Vanha Testamentti on kirjoitettu 1400-400 EKR ja Uusi Testamentti 50-150 JKR. Tuosta Vanhasta Testamentista löytyvät Messiaaniset ennustukset jotka Jeesus sitten toteuttaa Uuden Testamentin puolella. Tässä linkit aiheeseen:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanha_testamentti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uusi_testamentti
Messias Profetiat:
http://www.nic.fi/~jlindell/messias.htm
Vielä muutoma teesi ja vertauskuva Jumalan ja Jeesuksen olemassaolosta:
Maailmankaikkeuden synty
Jotkut väittävät että maailmankaikkeus olisi syntynyt sattumalta, suuressa alkuräjähdyksessä. Jotkut väittävät myös, että ihminen olisi kehittynyt alkueliöstä apinavaiheen kautta ihmiseksi. Esitän lyhyehkön vertauskuvan siitä, miten epäloogiselta tuollainen väite kuulostaa.
Vertauskuva:
Ajatellaan vaikka että olemme lentokentällä. Meillä on kaikki lentokoneen osat valmiina laatikoissa: moottorit, siivet, pellit, mittaristot, ohjaimet, penkit, sylinterit, jarrut ja jopa pienet mutterit. Kaikki osat ovat kasaamista vaille valmiina. Saadaksemme osista lentokoneen, jonkun täytyy kasata osat lentokoneeksi. Vai mitä?
Jos siis ajattelemme että maailmankaikkeus olisi syntynyt sattumalta, olisi aivan sama väittää, että kun kaikki lentokoneen osat olivat laatikoissa, tuli suuri hurrikaani, joka asetti kuin ihmeen kautta kaikki osat loogisesti paikoilleen aivan viimeistä mutteria myöten. Yhtä epäloogista on väittää, että luomakunta ja ihminen olisivat syntyneet sattumalta. Koko maailmankaikkeus on toimiva kokonaisuus: aurinko on juuri sopivalla etäisyydellä maasta, tähdet kiertävät radoillaan, painovoima ym. fysiikan ja kemian lait toimivat loogisten lainalaisuuksien mukaan. Onko tämä kaikki pelkkää sattumaa?
Tyhjästä tai sattuman kautta ei tämänkaltaista todellisuutta voi syntyä. Tarvitseehan talokin rakentajan, auto valmistajan ja kello suunnittelijan.
Joidenkin tiedemiesten kehittelemät teoriat ”alkuräjähdys” ja ”evoluutio” perustuvat oletuksiin, eivätkä ole absoluuttisia totuuksia.
Luomakunnalla ja ihmisellä on luoja, Jumala, josta Raamattu kertoo.
Raamattu on Jumalan ilmoitus ihmisille: maailmankaikkeuden synnystä, siitä miten ihminen voi löytää yhteyden Jumalaan, millainen Jumala on ja mitä Jumala odottaa ihmiseltä
*** Luominen ***
1.Mooses 1 - 31: ”Alussa loi Jumala taivaan ja maan…”
Johanneksen evankeliumi 1. 1-5 ”Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Hän oli alussa Jumalan tykönä. Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on. Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus. Ja valkeus loistaa pimeydessä, ja pimeys ei sitä käsittänyt.”
Kolossalaiskirje 1. 1:16 ”Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on…”
*** Jeesus, Jumalan Poika, on syntien sovittaja ja ainut tie Jumalan luo ***
Johanneksen evankeliumissa Jeesus sanoo 14:6 ”Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.”
Johanneksen evankeliumi 3:16 ”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.”
*** Mitä Jumala odottaa sinulta ***
Jumala rakastaa sinua ylenpalttisesti. Hän haluaa kaikesta sydämestään asettaa sinut Jumalan lapsen asemaan ja pelastaa sinut iankaikkiselta kadotukselta, Poikansa Jeesuksen ristin sovitustyön kautta. Jumala myös odottaa, että teet parannuksen tavassasi elää.
Markuksen evankeliumi: 16:16 ”Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.”
Jesajan kirja: 55:7 ”Jumalaton hyljätköön tiensä ja väärintekijä ajatuksensa ja palatkoon Herran tykö, niin hän armahtaa häntä, ja meidän Jumalamme tykö, sillä hänellä on paljon anteeksiantamusta.”
Raamatun sanomaa opetetaan kristillisissä seurakunnissa
” Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi. ”
Raamatun Kirjoitukset
4
145
Vastaukset
- Penismies
"Ajatellaan vaikka että olemme lentokentällä. Meillä on kaikki lentokoneen osat valmiina laatikoissa: moottorit, siivet, pellit, mittaristot, ohjaimet, penkit, sylinterit, jarrut ja jopa pienet mutterit. Kaikki osat ovat kasaamista vaille valmiina. Saadaksemme osista lentokoneen, jonkun täytyy kasata osat lentokoneeksi. Vai mitä?
Jos siis ajattelemme että maailmankaikkeus olisi syntynyt sattumalta, olisi aivan sama väittää, että kun kaikki lentokoneen osat olivat laatikoissa, tuli suuri hurrikaani, joka asetti kuin ihmeen kautta kaikki osat loogisesti paikoilleen aivan viimeistä mutteria myöten. Yhtä epäloogista on väittää, että luomakunta ja ihminen olisivat syntyneet sattumalta. Koko maailmankaikkeus on toimiva kokonaisuus: aurinko on juuri sopivalla etäisyydellä maasta, tähdet kiertävät radoillaan, painovoima ym. fysiikan ja kemian lait toimivat loogisten lainalaisuuksien mukaan. Onko tämä kaikki pelkkää sattumaa?"
Ei voi muuta kuin huokaista myötähäpeästä. Ei näin typerään viestiin viitsi edes selittää miten asiat on. Luonto toimii tietyllä sattumanvaraisuudella, kun sattumanvaraisuutta tulee tarpeeksi monessa paikassa, voi sattua niin että elämää syntyy. Sattumaa tapahtuu myös hedelmöityksessä, koska vain yksi siittiö pääsee hedelmöittämään munasolun - eli tavallaan olet itsekin sattuman tuotos. Oliko sattumaa, että vanhempasi tapasivat toisensa? Sattuman perusteella on hyvin todennäköistä, että on olemassa elämää myös maapallon ulkopuolella. Maailmankaikkeus on kuitekin hyvin vihamielinen ympäristö elämälle, meille on sattumalta kehittyneet sellaiset olosuhteet että elämä menestyy.
Me emme tiedä vielä, mistä maailmankaikkeus on syntynyt, eli mitä sen "takana" on ja mihin se on päättymässä ja mihin tilaan se laajenee, mutta tietämättömyyden myöntäminen vaatii tietynlaista rohkeutta. Sattuman hyväksyminen tuntuu ehkä turvattomalta, koska siltä ei voi suojautua kirjan taakse, se on kuitenkin se mikä "ohjaa" toimintaa luonnossa.
Raamatun sanomaa ei ole pystytty tieteellisesti eikä historiallisesti todentamaan oikeaksi. Se että raamatun sanomaa opetetaan jossain, ei tee sitä sen oikeammaksi. Raamattu on kuitenkin ihmisten kirjoittama, eikä myöskään minkään jumalan olemassaoloa ole pystytty tieteellisesti, kiistattomasti, todistamaan todeksi.
Tosiasia on myös, että raamattu ei kerro meille fysiikan yhtälöitä, ei kemiaa, eikä biologiaa, se ei avaa meille kaavoja kvanttifysiikkaan eikä sanallakaan puhu dinosauruksista tai muista elämänmuodoista maailmankaikkeudessa. Tämän kaiken tekee eri tieteen haarat, joiden kehitys on ollut mahdollista hylättyämme raamatun tarjoamat valmiit maailmankuvan mallit.
http://www.argumentti.fi/kristinuskon_kritiikki/raamattu_kristinusko_uskontokritiikki.pdf
Jos osaat englantia, tässä on hyviä videoita (yhteiskesto 15...20 min):
http://www.youtube.com/watch?v=A6aU7zakKBs
http://www.youtube.com/watch?v=9c0RFxXrYzg
http://www.youtube.com/watch?v=tCKqj-2JXZgVieläkö joku viitsii vaivata itseään ja muita tuolla lentokonevertauksella.
Onko aloittaja ensinmäistä kertaa palstalla vai tavattoman hidas oppimaan?
Evoluutioteoria ei väitä, että lentokoneita tai luontokappaleita syntyy tuosta vain sattumalta.
Evoluutio pystyy kyllä "luomaan" lentokoneen, mutta se menee ihan eri säännöillä.
Ensin tarvitaan elämälle otolliset olosuhteet. Sitten elämä alkaa äärettömän yksinkertaisina yhdistein, jotka kehittyvät erittäin yksinkertaisiksi olioiksi jotka kehittyvät edelleen yksinkertaisiksi eliöiksi jne. jne. kunnes lopulta kehittyy riittävän kehityskelpoinen eläin, joka oppii uusia asioita kymmeniä tuhansia vuosia ja aikanaan on niin kehittynyt että pystyy teksiemaan sen lentokoneen.- Lue Tämä!
Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Täm!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!Tämä!T
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797409Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2034630Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724520Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584120HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen674083Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333609Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e612995Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652712Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391915- 471675