Monet kyselevät miksi jotkut pakanalliset tavat ovat sallittuja JTssä ja jotkut eivät ?
Olen itse havainnut että todistajat perustavat näkemyksensä raamattuun. Eli sellaiset USKONNOLLISET tavat joihin ei löydy tukea raamatusta ja joilla on pakanallinen tausta hylätään. Tälläisiä ovat uskonnolliset juhlat, miksi niitä pitäisi juhlia jos raamatussa ei ole siihen kehoitusta ja juhlat perustuvat vain siihen että pakanalliselle juhlalle pakanallisine tapoineen on vain vaihdettu kristillinen sisältö.
Esimerkiksi haukotteluun liittyy pakanallinen tausta, pelko että sielu poistuu ruumiista kun avaa suutansa liikaa. Mutta eihän voida noudattaa!! Samoin on kihlasormusten laita, mistä sitten tiedetään että ihminen on varattu jos mitään sormusta ei saa käyttää! Raja on vedettävä siihen mikä on järkevää. Näitä asioita on usein pohdittu Vartiotorni lehdissä otsikolla "tasapainoinen näkemys", joten järkevyyteen pitää pyrkiä.
Eikai kaikkea pakanallisuutta voi hyljätä, onhan meillä ihmisilläkin pakanallinen tausta periaatteessa :)
Pakanalliset tavat
10
614
Vastaukset
- Markku_Meilo
>>Vartiotorni lehdissä otsikolla "tasapainoinen näkemys", joten järkevyyteen pitää pyrkiä.
Esimerkki tasapainosta löytyy pää-äänenkannattajasta:
“BE YE THEREFORE WISE AS SERPENTS”
“I have an elder sister to whom I have always been very attached, and since coming to a knowledge of the truth I have greatly desired my sister to share the same privilege of being a servant of The Theocracy. I wrote a letter to the brethren in the town where she lives, asking them to call and witness to her, but all their efforts were fruitless. At last I decided to make a visit myself. The main stumblingblock appeared to be her superstitious belief in the power of a certain juju in her house. She believed that should she eat any food made from cassaver, including the native food called gari, or listen to any message other than that received from this juju, she would die.
“Understanding the African’s superstitious belief in the power of medicine, I approached the problem in the following manner: I took some ordinary water and put it in a bottle. When I reached the house she told me that she understood I had now joined the ‘Armageddon’ company and that other ‘Armageddon’ people had been calling on her, but she could not agree with them as she had a powerful juju. I then told her that for her good I had obtained some very powerful medicine known as ‘Juju Driver’, and that even since I had been in the house the power of her juju had been broken. I then produced the bottle and told her to drink some and also to rub some on her body, after which she would be able to eat gari without any danger of death, because the juju had already run away.
“At first she was still afraid to eat the gari, but after more encouragement she took some, particularly after she watched me eat some. I made her repeat the same thing the next day and again the third day. By now she was convinced that the power of the juju had really been broken, so she asked how I had managed to get such powerful medicine. I told her to get her Bible, and we started reading some passages together. For three days we studied together, and then I told her about the water in the bottle and how the real ‘Juju Driver’ was the water of truth. She laughed and said that God did indeed move in mysterious ways. By the time I left she was attending the company studies and sharing in the service.”—Nigeria publisher. (w50 May 15 page 160)
Eli käännytystyössä oli tietenkin soveliasta teeskennellä tarjoavansa taikauskoon perustuvaa menetelmää. Joka tuo mieleen kyseisen lehden ilmestymisvuosikymmeneltä oman muiston, jonka mukaan lakritsipiipun syöminen ei ollut soveliasta jehovantodistajalle, samoin oli lakritsisavukkeiden syönti Jehovan tahdon vastaista. Tämä siis noin kaksi vuosikymmentä ennen kuin tupakoinnista tehtii erotusperuste. >>tavat joihin ei löydy tukea raamatusta ja joilla on pakanallinen tausta hylätään. Tälläisiä ovat uskonnolliset juhlat, miksi niitä pitäisi juhlia jos raamatussa ei ole siihen kehoitusta ja juhlat perustuvat vain siihen että pakanalliselle juhlalle pakanallisine tapoineen on vain vaihdettu kristillinen sisältö.
Tämä tuokin jehovantodistajalle elämään varsin juhlattoman sisällön. Ainoa varsinainen 'juhla' on kuoleman juhla, joka on tietenkin jeesuksen kuoleman muistonvietto.
Juhlaksi asti tuosta ei kuitenkaan ole. Ja jos mennään vartiotorniseuran neuvojen mukaan niin jehovantodistajan elämään ei mahdu juuri juhlan juhlaa sen sanan varsinaisessa merkityksessä. Jossa on yleensä jonkinasteinen iloittelukin mukana. Häät tekevät tässä poikkeuksen
Juhlaksi täten määritelläänkin yleensä jehovantodistajan elämässä vartiotorniseuran järjestämät konventit tai muut suuret kokoontumiset.
Tuntemissani jehovantodistajaperheissä juhlia kuitenkin korvataan joskus (eli harvoin) jonkin asteisilla 'omilla juhlilla' tai juhlan viritelmillä, joilla jehovantodistajankin arkeen saatetaan joskus tuoda juhlallista tuntua. Mutta koska tuokin on hyvin todennäköisesti yleistettynä enemmänkin harvinaisuus, niin kokonaisuudessa jehovantodistajan elämä on vartiotorniseuran kyllästämän juhla-vastaisuuden näyttämö, jossa ei viikottaisten 'pakollisten' kokoontumisien tai saarnaamistyön rinnalle jää juurikaan aikaa edes tervemieliseen juhlimiseen perheen kesken.
Tai tähän vartiotorniseura ainakin pyrkii määritellessään kokonaisvaltaisen ohjelman myöskin perheille, arkensa täyttämiseen vartiotorniseuralla.
Oma elämäni jehovantodistajana oli myös 'juhlavapaata aikaa'. Ei sillä, että se sen kummemmin enää kaihertaisi, mutta on tuo enemmän kuin epäilyttävää ettei vartiotorniseuran jäsenistölle ole keksitty juuri minkäänlaisia juhlan hetkiä, jotka olisivat sallittuja ilman minkäänlaisia omantunnon tuskiin vetoamisia.
Paitsi nuo mielenkiintoisuutta tihkuvat useita tunteja päivässä (n. 7-8 h) kestävät konventit, joissa perheellisten aika menee useimmiten jälkikasvunsa hallitsemiseen.
Ei sillä että kukaan sen suuremmin asiasta välttämättä traumatisoituisi, mutta onhan tuo sääli että elämä jehovantodistajana saattaa pyöriä varsin juhlavapaassa ilmapiirissä vuosista toisiin.- Nimetön.
JT sanovat "ompa ihanaa kun ei tarvitse Joulusta stressata" No onhan se, mutta onko loputtomasti?
En minäkään stressaa joulusta. Meidän perheessä on jätetty yhteisellä päätöksellä pari joulua kokonaan välistä. Välillä on mukava juhlia ja on sitten päätetty laittaa "täydellinen joulu".
Pienet juhlat kuten synttärit ym piristävät mieltä. On tosi ikävää, jos kaikista juhlista pitäisi kieltäytyä. Onko todellisuudessa mukavaa että sama arki jatkuu loputtomasti vuodesta toiseen ilman mitään vaihtelua? Mielestäni ei.
On myös aiheellista todistajan kysyä itseltään: Miellytämmekö todella jumalaa sillä että jätämme kaikki juhlat välistä?
Mitä raamattu opettaa kirja antaa vihjeen, että juhlat voi viettää myös muina ajankohtina. Eräässä kuvassa istuu perhe nurmikolla keskellä kesää lahjoja avaamassa.
Ainoa keino juhlimiseen on pitää kemut toisten jehovauskoisten kanssa. Riittääkö siihen sitten aikaa ja energiaa onkin jo kysymys erikseen. Jt usko kun tunnetusti vie paljon aikaa.. Nimetön. kirjoitti:
JT sanovat "ompa ihanaa kun ei tarvitse Joulusta stressata" No onhan se, mutta onko loputtomasti?
En minäkään stressaa joulusta. Meidän perheessä on jätetty yhteisellä päätöksellä pari joulua kokonaan välistä. Välillä on mukava juhlia ja on sitten päätetty laittaa "täydellinen joulu".
Pienet juhlat kuten synttärit ym piristävät mieltä. On tosi ikävää, jos kaikista juhlista pitäisi kieltäytyä. Onko todellisuudessa mukavaa että sama arki jatkuu loputtomasti vuodesta toiseen ilman mitään vaihtelua? Mielestäni ei.
On myös aiheellista todistajan kysyä itseltään: Miellytämmekö todella jumalaa sillä että jätämme kaikki juhlat välistä?
Mitä raamattu opettaa kirja antaa vihjeen, että juhlat voi viettää myös muina ajankohtina. Eräässä kuvassa istuu perhe nurmikolla keskellä kesää lahjoja avaamassa.
Ainoa keino juhlimiseen on pitää kemut toisten jehovauskoisten kanssa. Riittääkö siihen sitten aikaa ja energiaa onkin jo kysymys erikseen. Jt usko kun tunnetusti vie paljon aikaa..>>Eräässä kuvassa istuu perhe nurmikolla keskellä kesää lahjoja avaamassa.
Idea taitaakin olla erottautua uskonnollisesta massasta hinnalla millä hyvänsä. Aivan samoin kuin on saatava järjestöön yhtenäisyyskin hinnalla millä hyvänsä.- Nimetön.
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Eräässä kuvassa istuu perhe nurmikolla keskellä kesää lahjoja avaamassa.
Idea taitaakin olla erottautua uskonnollisesta massasta hinnalla millä hyvänsä. Aivan samoin kuin on saatava järjestöön yhtenäisyyskin hinnalla millä hyvänsä.Minusta suhtautuminen ristiin menee liian pitkälle. Ei tarvitse valehdella, ettei Jeesusta naulittu ristiin, jos tutkimukset sen todistavat. Jeesushan ei voinut itse valita kuolintapaansa, joten tämän suhteen ei ole tarvetta eroittautua muista. Pitäisi riittää, että ristin käyttö tuomitaan koristeena tai symbolina, ilman muuta valehtelua. Siinä olisi eroittautumista tarpeeksi, joka vielä voitaisiin jotenkutenkin perustella.
Nimetön. kirjoitti:
Minusta suhtautuminen ristiin menee liian pitkälle. Ei tarvitse valehdella, ettei Jeesusta naulittu ristiin, jos tutkimukset sen todistavat. Jeesushan ei voinut itse valita kuolintapaansa, joten tämän suhteen ei ole tarvetta eroittautua muista. Pitäisi riittää, että ristin käyttö tuomitaan koristeena tai symbolina, ilman muuta valehtelua. Siinä olisi eroittautumista tarpeeksi, joka vielä voitaisiin jotenkutenkin perustella.
>>Minusta suhtautuminen ristiin menee liian pitkälle.
Sitä kun tarpeeksi monta vuosikymmentä väittää jotain asiaa, niin on varsin ongelmallista muuttaa tuota väittämää menettämättä kasvojaan. Maine ja ulkoinen olemus on tärkeää vartiotorniseurassa niin sille itselleen, kuin sitten sen jäsenille. Joku voisi puhua varsin pitkälle viedystä ulkokultauksesta.
- Emeritus-Corrector
Todellisuudessa jehovat hyväksyvät pakanallisia tapoja valikoidusti, kuten sormusten käytön mikä on valkoista magiaa.
Niinkuin esimerkiksi jehovien konventit?
Kuten esimerkikisi mikä? Jeesuksen syntymän muistojuhla ei ainakaan kelpaa esimerkikisi. Jos näin väität niin samoilla perusteilla voidaan sanoa jehovienkin viettävän todellisuudessa juhannusta, koska he pitävät pakanallisia konvennttejaan SAMAAN AIKAAN juhannuksen kanssa.
-Corrector-- Väännän rautalangasta.
jehovienkin viettävän todellisuudessa juhannusta, koska he pitävät pakanallisia konvennttejaan SAMAAN AIKAAN juhannuksen kanssa.
Samaan aikaan pitävät, mutta eihän konventeilla ole Juhannustapojen/taikojen kanssa mitään tekemistä. Se on vaan samaan aikaan tapahtuva asia, ei muuta. Lisäksi konventti ja juhannus on kaksi eri juhlaa.
Miten on joulu? Panoiden joululla ja kristittyjen joululla on runsaasti yhteistä kuten samanlaiset tavat: lahjat, kuuset ym
Voidaanko sanoa että JT konventeilla on pakanallinen tausta, kuten joululla?
Eivätkö jehovat perustele konventteja muutamilla raamatun kohdalla. Jehovat kokoontuvat konventteihin 3 (?) kertaa koska siihen on jokin raamatullinen syy. Nim Lähimmäinen laittoi aiheesta joskus raamatunkohtia. - teetee_
Väännän rautalangasta. kirjoitti:
jehovienkin viettävän todellisuudessa juhannusta, koska he pitävät pakanallisia konvennttejaan SAMAAN AIKAAN juhannuksen kanssa.
Samaan aikaan pitävät, mutta eihän konventeilla ole Juhannustapojen/taikojen kanssa mitään tekemistä. Se on vaan samaan aikaan tapahtuva asia, ei muuta. Lisäksi konventti ja juhannus on kaksi eri juhlaa.
Miten on joulu? Panoiden joululla ja kristittyjen joululla on runsaasti yhteistä kuten samanlaiset tavat: lahjat, kuuset ym
Voidaanko sanoa että JT konventeilla on pakanallinen tausta, kuten joululla?
Eivätkö jehovat perustele konventteja muutamilla raamatun kohdalla. Jehovat kokoontuvat konventteihin 3 (?) kertaa koska siihen on jokin raamatullinen syy. Nim Lähimmäinen laittoi aiheesta joskus raamatunkohtia.viettää kesän valoisin aika ikkunattomassa jäähallissa.
tavoista inhoittavin:
Kuka pannut alkuun huulien punaamisen?
Se on tuiki pakanallinen tapa ja en edes viitsi mainita miksi alkujaan naiset alkoi huuliaan punata!
Se jos mikään olis syytä laittaa Jt-listaan:pakanalliset tavat,mutta ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235843- 601987
- 271439
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2331233- 741125
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531087Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️671082Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1431046- 511042
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58985