Absoluuttinen suhteellisuus?

¤¤¤¤

Mikä on Totuus? Mikä on totta, jos mikään ei ole totta? Minkä varaan voi perustaa koko elämänsä? Vai eikö minkään? Onko elämä vain illuusio? Vai järjetön pila? Absoluuttinen suhteellisuus? Suhteellinen absoluuttisuus? Järjeton viisaus? Viisas hulluus? Miten erottaa valhe totuudesta, ja väärä oikeasta? Mistä tiedät, valehteleeko henkilö, vai puhuuko hän totta?

Tutkielma relativismista, totuuskäsityksistä, objektiivisuudesta, subjektiivisuudesta, tiedosta, järjestä, järjettömyydestä, uskosta, ja uskomuksista.
Sisältää 7 lukua. Kirjoittanut Daniel Nylund (Ystävyyden Majatalo)

http://www.netikka.net/mpeltonen/siirretyt/tekstit/daniel/kirja.html
http://www.netikka.net/mpeltonen/siirretyt/tekstit/Ajankohtainen_Kolmonen.doc

9

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaa sanahelinää.

      • ++++++++++++++

        nuo viisastelusi.

        Linkkaa yksikin viestisi missä olet sanonut jotakin järkevää.


      • '''''
        ++++++++++++++ kirjoitti:

        nuo viisastelusi.

        Linkkaa yksikin viestisi missä olet sanonut jotakin järkevää.

        Olen luullut teitä älykkäämmäksi. Tarkoitus oli saada aikaan keskusteluja, ei aivopieruja.
        Eikö teistä kukaan todellakaan osaa keskustella? Asiallisesti?


    • mrs Missukka

      Elämä on tässä ja nyt, suunnitellen ja muistellen, osittain tiedostaen.

    • Miksi tehdä asiat yksinkertaisesti, kun ne voi tehdä myös ihanan monimutkaisesti?

    • Totta mooses.

      Miten erottaa valhe totuudesta, ja väärä oikeasta? Mistä tiedät, valehteleeko henkilö, vai puhuuko hän totta?

      No, valhe on totta niin kauan kunnes se paljastuu valheeksi.

      • hmmm???

        "No, valhe on totta niin kauan kunnes se paljastuu valheeksi."

        Valhe on aina valhe, vaikka se ei koskaan valheeksi paljastuisikaan.
        Jos joku valehtelee, hän valehtelee siitä huolimatta, vaikka hän ei koskaan jäisi valheestaan kiinni.


    • jonah fowl

      siis koska jos käsityksesi siitä mikä on absoluuttinen totuus ei pidä paikkaansa, silloin pätee kuvittelemasi vastustajan kuviteltu käsitys että kaikki on suhteellista.jos logiikka olisi köysi, olisi jo kuristanut itsesi.

      • hmmmm........

        "siis koska jos käsityksesi siitä mikä on absoluuttinen totuus ei pidä paikkaansa, silloin pätee kuvittelemasi vastustajan kuviteltu käsitys että kaikki on suhteellista.jos logiikka olisi köysi, olisi jo kuristanut itsesi."

        En ole puhunut mitään kuvitelmistani. En ole puhunut meidän jokaisen henkilökohtaisesta totuuskäsityksestä. Totuuskäsityksemme ja tulkintamme on aivan eri asia kuin Totuus. Puhun siitä mikä on Absoluuttinen Totuus, minun, sinun, meidän jokaisen uskoista tai epäuskoista, luuloista tai uskomuksista _huolimatta_. Tosiasia on Tosiasia, Totuus on Totuus, riippumatta siitä uskooko siihen kukaan tai ei. Totuus ei ala olemaan, tai lakkaa olemasta sen mukaan uskooko siihen joku, vai ei. Toisin sanoen, absoluuttinen totuus on meistä jokaisesta Täysin Riippumaton, ja Suvereeni. Meistä kukaan ei voi sen enempää luoda Totuutta, muuttaa tai muokata sitä, kuin saada sitä lakkaamaan olemasta. Voimme vain hyväksyä tai kieltää Totuuden.

        Aikanaan Galileo Galilei huomasi että maa kiertää aurinkoa, ei suinkaan aurinko kierrä maata, -kuten siihen aikaan yleisesti uskottiin. Galileo Galilein usko auringon ja maan suhteista ei suinkaan saanut aikaan sitä, että maa alkoi kiertää aurinkoa, vaan hän vain huomasi aka hyväksyi Tosiasian aka Totuuden, siitä huolimatta, vaikka sitä ei kukaan muu uskonutkaan.

        Tämäkin esimerkki on todiste siitä, että Objektiivinen Totuus ei suinkaan ole suhteellinen(relatiivinen). Toisaalta, jos Objektiivinen Totuus olisi suhteellinen(relatiivinen), siinä tapauksessa aurinko olisi kiertänyt maata, eikä päinvastoin, sillä olihan heitä ylivoimeinen enemmistö jotka uskoivat niin. Toisaalta, ei ole mahdollista sekään, että aurinko olisi sekä kiertänyt maata, sekä maa kiertänyt aurinkoa, kuten relativisoitu totuuskäsitys antaa ymmärtää. Toistensa kumpikin samanaikaisesti poissulkevat väittämät eivät voi olla samanaikaisesti tosia(truth). Kumpikaan väittämä ei myöskään voi olla samanaikaisesti väärä(false). Vain toinen voi olla oikea(truth), ja vain toinen voi olla väärä(false). Näin logiikankin mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1205
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      884
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      767
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      726
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      707
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      690
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      626
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      583
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe