Heipä hei!
Minua on askarruttanut jo vuoden eräs ongelma suomen kielen käytön suhteen.
Ongelma alkoi, kun katsoin Inno-sisustusohjelmaa neloselta. Sen juontaja puhui omituisesti, kuin ulkomaalainen toisinaan tiettyjen sanojen suhteen. Hän ei painota laisinkaan tiettyjen sanojen päitä ennen seuraavan sanomista. Pirun hankala sitä on tässä kuvailla, kun en tiedä oikeita termejäkään kieliopista, mutta annan pari esimerkkiä:
1. käytä peilejä
2. peruuta pidempään
Koettakaapa sanoa nuo sanat painottamatta ensimmäisien sanojen loppuja, kuin sanoisit vain pötköön molemmat sanat. Siinä ongelmani.
Tänään Puskuri-auto-ohjelmassa ajo-opettajalla oli sama "puhevika". Mistä päin Suomea tämä on peräisin? Pliiiis, kertokaa tai tulen hulluksi! :-D
Missä päin ei painoteta?
11
3248
Vastaukset
- U.t.e.l.i.a.s.
...tuli vähän innoissaan kirjoitettua, enkä oikolukenut kysymystäni. Koettakaa kestää.
- Herra huu
Arvelen mistä on kyse. Tämän ilmiön nimi on esim. loppukahdennus tai jäännöslopuke.
http://www.helsinki.fi/puhetieteet/projektit/Finnish_Phonetics/jaannoslopuke.htm
En osaa sanoa, keille se on ominaista. Olen itse yhdistänyt sen helsinkiläisten puheeseen, noin yleisesti, mutta kun täällä pohjoisessa asun, minulla on vähän oman korvan kokemusta televisiota lukuunottamatta. En siis voi sanoa tietäväni.- Amp
Minä en ole koskaan kuullut kyseistä ilmiötä helsinkiläisten puheessa. Porin seudulla tuo ääntämistapa on ainoa käytössä oleva. Esimerkiksi Neumannin tunnisti aikoinaan porilaiseksi laulusta "Sinä ja minä liikennevaloissa". Lisäksi olen kuullut, että sama ilmiö esiintyy myös Kotkan seudun murteessa.
Karjalan evakkojen olen kuuullut myös näin puhuvan, samoin suomenruotsalaisten, muistanette
Marko Bjuströmin "tervetuloa" tv:ssä.
- mutta, mutta..
muistan oppikoulun oppikirjassa 70-luvulla olleen maininta,
tällaisissa tilanteissa kuuluu "haamukirjain" ekan sanan lopussa, esimerkiksi
"Painu(p) pois!"
"Tule(t) tänne!"
"Minne(m) menet?"
Joissain murteissa haamukirjain ehkä jää pois,
mutta ainain ymenlaaksossa haamukirjain kuuluu!!- Ja, sekä, sekä-että, -kä
Yes! Meillä oli varmaan sama kirja kansakoulussa 60-luvulla. Siinä kerrottiin, että se mikä aloittajan mukaan siis puuttui hänen esimerkeistään, on aspiraatio eli loppuhenkonen.
- Ja, sekä, sekä-että, -kä
Itse alkuperäinen kysymys jäi repostelematta. Laajahkon murrekirjon läpikäyneenä sanoisin, että noin puhuu omaa murrettansa häpeilevä ihminen, joka yrittää olla "paavillisempi kuin paavi itse", tai sitten oikeakielisyysjeesustelua kritisoiva kielen taitaja.
- Grrrrrrrrrrrrr
Käytät vähän väärää sanaa: ei edellisen sanan loppua _painoteta_, vaan puheessa kuuluu seuraavan sanan tai sananosan alkukonsonantti. Yllähän tuota on selitetty linkillä.
Käsitykseni mukaan ilmiö kuuluu kaikkiin suomen murteisiin (myös Helsingin seudun, vaikka joku yllä oli toista mieltä; olen stadilainen, joten turha inttää).- kylläpähän
länsisuomalainen tapa. Jopa varsinaissuomalainen. Ettei peräti turkulainen...
- AlliTilli
Moikka,
kyseinen murteen erityispiirre eli loppukahdennuksen puuttuminen esiintyy kymenlaakson murteissa, Innon entinen juontaja Marko on kotoisin Kotkasta.
Meillä Kymissä syödään siis hernekeittoa, eikä hernekkeittoa.- AMP
Myös Porin seudulla syödään hernekeittoa, ei hernekkeitoa, nin kuin suomen yleiskielessä.
Ja kuten joku aiemmin mainitsi porilainen Neuman lauloi: sinä ja minä liikennevaloissa. Yleiskielinen suomalainen ääntäisi tuon liikennevvaloissa. Siis Porin seudulla, Kotkan seudulla ja luovutetussa Karjalassa
puhutaan ilman konsonantin kahdennusta tai loppuhenkosta, millä nimellä sitten olemmekin sen koulusssa oppineet.
- J.K.
Vai niin .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla722984Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "632579SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1082303Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.871426Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341266Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o189962Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html96952Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83893Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html148826Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52746