Maailmassa on vielä lukematon määrä orjia, orjuuden vastainen järjestö ilmoittaa, että maailmassa on vielä 27-miljoonaa orjaa Anti-Slavery International-järjestön mukaan.
Minä väitän, että Suomessa on tuhansia orjia, jotka joutuvat tekemään pakkotyötä Vartiotorniseuralle, koska heitä kiristetään jäämään järjestöön.
Kiristys toimiin sukulais, omais ja ystävyyssuhteiden katkaisulla. Käytännössä orjuus toteutuu näin, "orja" pakotetaan kenttäpalvelukseen, koska "orjalta" vaaditaan ilmaistyötä joka kuukausi. Jos aikoo välttää aktiivisen toimimisen "orjana" niin silloin on valedeltava raporttiin ja mielestäni tämä pakoittu valehtelemaan, on yhtä orjuuttavaa.
Jos aikoo vapautua orjuudestaan, niin isäntä eli Vartiotorniseura rankaisee "orjaa" eristämällä "orjan" sukulaisista/ystävistä ja yrittää pakoittaa vapauteen pyrkivän takaisin orjuuteen.
Minusta on aivan järkyttävää, etä vuoden 2008 Suomessa on ihmisiä kiristyksen vuoksi orjan asemassa. Heitä kiristetään sanktioilla tekemään ilmaistyötä isännälleen Vartiotorniseuralle.
Eikö tuohon epäkohtaan pitäisi puuttua lallisin keinon, jottei VT-seura pystyisi hyödyntää ihmisten asemaa "orjana"
Entinen
Orja.
1
178
Vastaukset
Jos Vartiotorniseura rakentaa seurakuntalaisten lahjoitusten avulla uuden salin ja muutaman vuoden päästä myy sen kaupallisiin tarkoituksiin?
Jäävätkö uskolliset orjat nuolemaan näppejään??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli275304Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123865Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403197IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512800Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861308Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2841303- 601183
- 791139
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3961112Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2131086