On tosi kivaa, että ateismi on tässä "Uskonnot ja uskomukset" ryhmässä. Sitähän se ateismi on :)
Ateismi on "Uskonnot ja uskomukset" ryhmässä
8
157
Vastaukset
- kirkostaeroaminen
Onhan täällä Kirkosta eroamis -ryhmäkin. Että se siitä. Mene muualle jauhamaan!
- ++++++++
Se on vain jumaluskon puutetta. Liittyy siinä mielessä "Uskontoihin ja uskomuksiin"
Eli on "Uskontojen ja uskomusten puutetta jumaliin katsottuna"
Sitä paitsi on outoa pilkata ateismia sanomalla sitä uskonnoksi.
Sehän viestii, että uskonnoissa on jotain vikaa ( mikä on totta). - jonah fowl
oppi ku siinon ismi. eiku mitäs ne magnetismi, alkoholismi ja kubismi sitten on.....
Minulle se on uskomisen puutetta.
Ateisti olen vain siksi, että ulkomaailma kutsuu minua sellaiseksi. (Itse asiassa olen lähinnä agnostikko, mutta sellaisena kuulun ateismin piiriin.)
Ei minulla ole mitään ateismin opinkappaleita, joita noudatan. Minä en vain usko jumaliin.
Onko sekin joku oppi, että en usko joulupukkiin enkä keijukaisiin?
- Heh----
Kristinusko on Islamin kanssa samalla palstalla"Uskonnot ja uskomukset". Sitähän se Jeesutelu on: Fooruminen pommittamista :(
Ateismi tulisi tulkita että se on jumaluskon puutetta. Uskon puute ei ole uskonto. Millainen uskonto on se, ettei ole jumalaa eikä usko mihinkään?
No minua ei sinänsä haittaa, vaikka joku väittäisikin uskovaiseksi :) Kertoo tosiaan vain väittäjästä itsestään, ettei pysty kuvittelemaan maailmaa ilman satuolentoja.- zenopis
"Millainen uskonto on se, ettei ole jumalaa eikä usko mihinkään?"
Kuollut.
Ihminen tarvitsee aina uskon, selityksen itselleen. Kyse (täällä) on lähinnä siitä, millainen maine tuolla sanalla usko on, psykologinen ilmiö vai hörhöilyä.
Harva pohtii sitä, mutta tietokin on viime kädessä uskoa. zenopis kirjoitti:
"Millainen uskonto on se, ettei ole jumalaa eikä usko mihinkään?"
Kuollut.
Ihminen tarvitsee aina uskon, selityksen itselleen. Kyse (täällä) on lähinnä siitä, millainen maine tuolla sanalla usko on, psykologinen ilmiö vai hörhöilyä.
Harva pohtii sitä, mutta tietokin on viime kädessä uskoa."Ihminen tarvitsee aina uskon, selityksen itselleen."
Ei tarvitse. Minä en esimerkiksi tarvitse selitystä moneenkaan asiaan vaan myönnän, että en tiedä.
"Harva pohtii sitä, mutta tietokin on viime kädessä uskoa. "
Jep ja usko ei ole aina tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453333Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3622975Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,181992Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.811854Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651778Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251502
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841413