Ateistit ovat onnekkaassa osassa: he voivat tunnontuskitta lukea kirjoja, joiden henkilöt tekevät syntiä.
Minä sen sijaan olen menneisyyteni vanki. Lapsuudenkodissani sallittua lukemistoa olivat ainoastaan Raamattu ja muut valikoidut kristilliset tekstit. Tekisi niin mieli avata jokin dekkari, Harjunpäät ovat kuulemma hyviä.
Saatanan kirjat
8
381
Vastaukset
- e.k.v_
Suosittelen Douglas Adamsin viisiosaista "trilogiaa" Linnunrata. Mainiota vastapainoa raamatulle, ilman että raamattua mitenkään pilkataan.
Muutenkin hemmetin hauskaa tekstiä. - Tarkastaja X
Puhelinluettelo on hyvä. Paljon tapahtumia ja henkilöitä.
- taitava lingvisti
Shere Hite:
Raportti naisen seksuaalisuudesta
Mikä pommi. Elämä muuttuu. - Bubastis.tm
Enid Blytonin viisikkosarjaa, sen ovat melkein kaikki muut lukeneet. Ei sanaakaan uskonnosta ja koko ajan syödään.
Tämä viisikkosarja auttaa sinua sopeutumaan 2000-luvulle.
Sen jälkeen lue ponikirjoja. - Kössönöm
Henning Mankellia, tai Karin Fossumia. Åke Edwardsson on myös hyvä.
- Fred Hoylen
kirjaa "Musta pilvi".
Aika helppo sci-fi, jonka luin viimeksi aivan hirveässä krapulassa. Jos se minulta onnistui siinä kunnossa, niin luulisin, että pääset sinäkin ainakin sivulle 50 ilman suurempia probleemeita:D Ei pidä uskoa kaikkea "ihmissääntöjä ja -oppeja".
Itse uskovaisena luen kyllä dekkareitakin, ertyisesti olen mielistynyt Seppo Jokisen kotimaseen poliisisarja tuotantoon.
Ja tv:stä katson Morset,Lynleyt,Shields ynm. polliisi sarjat :)- Kössönöm
Kelmien kerhoa katso? Vähän semmoista Robin Hood-meininkiä, paitsi että he pitävät huijaamansa rahat itsellään. Mutta huom! huijaavat vain roistoilta ja pahiksilta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341383
- 1031085
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede26983Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308842- 99813
- 38702
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144614