Takuuasiat

ongelmana

Olen ajellut 3-4 kk tuliteräuudella asuntoautolla. Autossa on muutama takuukorjattava asia, mutta jotensakin tuntuu, ettei myyjä ole kovinkaan kiinnostunut asiasta, varsinkin kun rahat autosta on maksettu. On vaikea tavoittaa puhelimella, sähköpostiin ei vastata ja messuillakin vähän pakoillaan. Onko muilla kokemuksia takuuasioista?

13

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täällä

      Ongelmat, paremminkin vastuu siirretään aina eteenpäin. Myyjä ei sitä kanna. Maahantuojan merkkikorjaamokin hyvin nyrpeä. Pitäs mustalista laittaa näistä VASTUUttomista myyjistä.
      Onko sulla ongelma asunto-osa vai auto.

      • ongelmana

        asunto-osa ongelmana. Auto-osassa kaikki kunnossa. Sitten senkin puolen tietää, jos takuuasioita ilmenee.


      • liikkeestä?
        ongelmana kirjoitti:

        asunto-osa ongelmana. Auto-osassa kaikki kunnossa. Sitten senkin puolen tietää, jos takuuasioita ilmenee.

        ???


    • Oman kokemukseni perusteella voisin melkein kertoa saman tarinan, kun myyjä oli rahat saanut unohti hän aktiivisesti kaiken mitä oli sovittu ja mistä oli puhuttu. Ei kuulunut ennen kokemusvalikoimaan vaan nyt kuuluu, valitettavasti. Ennen pidin sovittua asiaa sovittuna myös maksun jälkeen eikä kaikkea tarvinnut kirjoittaa kolmena kappaleena, yksi mulle, yksi myyjälle ja yksi käräjäoikeuden arkistoon.

      En tiedä mistä ostit mutta alalla on monia yhden/kahden miehen yrityksiä joiden aika kulunee uusien asiakkaiden metsästykseen. Jos miehet vielä ovat jo keski-ikäisiä saattavat uudet mediat olla hieman outoja ja tuntemattomia ja sähköpostiin vastaaminen varsin pelottavaa.

      Jos automerkillä on agentti tai suurempi maahantuoja niin ota yhteyttä. Jos ei sekään onnistu laita emailia valmistajalle. Uskoisin niiden jotain vastaavan edes niin kuin minullekin, että ota yhteys maahantuojaan, se hoitaa asiat Suomessa. Lienevät myös keskustelleet koska asia hieman helpotti.

    • väärästä liikkeestä

      Minä ostin uusi Rapido Espoosta ja kyllä on toiminut sekä myynti huolto ja takuuasiat.

      • Moni on kokemuksesta huomannut saman asian. Jos kaikki menee vahingossa hyvin, mikä nykyään näyttää epätodennäköiseltä, ei edes huomaa sitä väärää liikettä.

        Kun vaihdat seuraavan kerran ovat henkilöt ehkä vaihtuneet ja väärä liike onkin oikea. Siinä sitä on kuluttajakaravaanari pulassa niiden väärien ja oikeiden kanssa. Eikö meidän pitäisi joukolla vaatia, että vääriä liikkeitä ei edes olisi?


      • oikein...
        karva.naamari kirjoitti:

        Moni on kokemuksesta huomannut saman asian. Jos kaikki menee vahingossa hyvin, mikä nykyään näyttää epätodennäköiseltä, ei edes huomaa sitä väärää liikettä.

        Kun vaihdat seuraavan kerran ovat henkilöt ehkä vaihtuneet ja väärä liike onkin oikea. Siinä sitä on kuluttajakaravaanari pulassa niiden väärien ja oikeiden kanssa. Eikö meidän pitäisi joukolla vaatia, että vääriä liikkeitä ei edes olisi?

        Pitää laatia "musta lista" liikkeistä, jotka eivät täytä vähimmäisvaatimuksia. Ei siksi että aiheutettaisiin harmia heille, vaan se ettei riihikuivalla maksaville a s i a k k a i l l e kerry harmia. Miksei voi olla myös lista hyvin asiansahoitavista liikkeistä samassa yhteydessä?
        Mikä sitä pörssejä ylläpitää, on toinen juttu??? Ehdotuksia?


      • maksava
        oikein... kirjoitti:

        Pitää laatia "musta lista" liikkeistä, jotka eivät täytä vähimmäisvaatimuksia. Ei siksi että aiheutettaisiin harmia heille, vaan se ettei riihikuivalla maksaville a s i a k k a i l l e kerry harmia. Miksei voi olla myös lista hyvin asiansahoitavista liikkeistä samassa yhteydessä?
        Mikä sitä pörssejä ylläpitää, on toinen juttu??? Ehdotuksia?

        a s i a k a s ei liikkeille ole yhtään sen tärkeämpi kuin nykyttämällä maksavakaan!


      • puskavaanari
        maksava kirjoitti:

        a s i a k a s ei liikkeille ole yhtään sen tärkeämpi kuin nykyttämällä maksavakaan!

        Olet sikäli oikeassa, ettei se liike sitä rahaa nykyttämällä saa vaan myy sen saatavan jollekin luottoyhtiölle ja korot maksaa ostaja. Sikäli kaikki asiakkaat ovat saman arvoisia.

        Nythän ovat kyseessä takuuasiat, niiden hoitoon ei maksutavan pitäisi vaikuttaa. Vika on, olkoon kaikki erät maksettu tai vaan ensimmäinen, korjattava.

        Saakohan nykyään riihikuivaa muualta kuin museotiloilta, tiedä häntä?


    • hemmo.kuuba

      Alalla on mennyt monta vuotta hyvin ja sinne on ilmestynyt kaiken sortista yrittäjää. Homma pelittää mukavasti vaikka asioita hoidettaisiin ala-arvoisesti. Yksi kauppa on aina helppo tehdä, asiakkaan säilyttäminen vaatii osaamista ja palvelua.

      Paras neuvo on se mikä tuossa jo annettiinkin, jos homma ei paikallisesti toimi niin etene Suomen agentin kautta tehtaalle asti. Jos tulee kiistaa niin vaadi vastaukset kirjallisena tai sähköpostiin. Älä sorru asiattomuuksiin itse, mutta ole tiukka ja jämäkkä. Älä anna asian venyä kuukausia, mitä kauemmaksi se siirtyy sen hankalampi sitä on saada hoidettua.

      Toivottavasti homma hoituu!

    • Alfred-Brandy

      Ainakin JP-Caravan Oulussa on hoitanut esimerkillisesti ne muutamat "nippeliasiat", joita olen joutunut Peffletissäni takuuseen korjauttamaan. On myös korjattu sellainenkin "vika", jota en olisi itse kehdannut edes takuun piikkiin tarjota.

      Todella esimerkillistä toimintaa tuossa liikkeessä!

      • mielestäni

        kun negatiivisia asioita käsitellään, ollaan hiljaa, ei kerrota liikkeiden nimiä. ei kerrota miksi ongelmia. Positiivisissa asioissa heti hehkutellaan.
        Onkos se näin, että kun kauppias on mulkku, eikä välitä kuin rahasta. Pitää suomalainen turpansa kiinni ja nielee kiukun?
        Kuitenkin moni sanoo, että ongelmia on ja kauppias ei niitä hoida.


    • ehkä vielä joskus

      yks reissu tehtiin ja meni jarrut...liikkeessä ei ehitty heti korjaan pari viikkoa odoteltiin sitten petti hermot ja vietiin auto sinne. Monen vaiherikkaan tapahtuman jälkeen saimme auton taas käyttöön kesäkuun viimenen. Ajettiin kolme kilsaa ja auto sano työsopimuksen irti lopullisesti....myyjä purki kirjallisesti kaupan eikä maksanutkaan rahoja takas....että silleesti...odotellaan vaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4182
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2285
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2136
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1952
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      394
      1744
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1337
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe