Voiko uskistua?

Väinö A

Jos henkilö ei usko satuihin eikä höpötyksiin niin onko henkilön uskistuminen mitenkää mahdollista?

7

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahdollista.

      Lähes jokainen uskova on ollut aikaisemmin ateisti ja moni on ollut ehdoton ateisti.

    • koska esim. kristinuskossa on kyse suhteesta elävään Jumalaan. Ilman Jumalan kutsua yhteyteen hänen kanssaan, uskominen on mahdotonta.

      • Nasse.

        "koska esim. kristinuskossa on kyse suhteesta elävään Jumalaan. Ilman Jumalan kutsua yhteyteen hänen kanssaan, uskominen on mahdotonta."

        Kuten esimerkilläsi osoitat, näin krisselismissä. Annat siis ymmärtää että muissa uskonnoissa olisi vastaava tilanne ja näin esität että Jumalia olisi useita.


      • Nasse. kirjoitti:

        "koska esim. kristinuskossa on kyse suhteesta elävään Jumalaan. Ilman Jumalan kutsua yhteyteen hänen kanssaan, uskominen on mahdotonta."

        Kuten esimerkilläsi osoitat, näin krisselismissä. Annat siis ymmärtää että muissa uskonnoissa olisi vastaava tilanne ja näin esität että Jumalia olisi useita.

        ei ole henkilökohtaista kokemusta muista uskonnoista, niin pitäydyn kristinuskossa ja kirjoitan siitä, miten me uskomme.


    • Rehellinen

      Jumala on satua ja höpötystä ja ilman satuihin ja höpötyksiin uskomalla ei voi tulla uskikseksi.

    • Trubaduuri

      On se mahdollista, sillä ei kukaan oikein uskova ihminen usko satuihin eikä joihinkin höpötyksiin. Pitäisihän sinun tuo jo nyt tietää, koska sinunkin höpötykset ovat todella vain pelkkää höpötystä. Muistisi siis vain ei vaan toimi enää niin kuin pitäisi.

    • Maalaisjärki...

      Todisteena on miljoonat uskovaiset. Kyllä heistä varmasti löytyy aika monta ihan normaalin oloista itse "uskonsa löytänyttä" ihmistä. Uskohan on vain ihmisen pääkopassa oleva tunne. Mielenkiintoisempaa olisikin pohtia miksi tuo tunne on niin voimakas monilla ihmisillä? Asiaa on paljon tukittukin. Se lienee selvä, että ihmisen evoluution kannalta tuosta ominaisuudesta on ollut hyötyä. Yksi selitys onkin uskonnolliseen kokemukseen liittyvä yhteisöllisyys. Kimpassa on pärjätty paremmin. Ominaisuus on nykyihmisellä todennäköisesti katoava, koska uskonnolla ei ole enää juurikaan sosiaalista merkitystä.

      Tämä on kyllä väärä palsta asiasta keskusteluun, koska uskovainen harvoin pystyy avoimeen ajatteluun. He ovat uskonsa vankeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe