Lintuje evon

ongelmia !

6

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turkana

      pitää lintujen evoluution suurena ongelmana höyhenten kehittymistä. Tiedämme, että jo osalla dinosauruksista oli höyhenet, joten siinä, että linnut ovat kehittyneet teropodeista ei siis ole ongelmaa tässä suhteessa.

    • Anteeksi että ajattelen

      Onpa hilpeän positiivinen lehti. Lapsille oli oikein oma osa, jossa sarjakuvan muodossa kerrotaan mutaatioista. Siinä viisaan näköinen tiede-setä selittää lapselle:

      KUN AADAM & EEVA RIKKOIVAT
      JUMALAA VASTAAN, TÄYDELLISEEN
      LUOMAKUNTAAN TULI
      SYNTI. MAAILMA ON NYT
      KIROTTU, JA MUTAATIOT
      OVAT OSA TÄTÄ KIROUSTA.

      (copy-pase ja siksi kirjaimet ISOJA).

      Kukapa vanhempi ei haluisi kertoa lapselleen, että: Pikku kullanmuru, muista että elämme Jumalan kiroamassa maailmasa!

      Tuollainen varmasi kannustaa lasta tutkimaan luonnon ihmeitä.

    • paleoharrastaja

      Jos asiasta räikeän tietämättömän ei-asiantuntijan lausuntoon perustuva yli 20 vuotta vanhan "tiedon" ja suoranaisen epätiedon sekoittelu on kreationistien mittareilla "korkeatasoista", niin en todellakaan halua nähdä millaista artikkelia kreationistit pitäisivät heikkotasoisena. Koko homma näytti keskittyvän siihen, että vuonna -84 ei tiedetty sitä mitä tiedetään nyt, ja siihen etteivät höyhenet ole kehittyneet diapsidien tyypillisistä suomuista (scale), joka on muuten tiedetty jo ainakin 90-luvulta samoin kuin se että ne ovat peräisin krokotiileiltakin löytyvistä luusuomuista (scute). Yhtä hyvin voisi todistella, ettei ahvenen evästä synny sammakkoeläimen raajaa.

      Kaikenkaikkiaan sellaista sudenkuraa että hävettää kirjoittajien puolesta.

    • Kun kerran on tutkia menettänyt maineensa ja elämänhalunsa, alaa se keksimään kaikenmoisia, ja eihän mikään itseäänkunnioittava, arvostettu julkaisu enää tuommosen tempun jälkeen enää kirjoituksia julkaisekkaan.

      Mitä tuo sisälsi? Kuka idiootti olettaa että yhdellä nykyään elävällä käärmeellä olisi samankalinen ihorakenne kuin dinosauruksilla? Kuka sellaisen idiotismin kehtaa esittää? No kreationisti tutkia!

    • IamOutOfNames

      Rajuja ongelmia, tosiaan...
      Siis kirjoitajalla, kun ei osaa hävetä tällaisen p*skan syyttämistä internettiin.
      Huomasin muuten, Creation Ministries julkaisuhan tuo oli.
      Eipä yllättänyt sen jälkeen lukea "ongelmista".

    • polio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe