Takuuasiat

ongelmana

Olen ajellut 3-4 kk tuliteräuudella asuntoautolla. Autossa on muutama takuukorjattava asia, mutta jotensakin tuntuu, ettei myyjä ole kovinkaan kiinnostunut asiasta, varsinkin kun rahat autosta on maksettu. On vaikea tavoittaa puhelimella, sähköpostiin ei vastata ja messuillakin vähän pakoillaan. Onko muilla kokemuksia takuuasioista?

13

1236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täällä

      Ongelmat, paremminkin vastuu siirretään aina eteenpäin. Myyjä ei sitä kanna. Maahantuojan merkkikorjaamokin hyvin nyrpeä. Pitäs mustalista laittaa näistä VASTUUttomista myyjistä.
      Onko sulla ongelma asunto-osa vai auto.

      • ongelmana

        asunto-osa ongelmana. Auto-osassa kaikki kunnossa. Sitten senkin puolen tietää, jos takuuasioita ilmenee.


      • liikkeestä?
        ongelmana kirjoitti:

        asunto-osa ongelmana. Auto-osassa kaikki kunnossa. Sitten senkin puolen tietää, jos takuuasioita ilmenee.

        ???


    • Oman kokemukseni perusteella voisin melkein kertoa saman tarinan, kun myyjä oli rahat saanut unohti hän aktiivisesti kaiken mitä oli sovittu ja mistä oli puhuttu. Ei kuulunut ennen kokemusvalikoimaan vaan nyt kuuluu, valitettavasti. Ennen pidin sovittua asiaa sovittuna myös maksun jälkeen eikä kaikkea tarvinnut kirjoittaa kolmena kappaleena, yksi mulle, yksi myyjälle ja yksi käräjäoikeuden arkistoon.

      En tiedä mistä ostit mutta alalla on monia yhden/kahden miehen yrityksiä joiden aika kulunee uusien asiakkaiden metsästykseen. Jos miehet vielä ovat jo keski-ikäisiä saattavat uudet mediat olla hieman outoja ja tuntemattomia ja sähköpostiin vastaaminen varsin pelottavaa.

      Jos automerkillä on agentti tai suurempi maahantuoja niin ota yhteyttä. Jos ei sekään onnistu laita emailia valmistajalle. Uskoisin niiden jotain vastaavan edes niin kuin minullekin, että ota yhteys maahantuojaan, se hoitaa asiat Suomessa. Lienevät myös keskustelleet koska asia hieman helpotti.

    • väärästä liikkeestä

      Minä ostin uusi Rapido Espoosta ja kyllä on toiminut sekä myynti huolto ja takuuasiat.

      • Moni on kokemuksesta huomannut saman asian. Jos kaikki menee vahingossa hyvin, mikä nykyään näyttää epätodennäköiseltä, ei edes huomaa sitä väärää liikettä.

        Kun vaihdat seuraavan kerran ovat henkilöt ehkä vaihtuneet ja väärä liike onkin oikea. Siinä sitä on kuluttajakaravaanari pulassa niiden väärien ja oikeiden kanssa. Eikö meidän pitäisi joukolla vaatia, että vääriä liikkeitä ei edes olisi?


      • oikein...
        karva.naamari kirjoitti:

        Moni on kokemuksesta huomannut saman asian. Jos kaikki menee vahingossa hyvin, mikä nykyään näyttää epätodennäköiseltä, ei edes huomaa sitä väärää liikettä.

        Kun vaihdat seuraavan kerran ovat henkilöt ehkä vaihtuneet ja väärä liike onkin oikea. Siinä sitä on kuluttajakaravaanari pulassa niiden väärien ja oikeiden kanssa. Eikö meidän pitäisi joukolla vaatia, että vääriä liikkeitä ei edes olisi?

        Pitää laatia "musta lista" liikkeistä, jotka eivät täytä vähimmäisvaatimuksia. Ei siksi että aiheutettaisiin harmia heille, vaan se ettei riihikuivalla maksaville a s i a k k a i l l e kerry harmia. Miksei voi olla myös lista hyvin asiansahoitavista liikkeistä samassa yhteydessä?
        Mikä sitä pörssejä ylläpitää, on toinen juttu??? Ehdotuksia?


      • maksava
        oikein... kirjoitti:

        Pitää laatia "musta lista" liikkeistä, jotka eivät täytä vähimmäisvaatimuksia. Ei siksi että aiheutettaisiin harmia heille, vaan se ettei riihikuivalla maksaville a s i a k k a i l l e kerry harmia. Miksei voi olla myös lista hyvin asiansahoitavista liikkeistä samassa yhteydessä?
        Mikä sitä pörssejä ylläpitää, on toinen juttu??? Ehdotuksia?

        a s i a k a s ei liikkeille ole yhtään sen tärkeämpi kuin nykyttämällä maksavakaan!


      • puskavaanari
        maksava kirjoitti:

        a s i a k a s ei liikkeille ole yhtään sen tärkeämpi kuin nykyttämällä maksavakaan!

        Olet sikäli oikeassa, ettei se liike sitä rahaa nykyttämällä saa vaan myy sen saatavan jollekin luottoyhtiölle ja korot maksaa ostaja. Sikäli kaikki asiakkaat ovat saman arvoisia.

        Nythän ovat kyseessä takuuasiat, niiden hoitoon ei maksutavan pitäisi vaikuttaa. Vika on, olkoon kaikki erät maksettu tai vaan ensimmäinen, korjattava.

        Saakohan nykyään riihikuivaa muualta kuin museotiloilta, tiedä häntä?


    • hemmo.kuuba

      Alalla on mennyt monta vuotta hyvin ja sinne on ilmestynyt kaiken sortista yrittäjää. Homma pelittää mukavasti vaikka asioita hoidettaisiin ala-arvoisesti. Yksi kauppa on aina helppo tehdä, asiakkaan säilyttäminen vaatii osaamista ja palvelua.

      Paras neuvo on se mikä tuossa jo annettiinkin, jos homma ei paikallisesti toimi niin etene Suomen agentin kautta tehtaalle asti. Jos tulee kiistaa niin vaadi vastaukset kirjallisena tai sähköpostiin. Älä sorru asiattomuuksiin itse, mutta ole tiukka ja jämäkkä. Älä anna asian venyä kuukausia, mitä kauemmaksi se siirtyy sen hankalampi sitä on saada hoidettua.

      Toivottavasti homma hoituu!

    • Alfred-Brandy

      Ainakin JP-Caravan Oulussa on hoitanut esimerkillisesti ne muutamat "nippeliasiat", joita olen joutunut Peffletissäni takuuseen korjauttamaan. On myös korjattu sellainenkin "vika", jota en olisi itse kehdannut edes takuun piikkiin tarjota.

      Todella esimerkillistä toimintaa tuossa liikkeessä!

      • mielestäni

        kun negatiivisia asioita käsitellään, ollaan hiljaa, ei kerrota liikkeiden nimiä. ei kerrota miksi ongelmia. Positiivisissa asioissa heti hehkutellaan.
        Onkos se näin, että kun kauppias on mulkku, eikä välitä kuin rahasta. Pitää suomalainen turpansa kiinni ja nielee kiukun?
        Kuitenkin moni sanoo, että ongelmia on ja kauppias ei niitä hoida.


    • ehkä vielä joskus

      yks reissu tehtiin ja meni jarrut...liikkeessä ei ehitty heti korjaan pari viikkoa odoteltiin sitten petti hermot ja vietiin auto sinne. Monen vaiherikkaan tapahtuman jälkeen saimme auton taas käyttöön kesäkuun viimenen. Ajettiin kolme kilsaa ja auto sano työsopimuksen irti lopullisesti....myyjä purki kirjallisesti kaupan eikä maksanutkaan rahoja takas....että silleesti...odotellaan vaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      208
      5175
    2. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      4880
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      202
      2769
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      135
      2358
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      65
      1992
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      112
      1871
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      67
      1804
    8. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      208
      1694
    9. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      184
      1323
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      1042
    Aihe