Naurettavaahan tämä on, mutta ainakin nelisen vuotta on mieltäni vaivannut, että miten luunapin saisi käännettyä englanniksi? Tosi monelta olen asiaa kysellyt, mutta aina vaan saan vastaukseksi "bone button". :P
Päästäkää minut kärsimyksistäni ja valaiskaa minua luunappiongelmassani. Pretty please? With sugar on top?
Luunappi.
7
3930
Vastaukset
- pyydetään...
Se on "fillip".
Ja nyt kysyjä ei tietenkään voi olla mitenkään _varma_ vastauksesta (ei vaikka minä sanoisin, että ”fillip” on oikein — ehkä minä vain jatkan pilaa?), joten ehkä hänen nyt, neljä vuotta mietittyään, täytyy katsoa sanakirjasta.
(Jos kotona oleva sanakirja ei asiaa kerro, niin lähimmän julkisen kirjaston käsikirjaosastosta varmaan löytyy kunnollinen suomi–englanti-sanakirja.)- niuhota!
Yucca kirjoitti:
Ja nyt kysyjä ei tietenkään voi olla mitenkään _varma_ vastauksesta (ei vaikka minä sanoisin, että ”fillip” on oikein — ehkä minä vain jatkan pilaa?), joten ehkä hänen nyt, neljä vuotta mietittyään, täytyy katsoa sanakirjasta.
(Jos kotona oleva sanakirja ei asiaa kerro, niin lähimmän julkisen kirjaston käsikirjaosastosta varmaan löytyy kunnollinen suomi–englanti-sanakirja.)Eihän tämä palsta mikään Kotus ole. Nyt kysyjän on helppo mennä katsomaan e-su -sanakirjasta, onko vastaus oikein. Luunappia ei suppeammasta sanakirjasta välttämättä löydy, mutta fillipillä voi jo tumpelompikin googlata. Höpsö.
- Eh?
niuhota! kirjoitti:
Eihän tämä palsta mikään Kotus ole. Nyt kysyjän on helppo mennä katsomaan e-su -sanakirjasta, onko vastaus oikein. Luunappia ei suppeammasta sanakirjasta välttämättä löydy, mutta fillipillä voi jo tumpelompikin googlata. Höpsö.
Kyllähän hakusana fillip ihan asiallisia tuloksia tuotti Googlessa, joten kai se sitten on oikein. Paljon kiitoksia avuista. :) Nyt voin vaikka kuolla tyytyväisenä. Hehe.
Ja sanottakoon vielä, että tottakai olen kaikki lähipiirin sanakirjat kolunnut läpi. Eipä vain ole luunappia löytynyt. Lisäksi teen harjoittelua kielenkääntötoimistossa, joten olen tietty käyttänyt hyväkseni kaiken maailman MOT-ohjelmia ja muita hardcore-kääntövehkeitä, tuloksetta. Ihme sana. Mutta hei, eipä tuolla enää väliä ole kun vastaus kerran löytyi. Voinkin nyt kehittää itselleni uuden pakkomielteen. :D - Bonefive
by means of foot-filliping:
http://www.geocities.com/farmerjohnnie/flagellation.html?1056283300935 - pakkomielle:
Eh? kirjoitti:
Kyllähän hakusana fillip ihan asiallisia tuloksia tuotti Googlessa, joten kai se sitten on oikein. Paljon kiitoksia avuista. :) Nyt voin vaikka kuolla tyytyväisenä. Hehe.
Ja sanottakoon vielä, että tottakai olen kaikki lähipiirin sanakirjat kolunnut läpi. Eipä vain ole luunappia löytynyt. Lisäksi teen harjoittelua kielenkääntötoimistossa, joten olen tietty käyttänyt hyväkseni kaiken maailman MOT-ohjelmia ja muita hardcore-kääntövehkeitä, tuloksetta. Ihme sana. Mutta hei, eipä tuolla enää väliä ole kun vastaus kerran löytyi. Voinkin nyt kehittää itselleni uuden pakkomielteen. :D"tukkapölly". Tähän minä olen etsiskellyt riehakkaampaa ilmaisua kuin "to shake sbd by the hair", muttei ole tullut vielä vastaan.
- Minäpähän
pakkomielle: kirjoitti:
"tukkapölly". Tähän minä olen etsiskellyt riehakkaampaa ilmaisua kuin "to shake sbd by the hair", muttei ole tullut vielä vastaan.
Olen numineerannut Elämäni Naisen kanssa keväästä 1972 lähtien eli pienen ihmisiän. Saattaapa olla, että emme pääse eroon toisistamme ikinä. Osa hänen etunimeään on Anna.
Kesän 1974 vietimme metsätöissä kolmestaan tuon ihmisen ja hänen pikkuveljensä kanssa. Me miespuoliset huudatimme moottorisahaa kuin mielipuoliset, ja joukkueen naispuolinen jäsen keräili jäljiltämme jääneitä 2-metrisiä kuitupuita ns. kourakasoihin. Olisikohan 600 pinokuutiometriä saatu aikaan yhteisvoimin?
Pöllyanna naisestani silloin tuli kuin itsestään. Liekö muuksi muuttunut vuosikymmenien mittaan?
Pikkuisen pöllyssä taidan olla tässä Pöllyannasta kirjoittaessani, mutta toivottavasti syntilistani sietää vielä tämänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011001
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54918Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61810Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa142751- 65685
- 78541
- 39508
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86507- 40506
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel96488