfeldilaisille" aivan rutiinihommia.- riippuu jonkun verran
Jos Tulpalle on anneettu oma tahto ja kyky erotta oikea väärästä, niin silloin teko on tulpan vastuussa jos tulpa pystyy vastaamaan teoistaan. Mutta jos tulpa pystyisikin nousemaan luojaansa vastaan ja vahingoittamaan muita eikä luoja pystyisi tätä kontrolloimaan niin silloin vastuu olisi luojan. Mutta Jumala-Ihminen kysymyksessä tähän on vaikeampi vastata sillä kuka tietää miten tekonsa joutuu korvaamaan kuoleman jälkeen.
- matkusteleva
Mää en muuta noista tulpista osaa sanoa kun sen etä sellanen on mukava luoda tuonne peräsuolen suuaukon lähettyville kun täydessä bussissa kanssamatkustajien kanssa matkaa taivallat ja alkaa tuo lähetys jo peräsuolen reunamilla tuntua.
Se jos tulpa vai (tulppa?) pettää niin on tietenkin mielekästä laittaa se itse tulpan syyksi. Valistuneet kanssamatkustajat sen kyllä ymmärtää, kun hekin luonnollisesti ovat tulpasta ja sen luonteesta kuulleet (ja sen tietävät). Mutta lämmittääkö se kanssamatkustajien ymmärrys nyt kumminkaan niin paljon kun se itse paska muhii housuissa.
Tulpat on kivoja kavereita jos peilikuva on pelottava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943792
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli473175Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.1002807- 1342457
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572450- 612388
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172377Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212304Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232296- 642080