Vahvat muistot säilyvät

geeneissä !

Evolutsit väittävät tietävänsä geeneistä jo kaiken. Ovathan he suuressa viisaudessaan julistaneet 90 % geeneistämme roskaksi ja evon jätteiksi. Voi tuota typeryyttä.

Minä tiedän, että voimakkaat kokemukset säilyvät geeneissämme sukupolvelta toiselle ja siitä muodostuu kollektiivinen muisti. Se on myös luonteemme perusta. Ei luonne periydy sellaisenaan vaan muistikuvat periytyvät ja siten edellisten sukupolvien kokemukset muokkaavat ajatteluamme jo lapsesta alkaen. Se on juuri se ns. piilotajunta, josta psykologitkin puhuvat. Juuri se ns. roskageenistö on muistikuvien välittäjä.

Itselläni on muistikuvien periytymisestä omakohtainen kokemus mutta kerron sen vähän myöhemmin ettei tästä tule liian pitkää. Evot poloiset kun eivät yleensä jaksa lukea ja käsittää 10 riviä pitempää tekstiä.

7

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -hän tarkennusta

      Evo ei mitenkään kykene tätä ilmiötä selittään. Evon tarinathan keskittyvät vain ruumillisten ominaisuuksien selittelyyn. Henkisistä periytymisistä se oppi, jos sitä edes opiksi voi sanoa, ei sano mitään eikä luonteensa vuoksi voikaan sanoa.

    • kaikenmoisia perättömiä väitteitä sitä jaksetaan esittää.. Joku lienee väittänyt että genetiikassa ei tapahtuisi enää uusia löytöjä? Sellaista ei väitä kuin pinttynein kreatonisti jolla on silmät kiinni, sormet korvissa ja huutaa PLÄÄPLÄÄPLÄÄPLÄÄPLÄÄPLÄÄ

      Muistot eivät periydy. Lahjakkuus tietyllä osa-alueella periytyy. Ilman soveliaita geenejä ei tule muusikkoa. Kuka tahansa oppii nuoteista soittamana, se ei vaadi musikaalisuutta site yhtää, pelkkää ulkoa opettelua, eriasia jos osaa soittaa korvakuulolta. Kuulee kipaleen ja muutaman minuutin treenaamisen jälkeen osaa soittaa kappaleen intron, esimerkiksi.

      Virheellinen vaikutelma muistikuvien periytyvyydestä johtuu kasvuiässä saaduista vaikutelmista, kasvatuksesta. Minkä on se prosessi millä jokin tapahtuman aiheuttamat muistot periytyvät? Sodasta periytyy "muistoja" mutta uraaniammusten "muistoja" et varmaankaa tarkoita? Sinun hek.koht. jonkinlainen peritytvä muisto on taas valtavan todistusvoimainen.. Onko kyseessä muisto siitä että jokin esivanhempasi on saanut yhteyden rajan tuolle puolen...?

    • huu-haata

      ...lääketiede on kehittänyt neuroleptit. Suosittelen ketjun aloittajaa ottamaan annoksensa, tai jos reseptiä ei vielä ole, hakemaan sellaisen lähimmältä mielenterveystoimistolta.

      • evo joutunut

        kauhun valtaan kun teoria alkaa pettää alla. Ota itte jotain vahvaa rauhottavaa ja koeta vaan kestää. On muutakin kuin vain se minkä te evot hyväksytte. Todellisuus kun ei kysy teiltä lupaa olemassaoloonsa.


    • juutas.

      Heti jo ensimmäisessä lauseessasi mennään pahasti metsään:

      "Evolutsit väittävät tietävänsä geeneistä jo kaiken."

      Tieteessä ei koskaan väitetä tiedettävän kaikesta kaikkea. Jos tiedettäisi, voisi tutkimustyön lopettaa. Lopullisten totuuksien tietäminen kuuluu uskontoihin.

      • luulette koska

        olette jo julistaneet 90 % geeneistä roskaksi. Mistä te sen tiedätte jos ette usko jo tietävänne kaikkea, ainakin noin käytännössä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1094
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      619
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      567
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      95
      552
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      49
      510
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe