Perustella väitteitänsä? tällä palstalla on ainakin havaittu tätä uskovaisten aloitus pakeneminen taktiikkaa! vai johtuuko se siitä että uskovaisten mielipiteet asioista on kerrottu heille mutta he eivät ole oikeastaan ikinä ajatellut sitä syvemmin? vaan he kertovat "oman" mielipiteensä ja sitten kun siitä kysyy jotain syvällisempää niin vastaan tulee "ÖÖÖöööööööööö...." ta sitten "se on niinkuin sanon,älä kysele"
pitääkö siis yleinen mielipide siitä että uskovaisen usko ei ole mitään "ekstraa" vaan se on korvannut aivojen tiettyjä tärkeitä toimintoja kuten rationaalinen ajattelu ja kyky epäillä asioita!
Osaavatko uskovaiset...
4
166
Vastaukset
- osaamme, mutta...
Etsimässäsi dialogissa on se virhe, että sinäkin kuten niin moni hihhuliateisti haluaa keskustella uskonnosta, jonka ateisti itse omassa päässään muokannut eikä siitä uskonnosta/uskosta, jota uskovainen edustaa.
Siinä on aukko, jonka yli ei pääse ennenkuin ateisti oikeasti ymmärtää, mitä uskovaisten uskonto/usko on. Kyse on oikeastaan siitä, että ymmärtämättömän ja varsinkin väärin ymmärtäjän kanssa on vaikea ellei mahdoton keskustella.
Tulee mieleen vanha sanonta, että toinen puhuu aidasta ja toinen aidanseipäistä.- Thronos
...on se joka saa poistamaan sellaisia viestiketjuja joihin ei osaa kommentoida?
Vaikuttaa siltä, että valtaosa tämän palstan "keskustelu"tyylistä on sellaista, että vastapuolta ei puolin eikä toisin arvosteta ja kunnioiteta eikä kuunnella. Tuskin silloin mikään asia, joka on vaikeasti hahmotettava niin uskoville kuin ateisteillekin, voi synnyttää rakentavaa keskustelua.
Ihmissuhteiden tasolla kyky epäillä lienee vastakohta kyvylle luottaa. Luottaminen toiseen rakentuu siten, että suhtaudutaan kunnioittaen, arvostaen ja kuunnellen.- mene suoraan nukkumaan
kulkematta lähtöruudun kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.674890Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2804030Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2903448Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1183315Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie383120Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271858- 1051630
- 1721271
Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."401195Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA881168